Julie Cross patří mezi světové nejprodávanější autory v žánru „young adult“ sci-fi. Tohoto označení dosáhla díky své úspěšné knižní trilogii Rozděleni časem, jejíž první dva díly – Bouře a V pasti – jsou přeloženy také do češtiny. Třetí díl s názvem Timestorm byl vydán v angličtině v lednu letošního roku. Cross je také autorkou série Letters To Nowhere z prostředí elitní gymnastiky. Označuje se za vášnivou čtenářku, dlouholetou fanynku sportovní gymnastiky a aktivní běžkyni – avšak dle jejích slov nepříliš dobrou. V současné době žije ve státě Illinois se svým manželem a třemi dětmi, kde zároveň pracuje na svých dalších knihách.

 

Jacksonovi se podařilo vrátit zpět do roku 2009 a změnit budoucnost. Holly bude žít! Ale opravdu se mu vše povedlo tak, jak měl v úmyslu?

 

vpastiOsudy našich hlavních hrdinů se zamotávají. Jacksonův otec je nezvěstný a podle určitých lidí spolupracuje s tajemnou organizací OKO. Holly má k Jacksonovi naprosto odlišný vztah než v předchozích dvou paralelních „světech“ a on sám se musí nyní vyrovnávat s problémy, které doprovázejí jeho skoky v čase. Vše, s čím mohl počítat v minulosti, je totiž nyní nenávratně pryč – láska, přátelství i životní vzpomínky. Jackson se stává na svou žádost tajným agentem CIA v zácviku a snaží se vylepšit své schopnosti. Na současný svět útočí čím dál početnější skupina Enečů – cestovatelů v čase bez morálních zánram, kteří se snaží vytvořit utopickou budoucnost. Do toho všeho se navíc přimíchává tajemná organizace OKO, která se stává třetím vrcholem našeho pomyslného trojúhelníku. Jackson se musí nyní rozhodnout, za jakou stranu bude bojovat.

V pasti je kniha, která mnoho čtenářů prožívajících naplno příběh s hlavními hrdiny uvede do vrcholného stavu frustrace, která by se dala popsat následující záplavou myšlenek: „Proboha! Proč? Řekněte mi důvod, proč to Cross našemu Jacksonovi udělala! Jak jen mohla?“ Střídají se stavy zoufalství, depresivních myšlenek a zároveň se stupňuje nemizející naděje a zvyšuje se víra v budoucnost, protože takhle to přece zůstat jednoduše nemůže!

Nutno uznat, že Jackson si prošel od Bouře radikální proměnou. Obdivuji jeho vytrvalost a vnitřní sílu nadále bojovat. V jeho situaci by si málokterý člověk podobně mladého věku dokázal vytvořit během tak krátké chvíle stejně pevné priority života a vypořádat se se všemi překážkami, které se mu postavily do cesty. Avšak není sám, kdo se z našich protagonistů změnil. A možná budete překvapeni, do jakých překvapivých situací byla schopná Julie Cross při psaní životních příběhů postav V pasti zajít…

Když jsem četla druhý díl, chvílemi jsem autorku upřímně proklínala a na druhou stranu obdivovala promyšlenost jí vytvořené dějové linky. Každý skok v čase, vedlejší postava nebo informace získaná v minulosti má svůj menší či větší význam. Příběhové linie protagonistů se zde proplétávají, avšak ne tak, jak si Jackson při své úmyslné změně budoucnosti naplánoval…

I pokračování si udržuje stejnou – a možná i větší – dávku napětí. Rozšiřuje se nám počet hlavních postav, které se zapojují do Jacksonova tajemství se skoky v čase. Našli jste si i vy svého dalšího oblíbence? A podezříváte také úplně každého, kdo se objeví v příběhu? Být trochu paranoidní není na škodu… Zajisté je pro nás důležité důvěřovat, avšak také prověřovat. Otázkou pro závěrečný díl trilogie zůstává:

 

Která z budoucností bude nakonec ta pravá?

 

Vydal: Fragment; 2014
Autorka: Julie Cross
EAN: 9788025320518
ISBN: 978-80-253-2051-8
Počet stran: 336