darrenDarren Shan, žijící v irském Limericku, má na svědomí hned několik knižních sérií. První úspěšnou je Příběhy Darrena Shana, která je zaměřena především na upíry. Na ni pak od roku 2013 navazuje tetralogie Příběhy Lartena Hroozleyho (Darrenova učitele), jež popisuje život upíra Lartena před setkáním s Darrenem. Mezi další série patří Demonata, která vypráví o vlkodlacích a démonech. Tyto série jsou určeny zejména mladším čtenářům. Pro dospělé je nutno zmínit trilogii Město, která odkrývá drsné zákoutí zdejší mafie. Nyní autor pracuje na nové sérii s názvem Zom-B, kde se setkáme s krvelačnými zombiemi.

 

 „Svět je zvrácený…“
„Magie existuje…“
„Démoni jsou skuteční…“

 

Jak už bylo řečeno, Demonata je věnována především mladším čtenářům. Ale i tak je nezbytně nutné se předem připravit na hromady krvavých scén. Autor jimi totiž nešetřil a možná právě proto jsou jeho knihy pro milovníky hororu tak čtivé.

Hrdinou první knihy s názvem Demonata je Grubitsh Grady. Je to obyčejný, dospívající kluk a výborný šachista. Avšak vnější pohled může klamat. Rodinu Gradyů již po generace stíhá krutá vlkodlačí kletba a Grubbs se zbytkem rodiny je nucen jí čelit. A nebyl by to Darren Shan, kdyby do příběhu nevmísil démony…

demonata_prvni_dilDruhá kniha, Démon a zloděj, nás seznámí s Percivalem ,,Peckou“ Fleckem, kterému démoni unesli malého bratra. Pecka není jen tak obyčejný chlapec, už od malička vidí světelné koule poletující všude okolo. Avšak nikdy nezjistil, co jsou zač. Kdo by si tehdy pomyslel, že pomocí nich dokáže otevřít bránu do světa démonů?

Ve čtvrtém díle s názvem Bec se ke Grubbsovi a Peckovi přidává mladá dívka Bec. Její příběh je zasazen do minulosti, než se vůbec oba chlapci narodili. Bec je jako malá nalezena kněžkou a učí se ovládat magii. Brzy bude schopna roli kněžky převzít. Ale bude schopná ubránit svět před hrozícím útokem démonů?

Příběhy všech tří hrdinů se protnou v šesté knize Démoni apokalypsy. Společnými silami a také s pomocí přátel jsou nuceni postavit se té největší hrozbě, jaké kdy lidstvo muselo čelit. Démoni začali pronikat do světa lidí v mnohem větším počtu a brzy jej mohou zcela ovládnout. Lord Lítost je připraven zabít kohokoli, kdo se mu postaví do cesty.

V celém příběhu se samozřejmě objevuje spousta skvělých vedlejších postav, například Grubssův strýc Dervish, který si nenechá ujít jediný okamžik vtipkování a i velice vážné situace dokáže zesměšnit často až příliš černým humorem. Zkrátka, každá postava v sérii má svůj osobitý styl a v něčem vyniká, a to nemluvím pouze o kladných hrdinech.

Demonatu jsem si zamilovala okamžitě. Kdo by čekal tolik akce již v první kapitole? Hltala jsem knihu po knize a modlila se, ať nový díl vyjde v nakladatelství co nejdřív, abych se mohla pustit do dalšího čtení. Až takto pro mě byla tato série zajímává.

demoniapokalypsySérie však není pouze o démonech a jiných zrůdách, jak se na první pohled zdá. Díla jsou mnohem propracovanější, například co se týče postav. Nejen fyzické, ale i psychické utrpení sužuje hlavní hrdiny. Ztráta nejbližších je velmi bolestná a často se s ní ani nedokážeme vyrovnat. Kapesníky jsou nezbytnou součástí každého čtenáře Demonaty. U Shanových postav je také velice zajímavý osobnostní vývoj. Skvělým příkladem je Pecka Fleck. Chlapec, který je úplný introvert, se náhle musí změnit v bojovníka a naučit se ovládat magii, aby zachránil svého malého bratra ze spárů démonů. Celý dosavadní život se mu rázem obrátil vzhůru nohama. U záporných postav je tomu podobně. V jednu chvíli přítel, který by pro vás skočil do ohně, se rázem změní na největšího zrádce bez citu. V Demonatě je těžké na první pohled poznat zápornou postavu. Detaily knihy jsou velice promyšlené, a tak je téměř nemožné předvídat jakékoli jednání hrdinů.

Musím také pochválit rychlý spád děje. Žádné zbytečné zdržování od tématu či zdlouhavé popisování krajiny zde nenajdete. Autor si zkrátka nedělá s něčím podobným hlavu, popíše jen to nejdůležitější a pokračuje vesele dál. Knihy mají v průměru kolem dvou set stránek, ale i tak to stačí na výborný, dech beroucí příběh.

Na závěr nám nezbývá než počkat na to, až si přečteme desátý a zároveň závěrečný díl, který v České republice vyšel v červenci tohoto roku pod názvem Hrdinové pekel. A vzhledem k propracovanosti předchozích dílů se zcela jistě máme na co těšit.

 

Vydal: CooBoo; 2014
Autor: Darren Shan
Série: Demonata
Počet dílů: 10