Cvrček v krabičce

Pripravte sa na surrealistický svet alternatívnej budúcnosti…

Kniha Cvrček v krabičce je soubor dvou novel – Cínová skříňka a stejnojmený Cvrček v krabičce, který vyhrál v roce 2012 prestižní Cenu Karla Čapka. Obě novely na sebe volně navazují a odehrávají se ve stejném světě. Příběhy zapadají do New Weird žánru s výraznými prvky kyberpunku.

 

Františka Vrbenská o knize napsala:

„S Petrou Slovákovou přichází nová generace kyberpunku. Její příběhy zvýrazňují typické znaky žánru, brutální, temné, poetické. „Cvrček v krabičce“ překonává tvrdostí a nápaditostí téměř vše, co dosud v tuzemské fantastice vzniklo. Barvitě snové, nelítostné vidění a využití futuristických technologií evokuje špičkové frankofonní komiksy. Připravte se na surrealistický svět alternativní budoucnosti, v němž se skládá dramatická mozaika akčních scén a emocí ostrých jako řez skalpelem. Začíná zápas o svobodu a integritu lidské bytosti uprostřed zběsilé společnosti deformit…“

 

Cvrček v krabičceAnotácia k rovnomennej poviedke Cvrček v krabičce:

Objavte svet plný bezodného zúfalstva i aromatickej špiny, z ktorého sa vytratila nielen ľudskosť, ale aj viera v lepšie časy. Priamo tam, v náručí zatracovaného Systému, sa zúfalo snaží prežiť láskavá duša Cvrčka.

Rad nešťastných náhod, ktorý sa začal smrťou kráľovnej karnevalového sprievodu a vyvrcholil nevydarenou drogovou raziou, zmenil dva navzájom prepojené osudy. A aj keď sa prosba nájsť mýtické vajce bratom Jerrymu a Ichabotovi javí ako ťažko splniteľnou, nie však nemožnou, obráti ich naveľa pokojné životy hore nohami a prinesie viac otázok ako odpovedí. Ak však chcú uspieť a nájsť v bezútešnej realite aspoň jedno odpustenie, musia siahnuť až na dno svojich síl a prekročiť tieň vlastnej minulosti. Smrť je len začiatkom…

 A vykuchaní andělé svítili v parcích u laviček.

Motory běžely na plné obrátky. A protože vrčeli v tom tichu lesíků, když si milenci na lavičkách vedle nich chtěli šeptat svá tajemství, rušili je svou přítomností, i když neviděli a neslyšeli. Feťáci pálili krev ve lžičce nad zapalovačem. Plyn docházel a světlo plamínku nestabilně komíhalo a pohasínalo, jako mrkající oči porcelánové panenky, než jí osiřelé dítě rozbije hlavu o schody.

Na zdech obvodových zdí bylo nasprejováno: „Víra je mrtvá.“ Všichni jsme to věděli, ale nikdo to neřekl nahlas…

 Cvrček v krabičce od Petry Slovákovej, mladej a nadanej i mrazivo originálnej českej autorky, predstavuje práve tú zaujímavú a na jeden nádych čitateľnú poviedku, ktorá vám svojou naturálnosťou nedovolí po nociach spávať a vo dne snívať (Veronika Inglotová, redaktorka Fantasy sveta).
Krst knihy je naplánovaný na 7. decembra 2013 (FénixCon, Brno) a špeciálnym hosťom by nemal byť nikto iný ako Jiří Walker Prochádzka.

 

PetraPetra Slováková

 Autorka se narodila na jaře roku 1987 v Ostravě. Vystudovala Mendelovu univerzitu v Brně.

Původně začínala s poetickou tvorbou, kterou publikovala v denním tisku a soutěžních sbornících. V roce 2013 vyšlo souborné vydání jejích poetických textů u vydavatelství Epika pod názvem Básně.

Její příspěvky se pravidelně umisťují na předních pozicích různých literárních soutěží. Mezi všemi uveďme Dumky podvečerné (2012, 2013), AI 2051, Poviedka Istroconu (2012, 2013), Hledáme sto českých Kingů (2011- 2013), Best-fiction, Rytiny, O poklad Moravského sklepa, Rokle šeré smrti (2009), a dalších…

Časopisecky publikovala například v Pevnosti: Kóma (č. 9/2011) a Železonoc (č. 8/2013), Jupiteru: Vlčice (č. 3/2012), Půlnoc, hořící hodiny a odbíjející kyvadlo (č. 6/2013), Navždy (č. 6,5/2013).

V prosinci roku 2013 jí vyšla ve vydavatelství Rogerbooks sbírka povídek Železonoc a jiné podivnosti.

Svými pracemi přispěla také do několika antologií českého hororu. Některé další povídky jí vyšly ve  sbornících. V roce 2013 se jednalo o dílo Tma není jen černá uveřejněné v knize Dračí řád: Času navzdory, v knize Fantastická 55 to byly Zombie a Tasemnička a roku 2012 byla ve sborníku Mlok vydána novela Cvrček v krabičce, za kterou autorka získala cenu Pulec v prestižní Ceně Karla Čapka.