Suzanne Collins je úspěšná americká spisovatelka, která se poprvé dostala do povědomí čtenářů svou pětidílnou fantasy/dobrodružnou sérií pro děti a mládež s názvem Underland Chronicles. Po tomto úspěšném spisovatelském debutu se autorka pustila do psaní knih pro starší čtenáře a v roce 2008 vyšel první díl její trilogie Hunger Games s názvem Aréna smrti, ze kterého se stal během krátké doby světový bestseller. O rok později vyšel druhý díl s názvem Vražedná pomsta a v roce 2010 se čtenáři dočkali závěrečného dílu s názvem Síla vzdoru.

 

„Jmenuji se Katniss Everdeenová. Je mi sedmnáct let. Pocházím z Dvanáctého kraje.
Byla jsem splátkyní v Hladových hrách.
Unikla jsem z arény.
Kapitol mě nenávidí.
Zajali Peetu. Peeta žije. Je zrádce, ale žije.
Musím ho zachránit…“


silavzdoruTřináctý kraj existuje. Nebyl totiž vyhlazen, jak Kapitol po celá léta prohlašoval všem obyvatelům Panemu. Držel se v ústraní a chystal se na budoucí válku. A Katniss je nyní zde – bez Peety, kterého zajali, a s Hurikánem, který se změnil. Avšak je konečně v bezpečí. Nebo není? Prezidentka Třináctého kraje počítá s tím, že se Katniss stane symbolem povstání proti zářivému Kapitolu, ale ona sama neví, čím ve skutečnosti nyní je. Reprodrozdem nebo jen sedmnáctiletou zraněnou dívkou, která už po tom všem nezvládne normálně žít? Dvanáctý kraj byl vypálen do základů. Zbývající kraje se začínají postupně bouřit a Kapitol je za to tvrdě trestá, protože odpor je pro ně nepřijatelný. Válka již započala. Která ze stran zvítězí a dosáhne svého cíle?

V Aréně smrti čtenářům autorka představila dystopický, krutý svět, ve kterém byly každý rok děti z krajů posílány na smrt pro připomínku již skoro zapomenuté vzpoury proti Kapitolu. Ve Vražedné pomstě jsme měli možnost zaznamenat četné a zapeklité politické manipulace s nečekaným vyústěním. A v Síle vzdoru jsme nahlédli do světa, kde lidé bojují proti lidem o svá práva na život.

Jako čtenář musím ocenit spisovatelské schopnosti Suzanne Collins. Vytvořila svět, který se v průběhu pouhých tří knih naprosto změnil. Podařilo se jí sepsat trilogii, která se věnuje hned několika odlišným tématům – lidské psychice, politickým manipulacím, ale také průběhu války. Vše zmíněné bylo navíc spojené s logickým uspořádáním a realisticky popsanými okolnostmi.

Autorce se povedlo opět velmi živě popsat psychiku hlavních postav. A to nejenom emoční život, ale také reakce na šokující události i jejich budoucí jednání. Čtenář má díky tomu pocit, jako by se ze snu probudil mezi protagonisty do krutého světa plného nespravedlnosti, násilí a zbytečných lidských obětí. Ten pocit beznaděje a zoufalství je znatelný na každé stránce, není proto vůbec problém se do postav vžít, jako by se jednalo o vás samotné.

Ačkoliv byste mohli mít po dvou dílech jistou představu o tom, co Katniss v další chvíli udělá, jste opět překvapeni. Je totiž nepředvídatelná stejně jako obyčejní lidé. Nepředstírá přehnaně silnou, cílevědomou nebo statečnou dívku. Prošla si „peklem“ a nyní se snaží pouze přežít. Už to není ta samá Katniss, která se nabídla místo své sestry do Hladových her, je vnitřně zraněná, ale zároveň ještě znatelněji odhodlanější udržet své milované naživu.

Konec příběhu se blíží. Jak dopadne boj Rebelů proti Kapitolu? A podaří se Katniss zachránit to, na čem jí nejvíce záleží?

 

Vydal: Fragment; 2012
Autorka: Suzanne Collins
EAN: 9788025312384
ISBN: 978-80-253-1238-4
Pořadí v edici: 3.
Počet stran: 344

Komentáře

komentářů