Australská autorka závěrečným dílem Trilogie Zrádkyň jistě nezklamala. Právě naopak,  dočkali jsme se takového zakončení, jaké si série zasloužila a pro nějž předchozí dvě knihy připravovaly půdu. Královna Zrádkyň je tak jednoznačně nejlepší knihou série.

Jak je u knih Trudi Canavan zvykem, děj se štěpí na několik linií. Hlavní těžiště událostí se nachází v Sachace, kde se schyluje ke střetu mezi královstvím a Zrádkyněmi bojujícími proti otroctví. Do nebezpečného konfliktu se zaplétá Sonein syn Lorkin, který je po opuštění utajeného sídla Zrádkyň vystaven těžké zkoušce, když je uvězněn sachakanským králem. Černá čarodějka Sonea je mezitím nucena čekat a doufat, že se jejímu synovi podaří vrátit se v pořádku do Kyralie. Avšak s blížícím se konfliktem se možná její situace změní… Mezitím se v chodbách pod budovami Společenství skrývají Soneini staří známí – Zloděj Cery a jeho společníci – a chystají plán, jak zbavit město Skelina, zbloudilého čaroděje a nového vládce Immardinského podsvětí.

IMG_3991Všichni, kterým se dostane do rukou tato kniha, se již pravděpodobně s tvorbou Trudi Canavan setkali. Minimálně skrz první dvě knihy Trilogie Zrádkyň. Proto je zbytečné, abych se pouštěl do představování postav a reálií.

Třetí a závěrečná kniha zrádcovské série nám konečně přináší rozuzlení několika zápletek, které zůstaly po druhé knize nerozpleteny. To samozřejmě činí závěr trilogie čtenářsky zajímavým. Slabým místem knihy je však chytání Zloděje Skelina, které připomíná čekání na Godota. Je pochopitelné, že autorka vyčkává s rozuzlením na konec, avšak v podzemí pod Společenstvím se toho moc neděje, a tak se čtenář musí vždy těšit na návrat do Sachaky, kde se kouzlí, objevuje, pletichaří, mučí, vyjednává a bojuje. Zde se nachází těžiště událostí, které nutí čtenáře číst dál, a s jistotou mohu říct, že minimálně díky této části zápletky poslední kniha série fanoušky určitě nezklame.

Autorka se již definitivně zbavila přílišného popisu úvah postav, takže už není nic, co by nějak výrazněji rušilo čtenářský zážitek. Nicméně jednu (ryze subjektivní) výtku si neodpustím. Svou obavu o klišoidní vývoj Soneina milostného života jsem vyjádřil už minule a je mi líto, že na to skutečně došlo. Nicméně na výsledném dojmu z celé série to ale až tolik neubírá.

Závěrem tedy mohu shrnout, že pokud jste byli spokojeni například s autorčinou Trilogií o černém mágovi, nemusíte se bát pustit se ani do Trilogie Zrádkyň. A jestli jste se dosud s tvorbou Trudi Canavan nesetkali, vězte, že stojí za pokus. Hlavně pokud máte rádi příběhy s množstvím reálně vykreslených postav, originálním fantasy světem a příležitostným odbočením k polemice nad reálnými společenskými problémy.