Kouř a popel démonů

Je tomu asi tři a půl tisíce let, kdy se jeden z démonských pánů Arhajů pokusil ovládnout svět. Jmenoval se Ryne Cyratane a svou kněžku Leyu chtěl využít jako Bránu démonů. Proto, aby získal dostatek energie, která by bránu otevřela, vyvraždil celou její vesnici. To kněžku trošku naštvalo, a tak pozměnila jeho kouzlo. Proto nyní po našem světě chodí nesmrtelná Brána démonů, živí se jako kaskadérka a myslí si o sobě, že snědla všechnu moudrost světa.

V posledním dílu trilogie Kouř, který nese název Kouř a popel, se Tany Huff rozhodla vrátit se ke svému oblíbenému tématu démonů snažících se proniknout do našeho světa. Mírně rozvinula pozadí jejich existence a hlavně své čtenáře opět zavedla do filmového studia k Tonymu Fosterovi, jeho upířímu dohledu Henry Fitzroyovi a dalším známým postavám.

kouř a popelTony povýšil v práci, což znamená jen více povinností a ještě horší pracovní dobu, takže není divu, že začíná vidět rohaté postavy na střechách. Zřejmě je přepracovaný. A možná že ne. Možná, že ho kouzlo, chránící nesmrtelnou tři a půl tisíce let starou kněžku, vyhledalo proto, aby jako jediný čaroděj široko daleko kněžku ochránil… a s ní i celý svět. Ze svého kouzelného notebooku se snaží vydolovat potřebná kouzla – jejich aplikace a nedostatky jsou velmi originální a zábavné. Nechtěné rady a pomoci se mu dostane také od Leyi, která za svůj dlouhý život musela pár čarodějnických triků také pochytit. Za pomoci všech starých známých pak objíždí město, vyhledává portály k uzavření a likviduje proniknuvší démony.

Autorka se samozřejmě jako vždy vyhýbá čiré akční nudě a vše dochucuje romantickým kořením. Aneb kdo by po prvním díle čekal, že by krásný mladý herec Lee mohl přeci jen pocítit náklonnost ke stejnému pohlaví.

Kouzlo celé série tkví v nadhledu hlavního hrdiny, který sice záchranu světa bere vážně, za to nebere smrtelně vážně sám sebe. Kouř a popel v tomto ohledu nad předchozími díly vede, protože Leya se svým „jsem středem vesmíru“ přístupem, Tonymu skvěle nahrává a sekunduje. Jejich neustálé vzájemné přestřelky baví.

Dalším druhem koření je samozřejmě Tonyho vztah s Henrym. Zvyk a vzpomínky na jejich vztah Pána noci a jeho služebníka, by Tonyho mohly donutit podlehnout. Ovšem sám Henry si začíná uvědomovat, že Tonyho moc, schopnosti a hlavně vnitřní síla nejsou zanedbatelné, a že si tudíž Tony jeho respekt více než zaslouží.

Tento díl možná není tak napínavý jako díl předchozí, zato vyniká břitkými dialogy. Autorka udržuje vyrovnanou kvalitu při tvorbě příběhu, přes podobná témata se neopakuje a neztrácí se ve vztahovém balastu.

Série Kouř patří ve svém žánru k tomu lepšímu, co můžete v knihkupectvích naleznout, a nemůžu jinak, než ji doporučit pro svou neotřelost a zábavnost.