Joe Hill je synem svého otce, což už dokázal nesčetněkrát – úžasná představivost, chytlavý vypravěčský styl a důraz na atmosféru. Malým pokladem z jeho studnice nápadů je pak komiksová série Zámek a klíč, kterou u nás vydává nakladatelství Comics Centrum. A na konci loňského roku se nám do rukou dostal druhý díl s názvem Hlavohrátky.

 .

Sourozenci Zámkovi neměli v posledních měsících klidný život. V jejich vlastním domě je napadli dva psychopatičtí mladíci, kteří jim zabili otce. Všechny to změnilo. Spolu s matkou se proto odstěhují do Lovecraftu ke svém strýci, ale ani tam nemají pokoj… Když se nakonec celá situace uklidní a život se začíná vracet do normálu, najde všetečný Bóďa další z řady kouzelných klíčů. Tentokrát se jedná o klíč lebeční. Troufnete si hádat, k čemu slouží?

zamek_a_klic_2_12

Joe Hill se nejspíš v tomto díle inspiroval přáním nesčetného množství studentů, kteří by si rádi učivo takříkajíc nalili do hlavy. A toto přání nám splnil alespoň ve své příběhu; s jedním rozdílem – jeho hrdinové si věci do hlavy cpou. Není totiž nic snazšího, než si otevřít hlavu a nastrkat do ní všechno, co potřebujete. Jen o tom nesmíte říct těm nesprávným osobám… a ano, tím mám na mysli Zacka, alias Luca alias Kulišáka. Problémem totiž je, že když si do té hlavy můžete něco dát, můžete z ní taky něco vzít. No co, alespoň se nebude muset zabíjet. Tolik…

 .

Hned v prologu, kdy si prehistorický profesor na škole všimne Zacka a vzpomene si díky tomu na události dávno minulé, vás obklopí atmosféra tak hustá, že už by se nedala ani krájet, protože by v ní nůž, byť sebeostřejší, okamžitě uvíznul. Zámek a klíč vás drapne do spárů a pustí vás až na samém závěru – se zrychleným tepem a lítostivým povzdechnutím, že už je konec.

zamek_a_klic_2_18

Pomalu poodhalujeme události, které se týkají Zámka staršího, v tuto chvíli již zesnulého. I když postupně dostáváme indicie, co se stalo v době, kdy se přátelil s Lucem, stále nevíme, proč má Kulišák na Zámkovi tak spadeno, co je zač a o co mu vlastně jde. Ale aspoň se dozvíme, jak se dostal do studny…

 .

Kniha je plná skvělých dialogů, promyšlených intrik a halí ji mlha mrazivého tajemna, kterou Joe Hill s citem poodhaluje a nutí nás lačnit po další dávce. Kresba Gabriela Rodrigueze příběh výborně doplňuje – je realistická, detailní a barevně dokáže vždy skvěle vystihnout náladu dané scény.

.

Mohla bych tu pět chválu na tenhle kus skoro do nekonečna. Místo toho tedy řeknu jen toto: Chci další díl… hned!

 .

Název: Zámek a klíč 2: Hlavohrátky

Scénář: Hill, Joe

Kresba: Gabriel Rodriguez

Překladatel: Jan Kantůrek

Nakladatelství: Comics Centrum

Rok: 2013