Druhá kniha o goblinovi Jigovi začíná nějaký čas po událostech, které vyústily do strašlivé smrti strašlivého draka Strauma. Díky této události má Jig alespoň trochu klid. Teda jestli může mít podprůměrně malý goblin nějaký klid ve svém rodném doupěti. Ale jeho nová přezdívka Drakobijec přece jen drží i velké rváče trochu na uzdě.

V gobliním doupěti se náhle objevuje zlobr. Divnější na tom faktu je už snad jen to, že si nepřišel pro pamlsek ve formě hobitího stehýnka, ale pro pomoc. Někdo vybíjí celou zlobří populaci. A kdo by měl být schopný s tím něco udělat, než velký čaroděj, bojovník a hrdina na slovo vzatý, jakým je Jig Drakobijec?

Překvapivě se představa boje s něčím, s čím si neví rady ani skupina obrovských zlobrů, Jigovi příliš nezamlouvá. O to víc se ale zamlouvá momentální náčelnici goblinů Kralka, jelikož jeho popularitu stále pociťuje jako ohrožující. Nakonec, tak to prostě u malých zelených skřetů chodí už po generace, že stát se náčelníkem může jen ten, kdo dokáže právoplatného vůdce bodnout do zad rychleji.

Kralka ho  mrknutí oka ho vyšle na cestu a pro jistotu, že se z ní nevrátí, přibalí dva další. Starou chůvu z gobliní školky jménem Grell a na první pohled i na gobliní poměry hloupého klučinu Brafa. A oba dostanou úkol zajistit, že se Jig z temných tunelů již nevrátí.

.

goblinAby věci nebyly příliš jednoduché, vyráží na výpravu i Veka, obtloustlá míchačka hnoje. Od té doby, co objevila ve vypleněném Straumově doupěti knihu kouzel a průvodce hrdiny po světových bludištích, netouží po ničem jiném, než se stát velkou hrdinkou a kouzelnicí. A hlavně překonat Jigovu pověst. A to ještě nikdo neví, že to velké světélkující nebezpečí ohrožující zlobry, hrozí pohltit celou horu.

Hines se ve své druhé knize o malém goblinovi drží starých zajetých kolejí. Těch, které položil v prvním díle. Nepotřebuje budovat obrovský svět, plný království a ras, stačí mu jedna hora, několik stovek kilometrů tunelů a pár jeskyní a doupat. Přesto, nebo spíš právě proto, to šlape tak, jak má. Nedozvíme se nic víc o světě tam venku, ale ani to vlastně nepotřebujeme.

To co velmi dobře fungovalo v prvním díle, hlavně díky originalitě nápadu, nemusí a většinou ani nefunguje v díle druhém. Autor si to naštěstí uvědomuje a jelikož nerozvíjí prostředí, dělá to jediné, co mu zbývá, aby udržel knihu čtivou: přidává nové postavy a rozvíjí vztahy mezi nimi. A daří se mu to obstojně. Postavy jsou zajímavé a zábavné natolik, že si čtenář ani nevšimne, že Jig byl tak trochu odsunut na vedlejší kolej. Téměř dvě třetiny knihy táhnou vedlejší postavy a Jig se občas vzmůže na nějaký nápad. Víc se zapojí do děje až ke konci knihy, kdy se prokáže jako hrdina při plném vědomí, nikoli jen dílem náhody.

Další oddechová kniha, u které strávíte pár hodin, občas se zasmějete, občas pousmějete a po dočtení odložíte. Po roce možná budete koukat na její hřbet a přemýšlet ,o čem to vlastně bylo. Ale ty chvíle strávené s ní budou příjemné. Rozhodně je dost způsobů, jak strávit čas hůř.

.

Legenda ho nazývá Jigem Drakobijcem a on nevidí důvod, proč uvádět věci na pravou míru. Přežívá koneckonců hlavně díky zdravému rozumu – kterého není mezi gobliny nikdy dost. Přestože ho zajali dobrodruzi a proti jeho vůli ho odtáhli na pošetilé dobrodružství, přežil střet s Nekromantem i s drakem. Pokud jeho lid trvá na tom, že je hrdina, nebude přece protestovat. Problém ale je, že když vás jednou označí za hrdinu, všichni očekávají, že budete provádět hrdinské kousky i nadále. A přitom jediné, co Jig od života chce, je v klidu uctívat svého zapomenutého boha, hrát si s ochočeným ohňovým pavoukem a léčit goblinská zranění.

Ale Kralka, současná goblinská náčelnice, je přesvědčena, že Jig ohrožuje její postavení a moc. A proto když jeden ze zlobrů požádá Jiga Drakobijce o pomoc v boji proti neznámému nepříteli, který vraždí a zotročuje zlobří lid, trvá Kralka na tom, aby Jig žádosti vyhověl. Jigovi tedy nezbývá než se vydat na zlobří území, a to v nevítaném doprovodu velkého a mimořádně tupého goblina a seschlé goblinské stařenky, která se sotva belhá. A ještě je mu v patách goblinka, jež je přesvědčena, že jejím osudem je stát se skutečnou Hrdinkou…

Být zavražděn magickým nepřítelem, který dokáže vyděsit zlobra, přece nemůže být horší než padnout za oběť takzvaným „přátelům“… (anotace)

.

Název:  Goblin

Autor:  Jim C. Hines

Překlad:  Kateřina Niklová

Obálka:  Jan Patrik Krásný

Počet stran:  251

Vazba:  brožovaná

Vydavatelství:  Fantom Print 2008

Doporučená cena:  199 Kč