Lord Wellington konečně uskutečnil svůj plán a na palubě napůl živé ponorky jménem Nautilus se dostal znovu k prazdroji magie. Tentokrát má ale jako doprovod své věrné kouzelníky, jejichž moc chce použít k ovládnutí prazdroje, údajně ve jménu britského impéria. Jenže čarodějové ze všech koutů světa, kterým taková činnosti nemohla zůstat utajena, hodlají učinit jeho řádění přítrž. Za prazdrojem tak vyráží řada rozličných skupin s jediným cílem: zastavit šíleného lordmága. A samozřejmě nikdo nemá potuchy, že k prazdroji už míří i někdo jiný…

 .

Čas

Při četbě této série člověk velice rychle zapomene na to, že se její děj odehrává během několika pouhých dnů, které našim hrdinům obrátily život naruby. Především tedy Jonathanu Kenthamovi, který ještě před týdnem neměl o magii ani ponětí. A nyní je jen na něm, aby uzavřel magický prazdroj a zamezil chaosu, který zachvacuje celý svět. Možná, že jeho spolubojovníci doufají v začátečnické štěstí, ale přeci jen nenechávají mladého reportéra, aby se s magií potýkal sám. Jonathan tak spolu s Kendrou prodělává jakýsi rychlokurz magie, kterému naštěstí není v knize věnováno tolik prostoru, aby měl šanci nudit.

 .

Většinou z různých úhlů pohledu sledujeme všechny skupinky, které se rozhodly vyplout za bájnou Atlantidou, a kroky, které k tomuto odvážnému činu podnikly. Dozvídáme se tak více o snahách Holmese a Browna,  Lionidy Diodatové na palubě vzducholodi Gladius Dei, indiána Wowoky, Jonathana a Kendry či zbytku kouzelníků řádu Stříbrného kruhu. Každý z nich má své metody a plány. Nakonec se ale nevyhnutelně musí všichni střetnout u prazdroje. Nechybí ani pohled od zákulisí zlotřilých plánů Wellingtona.

vek magieZnačná část knihy se tak zabývá jen cestováním, které se samozřejmě neobejde bez zádrhelů a rozličných odhalení, která ještě budou mít v příběhu své místo. Díky tomu může příběh vypadat poněkud těžkopádně a zdlouhavě, ale autorův lehký styl a smysl pro vyprávění tyto dojmy rychle zaplaší.

 .

Narážky

Bernd Perplies nejenže dokáže skvěle pracovat s atmosférou, ale také je literárním otcem řady sympatických postav. Pravda, v anglických gentlemanech se může ledaskdo ztratit, především v těch méně důležitých postavách, ale ústřední protagonisté jsou velice svébytné charaktery, které si zapamatujete. Jejich chování i vývoj je uvěřitelný, což knize přidává plusové body. A i ono zkostnatělé ulpívání na tradicích zde vypadá věrohodně.

Kniha jen hýří narážkami na historické události či známá světová díla a vynálezy. Na ponorku Nautilus, postavy Holmese a kočkoducha Watsona jsme si již zvykli… Nyní přichází na řadu Bludný Holanďan a pánové Franklin, Jefferson a Tesla. A to je jen špička ledovce. Pozorný čtenář odhalí i méně nápadné narážky.

Autor svůj příběh vystavěl na pozadí skutečných historických událostí, které si poněkud přizpůsobil, a výsledkem je dějově bohatý příběh, který má pestré a realisticky zpracované pozadí a nutí vás přemýšlet, zda opravdu náhodou někdy něco nemohlo být jinak. A závěrečná bitva o prazdroj magie je jen třešničkou na dortu.

 .

Celá série Věk magie se nese v poněkud pomalejším duchu, kdy i akční pasáže působí kvůli své popisnosti méně akčně, ale myslím, že to knihám v důsledku vůbec neubírá, naopak je to příjemná změna oproti řadám knih, kde přes akci není vidět žádný smysluplný děj. Zde je vše důkladně vysvětleno, od motivací činů, přes legendy až k fungování magie. A díky zručným popisům má kniha atmosféru, kterou by jí kdejaká sestřička mohla závidět. Za sebe tak mohu celou sérii doporučit všem, kteří mají rádi dobrodružnou literaturu, byť možná poněkud pozvolnějšího charakteru.

 .

V nedávné recenzi jsem si posteskla nad činem tisknout na knihy křiklavé, nevkusné štítky s označením Young Adults, které hyzdí obálky. V případě knihy Do propasti už nejde o postesknutí, ale o silné rozhořčení. Nejen, že kniha není YA (Což jsem zmiňovala v recenzích na oba předchozí díly.), neboť nevykazuje prvky YA (To odteď budou všechny dobrodružné knihy automaticky řazeny do kategorie dospívající?! To zavání precedensem, který se mi ani za mák nelíbí.), ale tímto štítkem je označen pouze tento závěrečný díl trilogie, takže pokud si potrpíte na úhledné vzezření vaší knihovny, tak v případě Věku magie spláčete nad výdělkem.  

.

Název: Do propasti (Věk magie III)

Autor: Perplies, Bernd

Překladatel: Vladana Hallová

Nakladatel: Fragment

Počet stran: 468

Rok vydání: 2013

Komentáře

komentářů

About The Author

Pro MFantasy píši recenze na knihy a sem tam na nějaký ten seriál. Kromě toho se věnuji vlastní literární tvorbě. Jsem workshopácký harcovník, a proto tady ode mě můžete najít i pár rad ohledně psaní, kdy se pokouším vlastní zkušenosti předávat dál. Z knih preferuji spíše klasickou hrdinskou fantasy, ale nebráním se ani novějším žánrům. Mezi mé oblíbence patří R. A. Knaak, Philip Pullman, Markus Heitz, Vladimír Šlechta, Juraj Červenák a řada dalších...