Dlouho očekávaný a dlouho slibovaný komiks Borgia z pera Alejandra Jodorowského a štětce Mila Manary vyšel těsně před Vánoci a vehnal radost do našich srdcí a krev do jiných částí našeho těla… hlavně toho mužského. Jedná se totiž o erotický komiks, který je zasazen do období renesance, aby se o něm mohlo mluvit jako o historickém komiksu. Leč historického toho na něm příliš není.

Ale to vůbec nevadí. Borgia má jiné kvality, kvůli kterým si zaslouží naši pozornost. Na první pohled zaujme kresba. Ital Milo Manara umí nakreslit všechno. Od anatomicky věrných postav přes rozlehlé paláce po malebné krajinky. Také se mu daří uchovat v obličejích charakteristické rysy i přesto, že postavy v komiksu stárnou. Čtenář se tak orientuje v ději a nemusí tápat. Samotné erotické scény jsou pak nejvýraznější částí celého komiksu, a nutno podotknout, že tohle není ani tak erotika, jako porno. Kdyby na obálce byl nápis „od 18 a více“, vůbec bych se tomu nedivil. Druhým dechem je ale třeba podotknout, že některé scény jsou tu vyloženě prvoplánové a laciné, ale, čert to vem.

borgia3

Nejvíce jsem se bál zmateného scénáře, ale moje obavy se nenaplnily. Příběh je totiž v zásadě prostý, a když se nezaleknete dlouhých jmen historických postav, čeká vás příjemné počtení. Trochu naprázdno ale vychází touha šokovat – to, že kněží a církev obecně nejsou nevinná dítka boží, víme všichni, nikdo snad nemá iluze o tom, jak tomu bylo před pěti stovkami let. Lidé jsou pořád stejní, ale je pravda, že rod Borgiů se na tehdejší poměry poněkud vymykal svými nečistými a krutými praktikami, nemluvě o sexuálním apetitu. Těžko říct jak moc si brali nadarmo jméno boží, ale v komiksu se na nějakého boha prakticky kašle.

borgia2

Jak jsem již naznačil výše, hned několik scén tu je čistě proto, aby tu byly. Což komiksu neuvěřitelně škodí, protože navzdory jasnému taháku se jedná o sympaticky pojatou knihu, která by se erotiky klidně mohla dotýkat jen tak mimochodem. Ale kvůli přítomnosti několika vyloženě laciných scén (například scény, při kterých se na někoho močí… já teda nevím, jak vy, ale já močit na povel neumím) komiks padá někam pod umělecké dílo a blíží se k lascivní červené knihovně…, ze které ovšem vybočuje svým historickým zasazením a mírným přesahem někam dál, takže to k úplnému pornu nestačí klesnout.

borgia1

V doslovu se pak dozvíme jak moc se komiks (ne)opírá o skutečné historické události. Jedná se o nejlepší a nejužitečnější doslov, jaký jsem v komiksu zatím četl a děkuji nakladatelství CREW a panu Stanislavu Karlíkovi za to, že mi zodpověděli otázky, po kterých bych se jinak musel pídit na internetech.

Až na pár klopýtnutí je Borgia skvěle ilustrovaným komiksem, který potěší nejen erotickými scénami, ale také dějem samotným, který je sice jednoduchý, ale úderný. Toto je skutečně mistrovské dílo evropského komiksu a jsem rád, že jsem měl šanci si jej přečíst.

Více na crew.cz

Název: Borgia

Kresba: Milo Manara

Scénář: Alexandro Jodorowsky

Překladatel: Richard Podaný

Nakladatelství: Crew

Rok vydání: 2013