Uplynulo několik let od událostí, které popisovala druhá kniha o goblinovi Jigovi, jménem Goblin hrdina. V pelechu je relativní klid a mír (Relativní proto, že už jste někdy viděli klid a mír v gobliním pelechu?). Jig jako velekněz boha Stínohvězdy užívá docela dobrého postavení, aniž by byl neustále někým šikanován.

Takový klid ale nemůže trvat věčně. A taky že netrvá. Pelech v hoře je náhle napaden lidskými bojovníky. Situace o to překvapivější, že Jig pomocí hole stvoření celou horu uzavřel, aby právě taková chvíle nemohla nastat. A že nejde o útok jen tak ledajaký naznačuje i fakt, že ho vede princezna Genevieve, sestra dvou bratrů, kteří Jiga zajali v prvním díle a z jejichž smrti je viněn/oslavován (dle toho jestli dotyčný příběh vypráví člověk, nebo goblin).

Goblini jsou poraženi a nejsilnější bojovníci a Jig odvlečeni k otrocké práci v bývalém elfském městě. Tam se mimo jiné dozvídají, že lidské království ohrožuje armáda pod velením orcké vůdkyně Billy krvavé (protože jí pořád teče krev z nosu). Orkyně sesbírala armádu z goblinů, koboldů, trolů a orků a zaútočila na lidi. Chce tak zabránit věčné šikaně a vybíjení těchto ras ze strany lidí. Ale všechno není tak, jak se tvrdí nahlas a na Jigovi zase bude udělat něco s nebezpečím, které hrozí celému světu.

Závěrečný díl série o goblinovi Jigovi je důstojným zakončením celé trilogie. Hines se drží osvědčeného schématu: problém, putování, řešení problému, konec. Ono v této literatuře nejde vlastně moc vymýšlet nová schémata, ale přece jen se neubráníte pocitu, že jste něco podobného již četli. Ano četli. Sto a jedenkrát. A pokud jste se dostali až ke třetímu dílu gobliní trilogie, tak jste to četli minimálně dvakrát.

Nicméně třetí díl funguje asi nejlíp ze všech. Rozhodně po trochu utahané a zmatené dvojce je parádním osvěžením celé série, když se děj odehrává celý na povrchu, místo stále dokola jen ve stísněném podzemí hory. Také množství ras, které se v knize objeví (elf, trpaslík, ork, prostě standartní rasistická příručka mladého nacionalistofantasty) příběh nejen zpestří, ale otvírá i nové možnosti (bohužel jen mírně využité) vtipů a komických situací. Přestože není kniha plná gagů, jako první Pratchetovy knihy ze Zeměplochy, přece jen, se občas neubráníte uchechtnutí. Nevtíravě. Více než v Goblinovi hrdinovi, méně než v Goblinovi.

Je to až škoda, že se jedná o poslední díl. Je to pořád lepší, než z nápadu udělat desetidílnou nudnou utahanou rozvleklou ptákovinu. Ale přece jen. Hinesův svět na povrchu mi přijde mnohem lepší než jeho podzemí. Jestli on nakonec neměl vylézt na povrch už v druhém díle. Ale pozdě bycha honit.

Jinak asi nejde o knize říct nic nového, objevného, co už nezaznělo v předchozích recenzích. Nové postavy jsou zvládnuté velmi dobře. Zápletka se vyvrbí nakonec taky logicky a závěr je docela příjemný happyend, který neurazí přeslazeným vítězstvím dobra.

Pokud jste někdy četli první dva díly, rozhodně si knihu přečtěte. Pokud jste četli jen první díl, klidně přeskočte dvojku, ale minout Goblinovu válku je docela škoda. A pokud jste nečetli ani jednu? Tak je to jen na vás. Každopádně Hinesova trilogie je pořád ten lepší průměr, na který můžete na trhu s fantasy literaturou kápnout.

Pokud si myslíte, že je těžké být hobgoblinem nebo člověkem, zkuste žít chvíli jako goblin. Vlastně si představte, že jste ten nejmenší skrček mezi gobliny, jediný uctívač boha, který byl z dobrého důvodu zapomenut, a tím, na koho všichni ukáží prstem při prvním známce potíží. Zkuste si představit, že jste Jig Drakobijce a uvidíme, jak se vám to bude líbit…

Navzdory všem předpokladům, Jig stále žije. Přežil tažení proti drakovi a nekromantovi, invazi skřítků, během níž zlobři a trollové padali jako mouchy, a také tu nejstrašlivější možnou katastrofu: zvolení goblinským náčelníkem. Není si však jist, co ještě zvládne. A tak to přirozeně brzy zjistí.

Ve světě na povrchu zuří válka, a když do goblinského pelechu vtrhnou lidští válečníci pátrající po Holi stvoření, Jig ví, že ho čeká další velmi smolný den… (anotace)

Název:  Goblin

Autor:  Jim C. Hines

Překlad:  Kateřina Niklová

Obálka:  Jan Patrik Krásný

Počet stran:  237

Vazba:  brožovaná

Vydavatelství:  Fantom Print 2009

Doporučená cena:  199 Kč