Když jsem si všimla, že se u nás chystá další kniha spisovatelky Lauren Oliverové, řekla jsem si, že bych to mohla zkusit. Její předchozí dystopická série Delirium sklidila docela úspěch a téma Paniky znělo správně… adrenalinově. Jenže jsem udělala drobnou chybičku: podle anotace (ani nevím proč…) a předchozích autorčiných knih jsem usoudila, že i Panika se bude odehrávat v dystopických kulisách. Jenže to je omyl. A tak se nám tu teď, na webu zabývajícím se fantastikou, objeví recenze na knihu, která vůbec není fantastická… Tedy alespoň ne v tom smyslu, v jakém byste čekali. Protože fantastická, to Panika rozhodně je.

 .

Puberťáci

V poslední době nejsem zrovna příznivcem knih o dospívajících hrdinech. Je s nimi jedna potíž: nechovají se adekvátně svému věku – buď jsou příliš dětští, nebo naopak přemoudřelí. Jenže v Panice tohle nehrozí. Hlavními hrdiny jsou čerství maturanti a jejich chování je tak reálné, až to místy děsí.

 .

Panika je hra, kterou si z nudy vymysleli studenti v jednom zapadlém městečku jménem Carp. Porotci, kteří jsou tajně vybráni, vymýšlí během prázdnin úkoly, které mají otestovat hranice účastníků hry. Když projevíte strach a úkol nesplníte, vypadáváte. Občas může dojít k nějaké nehodě…, a (nejen) proto je Panika nelegální. Výherce si odnese balík peněz, na který se celý rok všichni studenti skládají.

PanikaDodge ale nehraje kvůli penězům, jeho motiv je úplně jiný – chce se pomstít. Jenže to ještě neví, kdo všechno se nakonec ve hře ocitne.

Heather vlastně ani neví, proč začala hrát, proč absolvovala skok – první, kvalifikační úkol. Ale když už začala hrát, hodlá v tom i vytrvat.

Oba dva brzy zjistí, že mají mnoho společného, což celu hru najednou mění.

 .

Problémy nás všech

Kromě popisu jednotlivých úkolů se děj Paniky soustředí především na to, jak se hrdinové vyrovnávají se stresem a s nastalými situacemi. Tenhle ročník Paniky je totiž zcela odlišný od těch předchozích. Možná je to dáno povahou samotné hry, ale mnohem pravděpodobnější je to, že atmosféru hry mění temné emoce, které doutnají v jejích hráčích.

Každá postava, od hlavních až po vedlejší, má své problémy, své kostlivce ve skříni. Dodgeova sestra je ochrnutá a je na vozíku, on sám je beznadějně zamilovaný do nejkrásnější holky v ročníku, která se, kromě toho, že ani neví, jak se Dodge jmenuje, také rozhodla hrát Paniku. I ona má ale své problémy, ať už se jedná o splnění si svého snu či skutečnost, že sama de facto nenávidí. Heather má na starosti malou sestřičku, protože jejich matka je nezaměstnaná alkoholička (a příležitostná feťačka), která s nimi žije v přívěsu.

 .

To vše se promítá do chování postav a pomáhá to formovat vztahy mezi nimi. A právě na vztazích je Panika vystavěná. Nutno podotknouti, že je to zatraceně dobře napsaná kniha, která má pár překvapivých momentů. Ať už jste starší, nebo mladší než protagonisté, dokážete se do nich vžít, což je dost zásadní. Nebudete nad jejich chováním kroutit hlavou a budeme jim fandit, aby to s nimi dobře dopadlo.

I když to není fantastická kniha, dejte jí šanci, protože ji přečtete jedním dechem.

 .

Název: Panika

Autor: Oliverová, Lauren

Překladatel: Romana Bičíková

Nakladatelství: CooBoo

Rok vydání: 2014

Počet stran: 311