Třináctiletá Sophie studuje na internátní škole a je třídní hvězdou – dokud nenastoupí nová studentka. Zprvu nesmělá Katy dokáže během několika dní pobláznit celou akademii a Sophie by nebyla Sophií, aby nechtěla záhadě Čarodějky z Turlinghamu přijít na kloub. 

 

Ellie Boswellová se ve své literární dráze pustila po stopách jiné dámy se stejným monogramem – Enid Blytonové. Místy za vlasy přitažená dobrodružství dětských hrdinů v sobě měla neodolatelné kouzlo, k němuž se v sérii Čarodějka z Turlinghamu přidává i magie a s ní spojená prastará rodinná tajemství. Přestože to zní šíleně, výsledek má hlavu a patu. Pro patřičnou věkovou skupinu. Efekt Harryho Pottera, schopného nahnat ke knížkám hned několik generací, se ale nekoná. Otázkou je, jestli o něj někdo vůbec usiloval.

carodejkaztHned první stránky dokáží svou průzračnou naivitou vrátit do časů knih hltaných na prvním stupni základní školy. Kombinace jednoduchého jazyka a přímočarého děje dokáže k příběhu přikovat. A to tak akorát, aby člověk nepřestal vzdáleně vnímat své okolí, ale zároveň se adekvátně zabavil po svém. A zatím co cyničtější já trpí, to dětinské si užívá, protože Boswellová umí psát a drží se všeho, co do knih pro mládež (zejména tu část mládeže v sukních) patřilo, než se zrodil šuplík zvaný “young adult”. Tajemná Katy Gibsonová a záhada turlinghamské čarodějky umí zaujmout i pobavit. Jen těžko lze uvěřit, že se jedná o autorčinu prvotinu – v žánru dětských oddechovek obstojí ve srovnání s většinou titulů.

Sophie Morrowová je “správná holka” jak se sluší a patří. Kurážná studentka, věčně obklopovaná houfem v zásadě generických kamarádek, která však neodolá lecjaké lumpárně a dobrodružné výzvě. Neustále strká nos do věcí, po kterých jí nic není, a má z pekla štěstí.

Nic nového pod sluncem? Samozřejmě. Přebývá jen prakticky všemocná magie a pokud by scházeli lovci čarodějek, jen těžko by se čtenář vyhnul spekulacím o podobnostech hrdinky s protagonistkou populárního seriálu Sabrina – mladá čarodějka.

Boswellová hlavní hrdinku obdařila záhadnou rodinou, slušným množstvím bizarních událostí, které se kolem ní odehrávají, a následně ji nechala plácat v otázce vrtkavosti holčičích přátelství, prvního zakoukávání se a sem tam i nějakého toho školního průšvihu.

Výsledná směs je nicméně čtivá, patřičně oddechová a cílí na skupinu předpubertálních čtenářek. Těm nabízí vše, co požadují od příběhu, často na úkor přání a preferencí čtenářek starších. O čtenářích mužského pohlaví nemluvě.

 

Vydal: CooBoo; 2013
Autorka: Ellie Boswellová
ISBN: 978-80-7447-293-0
EAN: 9788074472930
Počet stran: 204