Obrovské létající město Umbriel pokračuje ve své pouti Tamrielem. Potom, co neuspělo ve svém poslání v Morrowindu, stočilo se na západ a zamířilo k císařskému městu. V jeho stínu jdou tisíce a tisíce nemrtvých a ničí a zabíjejí vše, co se jim postaví do cesty. Veškeré pokusy, které byly učiněny, aby byla tato hrozba zastavena, selhaly. Čas a naděje se pomalu krátí.

Ale ne všichni se vzdali naděje. Přímo ve městě pokračuje Annaig ve snaze najít jeho slabinu. Sama šplhá po mocenském žebříčku ve zvrácené hierarchii a doufá, že čím výš se ocitne, tím větší bude mít šanci na jeho zničení.

Na zemi zatím pokračuje princ Attrebus spolu s šíleným temným elfem Sulem v hledání kouzelného meče, který jediný podle pověsti může zabít hlavního pána Umbrielu. Cesta Oblivionem nakonec není tím nejnebezpečnějším, co budou muset hrdinové podstoupit.

pán dušíColin, špeh z císařské tajné služby, přichází na to, že Umbriel se v Tamrielu neobjevil vůbec náhodou. A důkazy o této zradě na celém císařství směřují stále výš a výš, až do blízkosti samotného císaře.

V prvním dílu příběhů ze světa Elder Scrolls byly rozdány karty. A nyní je čas dohrát všechny partie do konce.

Zatímco v prvním dílu byl děj směřován hlavně na samotný Umbriel, kde jsme skrze Obyčejného Glima a Annaig poznávali město, jeho fungování, druhý díl se zaměřuje více na vyšetřování Colina a cestu prince Attreba. Ne, že by byla Annaig a její důležitost zanedbávána, ale ona už je prakticky, takříkajíc na pozici, a teď je třeba dostat na místa závěrečného finále i ostatní.

.

Autorově práci nejde mnoho věcí vytknout. Vše do sebe zapadá a otázky vyřčené jsou uspokojivě zodpovězeny. Jediné, co neovládá tak obratně, jako je gradace a zaplétání děje, jsou akční popisy. To, čeho si čtenář příliš nevšimne v prvním dílu, jelikož toho tam moc není, ve druhém působí místy poněkud krkolomně. Platí to hlavně pro zahájení akčních pasáží, kdy trvá někdy i odstavec až dva, než dojde ke zjištění, že se něco děje.

Ale to je asi tak jediná věc, kterou by šlo vytknout. Pokud to vůbec výtka být může. Jinak je to prostě kvalitní řemeslo se vším všudy. Zajímavá zápletka, děj i postavy ukočírované. Bonus ve smyslu zajímavého a oblíbeného světa, který doposud nebyl literárně zpracován, je už jen přidanou hodnotou.

Kdo má Létající město, ten už tuto knihu jistě má. Kdo někdy propadl světu Starodávných svitků, ten už ji nejspíše taky má. A kdo má rád dobrou fantasy, ten už si ji nejspíše objednal. Všem ostatním mohu knihu jen doporučit. V dnešním dosti rozsáhlém trhu tato dilogie patří k tomu lepšímu, co lze sehnat.

.

Kontinent Tamriel je čtyřicet let po Oblivionské krizi ohrožován záhadným létajícím městem, Umbrielem, v jehož stínu se probouzí děsivá armáda nemrtvých.

Otřesený princ Attrebus i přes šokující odhalení pokračuje ve zdánlivě nesplnitelném úkolu a snaží se získat kouzelný meč, který je klíčem ke zničení hrozivých vetřelců.

V Císařském městě mezitím nalezne špeh Colin důkazy o zradě v samotném srdci císařství – pokud však Colina dřív nezradí jeho srdce. V Umbrielu uvězněná Annaig se zase stala pouhou otrokyní temného pána a jeho nenasytného hladu po dalších duších.Jak mohou tito tři zvláštní hrdinové zachránit Tamriel, když nedokáží zachránit ani sami sebe? (anotace)

Název:  Pán duší (The Elder Scrolls)
Autor:  Greg Keyes
Překlad:  Jakub Kovář
Obálka:  Paul Youll
Redakce: Boris Hokr
Počet stran:  312
Vazba: brožovaná
Vydavatelství:  Epocha 2013
Doporučená cena: 279 Kč