Nakladatelství Baronet vydalo čtvrtý díl z dosud šestidílné série o jasnovidce Cassie Palmerové, která byla proti své vůli zatažena do světa upírů a mágů. Po vědmě Agnes zdědila titul Pýthie, vrchní věštkyně nadpřirozené komunity, a proto se ji každá frakce pokouší získat, nebo zlikvidovat. Většina však touží po tom druhém, a tak má Cassie co dělat, aby přežila.

.

Členové Kruhu se snaží Cassie zabít. Pokud zemře, moc Pýthie přejde na novou dědičku, a s tou určitě nebudou takové problémy. Kromě toho se obávají, co by jejím prostřednictvím mohl udělat Apollon, mocné starověké stvoření z jiného světa, s nímž Cassie bojuje, ale oni tomu nevěří. Kruh nakonec souhlasí se schůzkou, jenže namísto rozhovoru na Pýthii zaútočí. Válka magického světa vrcholí, přesto se zdá, jakoby každý usiloval hlavně o to, aby zabil Cassie a nejmocnější upíry z MAGIC. Zrádce může být prakticky kdokoliv, protože Myra přišla na způsob, jak prostřednictvím návratu v čase oslabit pouto mezi mistrem upírem a jeho poddaným..

Cassie si nechce nikoho pouštět k tělu z obavy, že by jej dříve či později ztratila. Pár jedincům se ale podařilo prorazit její obranu, a kvůli tomu se nyní ocitají v nebezpečí. Mág Pritkin je společenský jako mokrá kočka a trpělivosti má zhruba tolik, jako kolibřík závislý na kofeinu. Věčně nadává a bývá nevrlý, ale v jednom kuse jasnovidce zachraňuje život. Od seznámení Cassie s Pritkinem uběhl teprve měsíc, ačkoliv zdá se to spíš jako roky vzhledem k tomu, co všechno spolu zažili. Upír Mircea ji považuje za majetek. Připadá mu normální, že Cassie nechává hlídat a zatajuje jí informace. V porovnání s válkou, politikou a hrozící zkázou světa, sice vypadá románek mocného upíra a smrtelnice jako triviální záležitost, jenže Cassie trápí, že mezi sebou nemají jasno.

.

Proklej-svitaniProklej svítání se nese v duchu politikaření nadpřirozených bytostí, intrik, záhad a napínavých scén. Karen Chance se podařilo stvořit funkční svět s upíry, mágy, duchy, čaroději a dalšími bytostmi, jež nepoznaně žijí mezi lidmi. Kromě cest prostorem a časem autorka poukazuje na možnost navštívit jiné světy. Příběh je plný úžasných nápadů – jedny šaty křičí, když jsou poškozené a další se mění dle potřeb nositelky. Magičtí jedinci používají kouzla, artefakty i nadpřirozenou technologii. Autorka srozumitelně vysvětluje, jak funguje nulová síť nebo siločáry. Vše detailně propracovala, a proto není těžké uvěřit, že by tomu tak mohlo opravdu být. Pro některé čtenáře mohou být takovéto pasáže nudné, v mém případě však tomu bylo právě naopak..

Čtivý příběh je vyprávěn v ich formě z pohledu Cassie, díky čemuž čtenář lépe pochopí její myšlenky, pocity a jednání. Text podbarvuje ironie, nadsázka a černý humor. Úvahy hlavní hrdinky pobaví, zejména pro její nevšední smysl pro humor, který bývá mnohdy až morbidní. Autorka čtenáře udržuje v neustálém napětí a nutí jej uvažovat nad tím, co se asi přihodí příště. Jedna akce míjí druhou a děj ubíhá svižným tempem. Překladatel odvedl výbornou práci, ale korektura mohla být o něco pečlivější.

Karen Chance moc hezky popisuje výraz tváře nebo pohled očí. Charakter postav propracovala od náhledu do života dotyčného, zvyklostí, až po dialekt – v případě Francoise se jedná o roztomilý francouzský přízvuk: „Alé já chó nevidím.“ Konečně poodhaluje historii Cassandřiných rodičů a možnosti Pýthie, přesto zatím sotva poodhrnula oponu. Umně propojuje minulost se současností, jež začíná Agnesinou půjčkou ochranného znamení tehdejší dědičce, Cassandřině matce, která utekla a předala jej své dceři.

Proklej svítání volně navazuje na závěr třetího dílu s názvem Obejmi noc. Otevřený závěr knihy dává tušit budoucí pokračování a rozhodně nenechá čtenáře na pochybách, že se má v pátém dílu na co těšit.

.

Nakladatel: Baronet; 2013
Autor: Chance, Karen
Název: Proklej svítání
Původní název: Curse the Dawn
Překladatel: König, Martin
Vazba: vázaná
Počet stran: 488