Vánoční čas je příhodný pro fantastiku.  Když už se venku nechumelí, je tam alespoň dostatečně pochmurno. Člověk nemusí ani vystrčit nos z teplého pelechu a louská jednu knihu za druhou. A celková atmosféra jen přispívá k tomu, že čtenář spíše šáhne po staré dobré fantasy magie a meče, než po nejnovější military sci-fi.

A jen málokteré jméno je větší zárukou staré dobré fantasy, než Conan. Když ještě pochází z pera osvědčeného autora Juraje Červenáka, zábava je takřka stoprocentně zaručena.

Conan se nechal najmout jako hlídač karavany, směřující do království v povodí řeky Vedžo v obávané Stygii. Toto království se neklaní hadímu bohu Setovi. Zde má hlavní slovo bůh slunce Ré. A jako takový jsou samozřejmě stygijskému černému kruhu trnem v oku.

Conan, ač nemůže černokněžníky z hadího kultu vystát, tak cestuje do těchto končin z poněkud přízemnějších důvodů. Jeho plán je vybrat hrobku starodávného krále a i se zlatým pokladem se vytratit. Ale plány jsou od toho, aby se komplikovaly. Nejen, že se mu nepodaří vykrást hrobku, ale ještě je zajat tajnou skupinou stygijských mágů a zneužit v pokusu o atentát na sestry, vládnoucí tomuto kraji.

Ten se nepovede, a jelikož svalnatý barbar není z těch, kteří by se nechali zneužít a pak dotyčným jen zamávali na rozloučenou, postaví se v boji na stranu boha Ré. A jelikož se rychle blíží bouře války, jeho meč se na bezpočtu stygijských krků nejednou ztupí.

Kdysi jsem slyšel názor, že na Conanovi nejde nic zkazit. Myslím, že dotyčný toho asi moc nenačetl. Rozhodně se nebudu pasovat do pozice znalce Conanovek. To ani náhodou. Ale už jsem taky narazil na pár kousků, které nezbylo, než s tichou kletbou odložit. Každý má své limity, a jelikož několik kousků, které ty mé překročily, se týkaly tohoto svalnatého barbara, dotyčnému jsem se vysmál a šel pryč.

Možná to není nejtěžší. Vezmete svalnatého borce, zápletku zaplete nejlépe ve smyslu ženy, nebo království v nesnázích a pak už jen rubete a rubete a rubete. Drobnosti jako časová souslednost Conanova života není tak těžké vyřešit, protože za jeden parní letní týden se to dá zvládnout prakticky vždy.

Ale… A právě tady se dostáváme k tomu ale. Ale napište to zábavně a čtivě. Napište pěkně vybalancovaný příběh s Conanem, ve kterém má všechno hlavu a patu. A napište to vyrovnaně. Ať je se tam pořád něco děje, ale ať je akce tolik, aby vyčnívala z děje. A postavte mu do cesty takové protivníky, aby se čtenář opravdu bál.

Jistě, mnozí si teď řeknou, ale tohle přece musíme dodržet i u vlastních příběhů z vlastních světů. Ale nemusíte. Pokud si vymýšlíte vlastní světy, můžete napsat cokoli. Můžete z toho udělat koupel ve vnitřnostech, stejně jako filosofický román na téma nesmrtelnosti intergalaktického chrousta.

Když píšete Conana, píšete Conana. Akční děj supersamce, který byl napsán tisíckrát, a tisíckrát ještě napsán bude. Je jen na autorově zručnosti, jestli jeho příběh alespoň zaujme.

Červenák je v našich luzích a hájích již pojem. Jeho cykly jsou zárukou kvality a dobré zábavy. A s tejně tak tento starší kousek ze světa Cimmeřana Conana. Pokud chcete jedno až dvě odpoledne na všechno zapomenout a užít si poctivý kus fantastiky, bez vedlejších kliček a výletů do různých odnoží a žánrů, není co řešit.

Zpočátku to vypadalo jako dobrý nápad – Conan se vydal do Stygie, aby se v malém království v povodí Vedžo, která je přítokem zlověstné řeky Styx, pokusil vykrást hrobku dávného vládce v Údolí stínů.)Připletl se však do přicházející války mezi Mennefisem a Stygií. Conan, věrný své pověsti, se rozhodne, že setrvá. Netuší však, jak dokáže být magie Setových přisluhovačů děsivá…

Juraj Červenák, alias Thorleif Larssen (známý především románem a povídkami s Roganem Černým), nám předkládá další dobrodružství neohroženého cimmerského barbara.. (anotace)

Název:  Conan a dvanáct bran

Autor: Juraj Červenák

Obálka: Michal Ivan

Redakce: Robert Pilch

Počet stran: 266

Vazba: brožovaná

Vydavatelství: Brokilon 2013 (2. Vydání)

Doporučená cena: 238 Kč

Vít Martin Matějka

About The Author