Na konci předešlého dílu skončila Kelsey ve spárech černokněžníka Lokeše a bratři, stiženi tygřím prokletím, se ji snaží zachránit. Příběh navazuje tam, kde skončil a my se spolu s Kelsey ocitáme uvězněni v Lokešově sídle…

 .

Po nezbytné záchraně se před našimi hrdiny objeví poslední úkol – musí získat ohnivý bič, s jehož pomocí mohou naplnit svůj osud, jenž jim byl předurčen, a zbavit tygry prokletí. Bič leží v Ohnivé říši, takže se Kelsey, Ren a Kišan ocitnou tváří tvář fénixovi, ohnivým démonům, vládcům ohně a nakonec budou muset porazit i samotného Lokeše. Jenže osud tygrů je mnohem spletitější, než jen pouhopouhé zrušení kletby, a jejich úlohy v této hře byly již předem stanoveny.

.

Musím se přiznat, že z celé série mám hodně rozporuplné pocity. Celé mi to přijde jako na houpačce: jednou dole, jednou nahoře. Nevyváženost kvality textu je velice výrazná a občas mě při čtení rušila… A se stejným problémem se potýkala i poslední kniha série: Tygrův osud.

 .

TygrAutorka použila osvěžující a neokoukané prostředí a má velice dobře nastudovanou indickou mytologii. Její popisy jsou sugestivní a vyvolávají v představách úžasné obrazy. Bohužel postavy jsou spíše průměrné, působí naivně a nevěrohodně. A v okamžiku, kdy přijde řeč na rozhovory, nebo nedej bůh na napětí, autorka selhává.

Většina rozhovorů působí jako konverzace dětí základní školy, nebo je naopak příliš vyumělkovaná a tak šroubovaná, že to text ruší. Ani napětí a atmosféra tu bohužel příliš nefungují. Jsou tu okamžiky, které jsou výborné, čtenáři se tají dech… a pak tam autorka plácne něco, co je v daný okamžik jako pěst na oko, a zabije tím celou atmosféru okamžiku. Snaha o napětí působí v některých chvílích spíše úsměvně. Jako příklad postačí hned první scény, kdy je na Kelsey páchán jakýsi pokus o „sexuální násilí“, který ze stran Lokeše zahrnuje štípání a šťouchání… Vím, že je série určena mladším čtenářkám, ale v tom případě se autorka do podobných situací nemá ani pouštět…

 .

Závěrečný osud tygrů mě překvapil (Teď nemám na mysli to, s kým Kelsey nakonec skončí – to bylo každému jasné už od první knihy. Tady autorka opravdu nedokázala vybočit ze zaběhnutých schémat, a je to škoda, protože k tomu měla dobře nakročeno.) – Colleen Houck měla vše dobře promyšlené a úzce propletené s mytologií. To, jak do sebe věci na konci zapadly a donutily čtenáře, aby si uvědomil, že náznaky toho, jak to skončí už, byly v předchozích knihách, si rozhodně zaslouží pochvalu.

 .

I přes nevyváženost příběhu si myslím, že Tygrův osud, a s ním i celá série, může opravdu učarovat mladším čtenářkám, kterým je ostatně také určen. Colleen Houck umí pracovat s textem, když chce, a myslím, že až autorsky trochu dozraje, může nám předložit ještě řadu příběhů v originálních kulisách.

 .

Název: Tygrův osud (Tygří sága IV)

Autor: Houck, Colleen

Překladatel: Karolina Medková, Jindra Horynová

Nakladatelství: CooBoo

Rok vydání: 2014

Počet stran: 427