Dave je obyčejný mladý muž. Má nudou práci, rostoucí břicho, je bez přítelkyně, bydlí v levném podnájmu a má nejlepšího kamaráda Johna – ten je věčně věků zpitý pod obraz, zfetovaný, ztrácí jednu práci za druhou, hraje mizerně na kytaru, ještě hůř zpívá a dokáže hodiny mluvit o své mužské chloubě.

David se snaží nevyčnívat, není zrovna společenský, ale na jednom večírku pod širým nebem se připlete do něčeho, co dalece přesahovalo jeho fantazii. Jeho život se tak změní v pořádnou jízdu, za kterou by se nemusel stydět ani mistr Lovecraft…

 .

Tak nějak se přihodilo, že si na Davea a Johna zasedly pekelné mocnosti. Samozřejmě v tom oba byli nevinně, nemělo to nic společného s tím, že chtěl John vyzkoušet novou… Víte co, já vám to neprozradím. To, co opravdu potřebujete vědět, je fakt, že se to prostě všechno kolosálně zvrtlo a záchrana světa před děsivými obludami je na bedrech dvou rádoby filozofů, víceméně neschopných/vychloubačných gaučových povalečů, kteří mají více štěstí, než rozumu. Ano, rozum jim prokazatelně chybí – nebo je jim prostě jen jedno, co bude s jejich životem.

 .

Drogy, chlast, ženské, nesmrtelný pes, smrtelní přátelé (nepočítané množství), dotěrný hmyz, pohyblivé stíny, další dimenze a kupa monster, která byste si nevymysleli snad ani, kdybyste si něco píchli. Toho všeho je kniha John na konci umře plná – je to adrenalinová jízda, kde se střídají stavy nevěřícného kroucení hlavou, s návaly smíchu, paniky a posléze i ježení se chloupků na zátylku…

johnAutor s naprostou přesností vybalancoval příběh na hraně mezi mrazivým hororem a parodií na taková díla. Většinu knihy se budete usmívat, nebo se alespoň přinejmenším pošklebovat hrdinům. Některé scény jsou opravdu komické a značná část monster je tak absurdní, než vám nezbude nic jiného, než se jim smát. Dave samozřejmě kontruje svými vtipnými myšlenkovými pochody, nemluvě o tom, když se do toho vloží rádoby krutopřísně hláškující John (Není nad to, když jste jediní, kdo se směje vlastním vtipům, že?). Jenže v takové ujeté, rozesmáté části, kdy si říkáte, že je to vážně už směšné možná příliš, přijde okamžik, který vás přibije k pohovce. Zamrazí vás u páteře, zahodíte knihu, zachumláte se pod peřinu a doufáte, že nebudete v noci muset na záchod.

 .

A v tom tkví síla celé knihy. Mezi parodickými pasážemi, na vás čas od času vykoukne podobná situace. Autor umí s prvky šoku poměrně obstojně pracovat, což dodává jeho dílu zvláštní atmosféru. Mezi samoúčelnými nechutnostmi, absurditami a řadou (možná nadbytečných) popkulturních odkazů je dost scén, které vás překvapí, nebo se vám z nich opravdu stáhne žaludek. A vy se pokaždé necháte uchlácholit a zase autorovi skočíte na špek, že už dál bude pokračovat jen ta jeho halucinogenní jízda.

 .

Příběh je vyprávěn nahodila, jinak se to ani nedá říct. Jednotlivé příběhy na sebe sice časově navazují, ale jelikož to vypráví Dave, je toto vyprávění nekonzistentní, často odbíhá od tématu, vzpomíná na jiné věci, naznačuje věci budoucí a celkově dělá ve vyprávění pořádný maglajz. I to byl ale autorův záměr a na konci knihy se všechno spojí do celku, který konečně začne dávat pořádný smysl. Pokud je to tedy u takto surrealistické knihy vůbec možné.

Výsledkem je hororová parodie na skutečné horory, která vám rozhodně zpestří odpoledne.

 .

Název: John na konci umře (Dave a John I)

Autor: Wong, David

Překladatel: Jan Sládek

Nakladatel: Jota

Rok vydání: 2013

Počet stran: 536