Představovat Davida Gemmella čtenářům fantastiky by mohlo být bráno jako urážka. Tento dnes již kultovní autor má za sebou víc jak třicet knih, které se řadí k zlaté studnici žánru. Proto si asi dovedete představit, jak zahanbeně se cítím, když musím přiznat, že první knihu od něj jsem přečetl teprve nedávno. Ano, je to tak. Kultovní David Gemmell mě minul. Ale nemusím se naštěstí rdít sám, jelikož jak jsem vzápětí s hrůzou zjistil, jeho knihy minuly i MFantasy. A tak jsem neváhal dlouho a rozhodl jsem se podělit se s vámi o dojmy z knihy Král duchů. A pokud šéfredaktor a volný čas dají, tak postupně představím i další romány tohoto skvělého autora. Není totiž pochyb, že se jedná o kousky, které by neměly minout ani novou generaci čtenářů.

Velký král Británie byl zavražděn. Nový vůdce Brigantů se na tuto zradu připravoval dlouho a pečlivě. Ale ne všechno šlo podle plánu. Thura, syn krále, z jeho pasti vyklouzl. Je jedno, že se jedná o neduživého chlapce, který ještě nedosáhl ani dvaceti let. Jeho krev má sílu, která by mohla celý převrat zkomplikovat a sjednotit ostatní kmeny v odhodlaný boj.

Thura však neunikl ze země, ale zůstal uvězněn v sněhem pokrytých horách, kde potkal velmi zvláštní dvojici. Horského válečníka Culaina, pocházejícího z bájné atlantidy a jeho chráněnku Laithu. Jak s úžasem vzápětí zjistí, je s Culainem spřízněn krví. Thura se tak místo útěku nebo smrti vydává na cestu za svým dědickým právem na trůn.

Tak začíná kniha, která by šla nejjednodušeji charakterizovat jako historická fantasy. Děj se odehrává v post-románské Británii. Vliv Říma je stále patrný v kultuře, architektuře i vojenství. Množství Římanů zde ostatně stále žije, pracuje a dokonce zastává vysoké mocenské funkce.

Ale svět, jak ho víceméně známe z učebnic dějepisu, je jen jedním z mnoha, mezi kterými lze cestovat přes Mlžné kraje. A jelikož vše souvisí se vším, světy se mohou podle určitých pravidel ovlivňovat. Všechny světy pak jsou jakýmsi písečkem, na kterém vedou své války nesmrtelní. Tito bývalí obyvatelé bájné Atlantidy, kteří se pohybují dějinami jednou jako bozi, jindy jako pouzí vládcové, uzavírají spojenectví, aby je vzápětí porušili. O co jim celou dobu jde, zůstane čtenáři skryto. Ten jen s úžasem zjišťuje, že dějiny, báje a pověsti vyprávějí stále jen o těch samých, pouze pod jiným jménem vystupujících osobách.

Vývoj postav je jedním ze specifik této knihy. Je na něm vlastně postaven celý příběh. Z fyzicky slabého, věčně nemocného kluka, který stále jen ležící v knihách, se během necelého roku stane muž a král. Cesta, kterou urazí mezi světy je tak jen slabým odvarem cesty, kterou vykoná na poli rozvoji své osobnosti. Na konci knihy je již plnohodnotným králem, který rozhoduje o celé říši, činí nepopulární rozhodnutí a bez zaváhání se nebojí poslat na smrt vojáky, když to situace vyžaduje. Proměna je tak markantní, že nezaváhá, ani když má usměrnit ženu fackou. V té chvíli je jeho nekompromisnost nejvíc patrná a svými dalšími postupy se pak i pro čtenáře stává osobou naprosto odlišnou od té, která nás uvítala na prvních stránkách.

Další postavy už tak bleskovým vývojem neprocházejí. Za zmínku snad stojí pak jen postava Laithy, která se stává Thurovou milenkou a později i ženou, byť její láska stále patří Culainovi. Její vývoj je spíše opačný. Zatímco v lese se zpoza stromu vynoří silná, sebevědomá dívka, v průběhu děje je postupně její síla umenšována a na konci se stává jen poslušnou manželkou s pověstným máslem na hlavě. A jako taková má jediné právo. Právo, mlčet.

Kniha se čte skvěle. Od počátku knihy je jasné, že se jedná o volnou variaci na téma Artušovské legendy. Na konci mi proto poněkud nezapadají některé postavy, které ne že by chyběly, ale jsou oproti legendě poněkud posunuty v čase. Nu uvidíme, jestli volné pokračování toto vysvětlí.

Krále zavraždili zrádci a kouzelný meč byl ztracen v Mlžném kruhu. Vojska Sasů, Anglů, Jutů a Brigantů si zemí prosekávají krvavou cestu a vedou je loutky nelítostné černokněžny – mezi jejíž přisluhovače patří temné, krvežíznivé stvůry a divoký nemrtvý válečník.

Veškerá naděje spočívá na bedrech mladého Thura – v jehož žilách proudí krev králů. On musí porazit obludy černokněžny a vydat se do krajiny Mlh, aby tu nalezl vojsko duchů. A ten jediný, kdo může Thura připravit k tomu, aby dosáhl svých práv, je horský válečník Culain, jediný člověk, který zná strašlivé tajemství černokněžny…

Báje o tajuplných kamenech moci začíná příběhem o krvi a slávě, o lásce a zradě, kdy chlapec musí dospět na cestě za zdánlivě nemožným cílem, aby se stal nejvyšším králem. (anotace)

Název:  Král duchů

Autor:  David Gemmell

Obálka:  Luis Royo

Počet stran:  272

Vazba:  brožovaná

Vydavatelství:  Perseus 2005

Doporučená cena: 257 Kč