Meagan Spooner je mladá americká spisovatelka, která se proslavila v roce 2012 svou prvotinou s názvem Ptačí zpěv. Je to první díl z dystopické trilogie Skylark, na který o rok později navázala druhou knihu s názvem V podsvětí. V letošním roce vydala závěrečný díl nesoucí název Lark Ascending. Spooner v dětství s rodiči procestovala celý svět a nyní se na nějakou dobu usídlila v Severní Virginii. Mimo cestování miluje také čtení, psaní, svou kočku a hraní na kytaru.

 

Bariéra u Železného lesa byla vztyčena.
Obnovitelní jsou ochráněni před zničující silou Města.
Prozatím…

 

Šestnáctiletá Linda Ainsleyová není člověk, není ani Obnovitelná, není ani Stín. Co tedy vlastně je? Po vztyčení bariéry se vydává na výpravu s jasným cílem – najít svého bratra Badyána a zjistit vše o tom, co to z ní v Ústavu vlastně udělali. Když se k ní připojí kamarádka z řad Obnovitelných, mladá dívka Veronika, svým způsobem Lindě její cestu ulehčí, avšak jen na chvíli. Veroničiny úmysly nejsou totiž tak jednoznačné, jak se může na první pohled zdát… Na povrchu ruin dalšího města se dostanou do nečekaného boje se Stíny, kdy jsou na poslední chvíli zachráněny Orenem. Jenomže jejich malé vítězství netrvá dlouho, hned vzápětí jsou všichni zajati neznámými lidmi a odvedeni do podzemí – do skrytého města Léthé, kterému vládne mocný Promethéus. Zdejší obyvatelé věří, že Obnovitelní mohou za vše špatné, co je vyhnalo do podzemí, a každý takový je násilně odveden k Prométheovi, který rozhodne o jeho následném životě. Avšak žádný ze zajatých se už nikdy nevrátil. Podaří se Lindě z podzemního vězení uniknout a najít Badyána? Možná to totiž nebude zas tak jednoduché…

vpodsvetiMeagan Spooner si viditelně pohrála s detaily příběhu a také psychologií samotných postav. Každý z hrdinů má totiž svou historii, která se může později ukázat jako důležitá… A to hned v několika ohledech! Jako čtenáři, který se v analýze knižních postav vyžívá, mě tato část opravdu velmi zaujala a zároveň potěšila, protože byla velmi dobře napsaná. Hlavní postava Lindy prošla za oba díly nesrovnatelnou proměnou osobnosti a celkového vnímání světa. No přiznejte se, koho by nezajímalo, co od ní čekat v závěrečném dílu?

Ačkoliv se V podsvětí neobjevil žádný výrazně nový prvek, tak mě kniha bavila. Každá z dosud vydaných knih zavedla čtenáře do několika různých prostředí, která jej dokázala něčím zaujmout. Autorce se totiž nedá upřít, že je dokáže poutavě představit, v případě druhého dílu právě samotné město Léthé – a to jak jednotlivými popisy budov a nejrůznějšími tajnými zákoutími, tak také samotnými vztahy, které zde mezi obyvateli panují.

V knize se objevila nejrůznější aktuální témata naší společnosti, avšak zasazená do dystopického prostředí fantastického světa, což mi přijde jako docela zajímavě pojaté a hlavně přístupné pro více věkových kategorií. Můžeme se zde tudíž setkat s docela srozumitelně vysvětlenou problematikou chodu utajeného města, bezmezného uctívání zdejšího vládce nebo třeba popisem funkce a přežívání odbojové organizace.

Nezbývá mi nic jiného, než se veřejně přiznat, že jsem upřímně zvědavá, co nás čeká v posledním dílu.

 

Vydal: CooBoo; 2014
Autorka: Meagan Spooner
EAN: 9788074475474
ISBN: 978-80-7447-547-4
Pořadí v edici: 2.
Počet stran: 320