Finále pentalogie Údolí stínů jsme se dočkali před pár týdny, a je tak završen příběh dospívající Kylie, která nedávno zjistila, že umí mluvit s duchy a dokáže další nadpřirozené věci. Její matka si její podivné chování vysvětlila tím, že je její dcera feťačka, a šoupla ji do odvykacího střediska, které se jmenuje Údolí stínů. Jaké bylo pro Kylie překvapení, když zjistila, že se nejedná o žádné nápravné středisko, ale o tábor pro nadpřirozené mladistvé.

Za pět knih, které mapují jen pár týdnů, se musela naučit jak různá kouzla a pravidla, tak ovládat své emoce, které rozdělila mezi dva hochy – elfa Dereka a vlkodlaka Lucase. Čtenáři… a hlavně asi čtenářky se nemohli dočkat toho, až se Kylie rozhodne, koho z nápadníků si vybere a komu přenechá ten nejcennější dar, který dívka chlapci může věnovat…

Název Konečná volba mluví za vše. Kylie si skutečně vybere (koho, to vám neprozradím) a rozhodne se i spousta dalších věcí. Vlastně se rozhodne úplně všechno. Kylie zjišťuje, jaké to je být chameleon a jaké to je bojovat na život a na smrt s úhlavním nepřítelem Mariem, což snad je nejnásilnější vykreslený záporák všech dob. V knize se objeví vždy jen proto, aby se něco dělo a aby se tak trochu připomněl, protože nevýraznějšího záporáka aby člověk pohledal. Ale pro daný žánr to asi stačí, stejně spíš každého zajímá, s kým skončí Kylie v posteli.

Udoli stinu 5 Konečná volbaVtip je v tom, že autorka nenechá Kylie se chovat jako sedmnáctiletou puberťačku přeplněnou feromony, ale neustále ji zasypává myšlenkami na to, jak je sex vlastně nechutný, jak je francouzský polibek vlastně nechutný a jak nechce mít nikdy sex. Když tohle čte třináctiletá dívka, je to asi lepší, než kdyby ji kniha ponoukala smilnit za každým rohem. Ale když to čte pětadvacetiletý kluk, je to trochu zívačka. (Myslím tedy, že to je zívačka i pro ty puberťačky, ale musím přece psát věci vesměs morální…)

Musím však podotknout, že kniha je lepší než předchozí díl. Lépe pracuje s dynamikou, lépe s emocemi a charakterům dává větší prostor. Taky se moc neopakuje a ubyly ubíjející rozhovory s táborovou vedoucí, které vždy jen shrnovaly, co se dělo na předchozích stránkách. Ano, je tu spousta nesmyslů a hloupostí, ale v rámci žánru bych řekl, že série Údolí stínů není úplně zabitá. Pro vyspělého čtenáře „dospělejší“ fantasy by to byl očistec, ale pro cílovou skupinu se jedná o příjemný oddech. A o tom to je.

Název: Konečná volba (Údolí stínů V)

Autor: Hunter, C. C.

Nakladatel: Baronet

Překlad: Ivana Čejková

Rok vydání: 2013

Počet stran: 416

Ondřej Hartman

Pro MFantasy recenzuji hlavně fantasy knihy a komiksy, ale rád také něco napíši o pc hrách. Za nejpovedenější fantasy příběhy, které jsem četl, považuji trilogii První zákon (J. Abercrombie), Hrdinou (M. A. Stackpole) a Na ostřích čepelí (M. Žamboch).

About The Author

Pro MFantasy recenzuji hlavně fantasy knihy a komiksy, ale rád také něco napíši o pc hrách. Za nejpovedenější fantasy příběhy, které jsem četl, považuji trilogii První zákon (J. Abercrombie), Hrdinou (M. A. Stackpole) a Na ostřích čepelí (M. Žamboch).