Whisty, Whit a všichni členové Odporu byli rozprášeni. Zdá se, že režimu „Jediného, který je jediný“ už nic nestojí v cestě. Vymývání mozků, represe a popravy nevyhovujících občanů pokračují. Sourozenci Algoodovi nevědí, co si počít a jejich přátelé jakoby zmizeli z povrchu zemského.

 .

Taková je ve zkratce situace na začátku třetího dílu série Čarodějka a čaroděj. „Jediný, který je jediný“ už ovládá nejenom nadsvětí, ale velký vliv už má dokonce i v podsvětí, šedém světě ztracených a pološílených duší. Stále ale nedisponuje absolutní a neomezenou mocí. Klíčem k jeho totální moci je Whistyin Dar, který by mu umožnil ovládnout oheň.

Jelikož se ani jeden ze sourozenců ale nemíní vzdát bez boje, pokusí se udělat „Jedinému, který je jediný“ zásadní čáru přes rozpočet. Překoná ohnivá dívka Whisty a její bratr léčitel strach z mocného despoty? Setkají se opět alespoň s některými svými ztracenými přáteli?

185851_big

Již od první zmínky o takzvaném podsvětí, mě tato sféra bytí zaujala. V Ohni autor popisuje tento tajemný svět mnohem detailněji. Už to není jen šedé nic zahalené mlhou… v podsvětí se objevuje les, kterým protéká řeka. Pokud si ale les v podsvětí představujete jako temný pohádkový háj, jste na omylu. Na každém kroku číhají zombie lačnící po krvi. Živý člověk zbloudilý do podsvětí nemá prakticky žádnou šanci na přežití.

Zhlavních hrdinů se stávají, alespoň podle mého názoru, dost nevýrazné postavy. Potenciál, který měli oba sourozenci, autor tak trochu pohřbil. Nelíbí se mi, že hrdinové mají k věcem tak trochu apatický přístup. Většina emocí je bezvýrazná, tudíž i prožitek ze čtení může být pro někoho nezajímavý a jednotvárný.

Po předchozím dílu jsem měla pocit, že James Patterson se do psaní konečně naplno obul a doufala jsem, že v tom bude pokračovat i nadále. Oheň mě ale v lecčems zklamal. Ocenila bych jednoduchý a lehce stravitelný styl i krátké a výstižné kapitoly. Způsob jakým se autor vypořádal s dějem a s postavami už ale tak chvályhodný není.

 .

Antiutopická série, na které James Patterson spolupracuje pokaždé s jiným autorem, měla mít původně pouze tři díly, ale na příští rok jsou naplánované další dva (The Kiss a The Lost). Osobně jsem byla z této skutečnosti dost překvapená, protože leckteří autoři by sérii s klidným srdcem ukončili po třetím dílu. Nezbývá nám než si počkat, zda s dalším pokračováním autor pomyslnou laťku opět zvedne. The Kiss (Polibek) by měl vyjít v únoru příštího roku opět u nakladatelství Albatros.

 .

Název: Čarodějka a čaroděj: Oheň (Witch and Wizard: The Fire)

Autor: James Patterson a Jill Dembowski

Překlad: Milan Žáček

Díl: třetí

Počet stran: 240

Vazba: vázaná

Nakladatelství: Albatros

Rok vydání: 2013