Komiksový magazín Crew už vychází déle než patnáct let a za tu dobu přinesl svým čtenářům více než 4.000 stran komiksů! Crew byla jedním z prvních komiksových titulů u nás a je stále nejdéle vycházejícím a nejúspěšnějším komiksovým magazínem. Dlouhou dobu byla Crew také jedinou možností, jak se setkat s tím nejlepším ze zahraničního komiksu a jediným zdrojem informací.

            Ale časy se změnily. Komiksy u nás vycházejí v hojném počtu a na internetu jsou fundované stránky, které čtenáře seznamují s veškerými novinkami. Samo nakladatelství Crew se stalo z nezávislé malé firmy jedním z největších českých nakladatelů (a to nejen co se komiksů týče – ostatně, na ediční plán na rok 2014 se můžete podívat zde http://www.crew.cz/pripravujeme.php). S tím ale, jak se u nás komiks rozmáhal, přestával magazín Crew pomalu plnit svou „vzdělávací“ funkci a hrozilo, že zestárne a stane se zbytečným.

Proto se minulý rok odhodlalo Nakladatelství Crew s.r.o. k radikálnímu kroku. Využilo magazín k tomu, aby během jednoho ročníku představilo na jeho stránkách celou první knihu z některého z rozsáhlejších a ambicióznějších komiksů. Některého z těch, které by bez podpory mohly zapadnout – a to by si rozhodně nezasloužily.

V prvním ročníku byla představena „šifra mistra Leonarda“ z alternativní historie – Rex Mundi, a poté temná kriminálka z indiánské rezervace – Skalpy. A ukázalo se, že je to správný tah. Prodeje stouply, zájem čtenářů a předplatitelů se zvýšil a tudíž se redakce rozhodla pokračovat v nastolené cestě dál a i přes nutnost malé dotace rozjíždí od čísla 41 druhou sezónu „nové“ Crwe. Ještě větší, ještě lepší… a doufáme, že ještě úspěšnější!

A co v Crwi čtenáři najdou?

První nový komiks se objeví hned v prvním čísle, a to v dvojnásobné porci. Půjde o legendární sérii Sam a Twitch, ve které vzal Brian Michael Bendis dvojici detektivů ze slavné řady Spawn a udělal z nich hrdiny své kofeinově temné a neskutečně strhující kriminální série. Zapomeňte na severské detektivky, tohle je ten pravý noir. Tragičtí hrdinové, mocní padouši, nepochopitelné zločiny a atmosféra hustá tak, že by se dala porcovat a prodávat jako náhrobní desky. Navíc je tu skvělá kresba Angela Mediny, která by už sama o sobě stála za koupi.

O téhle sérii jsme snili už dlouho – a díky Crwi se může konečně objevit celá, kompletní, ZCELA uzavřená první kniha.

Druhá dlouhá řada se objeví hned o číslo později. V originále se jmenuje Unwritten, což renomovaný překladatel Petr Kotrle (Anatém, První přichází tma, Ílion) volně přeložil jako Mezi řádky. Za sérií stojí u nás už dobře známý Mike Carey (Lucifer) a opět jde o mystiku. Ovšem tentokrát jde o něco ještě většího, než je Nebe a Peklo. Do hry vstupuje svět literatury. Tom Taylor, syn autora knižní série o slavném brýlatém dětském kouzelníkovi, začíná zjišťovat, že realita a fikce nejsou tak zcela oddělené. Že existuje organizace, která se řídí heslem „kdo ovládá spisovatele, ovládá svět“. A že má s malým kouzelníkem společného víc, než jen jméno a vzhled.

Nápaditým fantasy příběhem se proplétají skutečné osudy slavných děl a autorů. Mike Carey v Mezi řádky stvořil své mistrovské dílo, které nadchne nejen fanoušky Harryho Pottera, ale i ty, kteří si chtějí užít originální myšlenky na téma síly (a smrtící nebezpečnosti) knih.

No a jelikož na čtenáře vyrukujeme se dvěma velkými novinkami, doplníme je uzavřenými příběhy oblíbených postav: Hellblazer, Lobo, Sandman… a přijdou i šílená zvířata a sexy ošetřovatelky ze zvířecího útulku Liberty Meadows! A samozřejmě i v nové Crwi najdete množství slev na komiksové tituly a i novou Crew seženete v předplatném nebo v prodejnách komiksového ráje (www.komiksovyraj.cz) za pouhých 99 korun! Nezdražujeme!

Takže – Crew jede dál!

Díky za to všem, kteří ji kupovali, propagovali, nebo jí fandili.

Ale boj ještě zdaleka nekončí. Tohle kolo jsme vyhráli, dalších šest čísel je jistých, ale je spousta dalších méně známých a skvělých komiksů, které bychom vám chtěli v Crwi představit. Dokázali jsme, že zvládneme Crew vydávat pravidelně a slíbenou rychlostí a z nepravidelného občasníku udělali znovu komiksový dvouměsíčník. Číslo 40, poslední číslo první sezóny nové Crwe, vyjde v dubnu, na magazín s pořadovým číslem 41 se můžete těšit v červnu – a pak už to bude ráz na ráz: srpen, říjen, prosinec, únor a opět duben, kdy vyjde poslední svazek druhého ročníku a uzavřou se veškeré příběhy. Mezitím ještě (kromě desítek jiných titulů) vyjdou knižně první Skalpy, úspěšně představené v minulých Crwích.

Pokud bude zájem, pojedeme stále dál. Už máme vyhlédnuté věci pro třetí ročník, takže pokud se vám Crew líbí a chcete, aby vycházela, kupujte, předplácejte a pište. Pomozte nám.

A ještě jednou díky.

Petr Litoš a Jiří Pavlovský