Polskem prochází strašlivý mor, roznášený krysami Černého krysaře. Tím je poslední absolvent slavné Akademie popravčích v Běsově, která z lidské zášti vůči katům lehla popelem.

A tak se kat Jakub mstí všem ukrutníkům, kteří touží po surovosti, ale na katy se přesto dívají skrz prsty. To ostatně poznává na vlastní kůži, když se rozhodne odložit píšťalu. Kdekoliv se přihlásí ke svému řemeslu – ať už pod obléhaným Pskovem, kam přišel jako mstitel, na dvoře císaře Rudolfa II. nebo u kozáků v Ukrajině – lidé se od něj okamžitě začnou odvracet. Každý kat je koneckonců nečistá zrůda.

Jenže Jakub není obyčejný kat. Dokáže nejen mistrně zabíjet a roznášet mor. On sám je odpovědí na otázku, zda běsovští mistři skutečně dokázali člověku ukrást duši…

Brutální příběh zalitý krvavou lázní, okořeněný cynismem, strhujícími popisy a poutavou akcí. Tato slova už jste možná někdy slyšeli, přesto si myslím, že žádná kniha, která splňuje tato kritéria, není jako Debského Souhvězdí kata.

Důvodů, proč na vás příběh o posledním katovském mistru Jakubovi ze slavné katovské školy v Běsově, kde se učilo nejen účelně zabíjet, ale i temným praktikám, může zapůsobit, je hned několik:

Příběh se odehrává na reálném historickém pozadí (orientováno podle českých dějin v době Rudolfa II.), na reálných místech – mimo jiná navštívíte spolu s Jakubem a s připoutanou duší popravené Barbory i Prahu – s reálnými postavami (např. Johna Dee či magistra Kelleyho), jejichž profily působí velmi živě. K tomu nám Rafal Debski, který se ve volném čase věnuje historickému šermu, předkládá i zajímavé vysvětlivky ohledně všemožných událostí, postav a míst, což příběhu dodává další kousek kouzla.

souhvezdi kataS Debského šermířstvím souvisí i fakt, že autor umí velmi dobře a čtivě popsat boj. Navíc dokáže detailně popsat, co který sek člověku udělá – někdy možná až příliš barvitě… Autor je nadto povoláním psycholog, takže ví, jak má zapůsobit na člověka, jak popsat charakter, atd.

Z hlediska příběhu samotného se jistě nudit nebudete. Od kata přezdívaného Černý krysař, protože přes krysy, jimž dává pít svou černou krev, roznáší po Polsku mor, se Jakub díky své zesnulé milence Barboře – umístěné katovskou magií do Jakuba, přestože obvykle se katům dává duše popraveného zločince – stane nejprve mstitelem nevinných a posléze i psancem. Po celou tu dobu navíc můžeme sledovat, s jakým odporem lidé na kata hledí, přestože si jeho služeb vlastně žádají z vlastní krutosti.

Jak to s Jakubem a Barborou dopadne, si přečtěte sami. Určitě nebudete litovat – jediné, na co si možná budete muset zvykat, pokud jste již dříve nečetli knihy od nakladatelství Gorgona, je, že přímá řeč se zobrazuje pomocí pomlček, nikoliv uvozovek. Stylisticky ni gramaticky není knize až na drobné chybky co vytknout.

Osobně mě kniha neskutečně nadchla, rozhodně patří k jedněm z nejlepších, co jsem četl, a doporučil bych ji každému, kdo má rád brutální expresivitu, vyostřené emoce, temnou magii, cynismus a scény na bojištích. Kromě toho se u textu můžete občas i výtečně pobavit.

Název knihy: Souhvězdí kata

Autor: Rafal Debski

Nakladatel: Gorgona Books, s. r.o.

Překlad: Jan Kavčík

Rok vydání: 2012

Počet stran:  353

 

Autor recenze: Tomáš Kratochvíl

Komentáře

komentářů

About The Author