Již třetí knihou z Démonského cyklu nás americký autor Peter V. Brett zavádí do světa, kde noc co noc vystupují ze zemského jádra démoni, aby hodovali na lidském mase. Zatímco dříve měli lidé na svou ochranu pouze odpuzující chrany, které vyrývali do dřeva, a které je udržovaly v bezpečí alespoň v jejich domovech, nyní chodí po světě hned dva muži, kteří by mohli znamenat konečné vítězství v noční válce. Jenže jak se zdá, dva jsou až moc, a tak přichází na řadu Válka za bílého dne, válka člověka proti člověku. Ale ještě před tím…

.

Stejně jako v předchozích dílech i v této knize věnuje autor svou pozornost dětství, dospívání a motivaci jednoho z hrdinů, a vrací se tak v čase o několik desítek let zpět. Tentokrát se jedná o Ineveru, nynější  první manželku Šar´damy Ka (Osvoboditele) Ahmanna Jardira, vůdce Krasijského lidu, svatou ženu. Seznamujeme se s devítiletou dívenkou, dcerou košíkářky a opilce, v předvečer jejího nástupu na Hannu Paš – jakou budoucnost ji určí hod kostkami? A stejně jako příběhy ostatních hrdinů i ten Ineveřin je plný krutých ran osudu, těžkého vydobývání  respektu či mocenské pozice. A stejně jako v minulém díle Ahmann Jadir, si i dama´tingská čarodějnice Inevera, oproti očekávání, získává sympatie čtenáře.

.válka

A co se děje v přítomnosti? Blíží se Novoluní a oba Osvoboditelé vědí, co to znamená. Jadrnští princové přicházejí, je třeba připravit se na velkou bitvu. To ovšem nebrání dalším hrdinům v jiných činnostech, třeba Leeshe Papírové, aby během návratu od milence Ahmanna, varovala svůj lid před hrozícím krasijským nájezdem, nebo Rojerovi, aby se cestou sbližoval se svými dvěma novými manželkami. A dokonce ani Arlen Sedlák, Tetovaný, Osvoboditel nehodlá pouze bojovat s démony, ale plánuje svatbu s Rennou Jirchářovou.

.

Ineveřin příběh je napínaný a emotivní a dalšími podrobnostmi dobarvuje krasijskou fascinující, propracovanou pouštní kulturu a jejich způsob zacházení s magií a věštěním. Na škodu ovšem může být to, jak moc osnova Ineveřina příběhu kopíruje příběhy všech předcházejících hrdinů. Dítě odkázané samo na sebe, brodící se přes překážky, ale předem vyvolené k velkým věcem. Přesto je Ineveřin příběh tou silnější částí knihy.

Samotný děj Démonského cyklu se totiž pohnul jen o nepatrný krůček. Oba Osvoboditelé udělali jen pramalé pokroky a mozkový démoni stihli vybojovat jen jednu (i když tři noci trvající) bitvu před tím, než se opět museli navrátit do hlubin Jádra na Mozkový dvůr.

Čtenář může cítit zklamání a nabít dojmu, že kniha je jen natahováním cyklu, zbytečná vycpávka před velkým finále, ale myslím, že to se stane jen v málokterém případě. Tenhle svět budoucnosti a se svým středověkým vyzněním totiž stojí za bližší zkoumání a jednoznačně baví. Čtenář je tak rozladěný spíš proto, že chvíle ve společnosti téhle knihy uběhla tak rychle a další díl je v nedohlednu.

Ani Ineveřiny věštecké kostky nedokážou s jistotou určit, který ze dvou Osvoboditelů je ten pravý, jak se ale zdá, oba dva naživu zůstat nemohou…

 .

Název knihy: Válka za bílého dne (Démonský cyklus III)

Autor: Brett, Peter V.

Překladatel: Mirka Polová

Nakladatel: Triton

Rok vydání: 2013

Počet stran: 664