Jestli existují nějaké jistoty v této době, patří mezi ně fakt, že když napíše Juraj Červenák knihu, jedná se vždy o jízdu lahodící čtenářské duši. A za tyto jistoty je třeba vzdát díky.

 .

Kulisy

Je jedno, jaké kulisy se mistr slovenské fantasy rozhodne využít, vždycky dostaneme porci zábavného, rychle plynoucího příběhu. Drsný hrdina, který se s ničím nepáře, nemá problém zabíjet na potkání, ale má i zbytky cti. V nestřežený okamžik se nemusíme ani bát přiznat si, že hrdina ukáže něco jako city. A přesně takový je Callahan. Pistolník s širákem staženým hluboko do tváře a s kolty proklatě nízko u pasu. Množství nahrazuje přesností a u sedla mu nechybí pytel se solí na hlavy proradných desperátů.

Jenže pohodový lov na lumpy mu ale překazí hned několik nadpřirozených úkazů. A lovec hlav tak bude mít brzy starost především o to, aby ta jeho hlava zůstala pěkně sedět na krku.

 .

Povídkový román

Kniha Chřestýš Callahan je víceméně povídkovým románem. Srdce knihy tvoří novela Brána duchů, která vycházela na pokračování v časopise Pevnost. V tomto příběhu se bude muset Callahan vypořádat s pořádně naštvanými Navahy, kteří probudili něco, co je mimo naše chápání. Do toho všeho se lovec hlav potýká s uprchlými trestanci a bude muset spojit síly s lidmi, které nemá zrovna v lásce, aby zachránil dámu v nesnázích. A to už je situace, která hrozí nečekaným výbuchem, stejně jako starý, nitroglycerinem orosený dynamit.

 .callahan

Před touto novelou se ale ještě podíváme na to, jak si Chřestýš Callahan poradí s tajuplným voodoo v příběhu Deštivá noc v Boot Hillu.

Na závěr nás čeká povídka Naděje umírá předposlední, v níž Callahan řeší, jak jinak než čirou náhodou, případ podivně vylidněného městečka. A kromě toho, že se tu bude hodně střílet, bude muset Callahan učinit i pár rozhodnutí, která mu nebudou zrovna po chuti.

 .

Písek a vítr

Callahan je sympaťák, a to i přesto, že sám nemá daleko k tomu, aby překročil hranice zákona. Vlastně ho i párkrát poruší, jinak by to snad ani nebylo ono. I přesto, že dělá často rozhodnutí, na která bychom my neměli žaludek, je to od něj pochopitelné a vy mu i nadále fandíte. Není tu zapotřebí jeho rozpitvaná minulost, aby měl nějakou pseudoomluvu pro to, co dělá. Chápete ho a berete ho takového, jaký je. I s jeho zápory – a že jich je více než kladů. Drsné prostředí zkrátka vyžaduje drsného hrdinu.

Červenák si opět skvěle nastudoval reálie, a díky tomu nám předkládá autentický příběh. Prostředí, zvyky, odívání, mluva, postavy…, vše sem zapadá a šlape jako precizně seřízený hodinový strojek.

 .

Nezbývá tedy než vzdát díky za další skvělou knihu, která bavila od začátku až dokonce. Originální prostředí, dobré charaktery a perfektní jízda, kterou jsme si mohli spolu s Callahanem vychutnat. Doufám, že se k této postavě autor ještě vrátí, Chřestýš má v zásobě určitě ještě dost příběhů, o něž by se mohl podělit.

 .

Název: Chřestýš Callahan

Autor: Červenák, Juraj

Překladatel: Robert Pilch

Nakladatel: Brokilon

Počet stran: 280

Rok vydání: 2013