Na orbitě zaparkovala kosmická loď. Lidstvo vyčkává, ozývají se první panické výkřiky do tmy, ovšem většina prostě pokračuje ve svých každodenních životech, teď zpestřených novým tématem k hovoru. Dohady, zda návštěvníci přišli v dobrém nebo ve zlém skončí s První vlnou, která lidstvu zlikviduje veškerou elektroniku – auta nejezdí, mobily nefungují a letadla padají z oblohy. Spousta lidí zemře, kvůli neschopnosti přivolat pomoc. Druhá vlna se vyhne pouze vnitrozemí. Obrovské vlny tsunami vezmou život třem miliardám lidí. Virová nákaza, Třetí vlna, ponechá ze zbývajících čtyř miliard pouhé 3% přeživších.

„Protože pokud jsem poslední, pak já jsem lidstvo.
A jestli je tohle poslední válka lidstva, potom já jsem bojiště.“

pátá vlnaHlavní hrdinku, šestnáctiletou Cassie, potkáváme uprostřed lesů, osamělou a plnou odhodlání přežít. Úvod knihy vykresluje atmosféru opuštěné Země a tyto scény velmi kontrastují s okamžiky, kdy se hrdinové ocitají v přeplněném vojenském táboře Ráj. Autor si zpočátku hraje s emocemi hlavní hrdinky a zároveň čtenáře zasvěcuje do situace. Zákeřnost mimozemské rasy nezná mezí. Vždyť, co může být horšího, než nevědět, zda stojíte proti příteli, či nepříteli; nevědět, zda stojíte proti člověku či nikoliv. A to je přesně to, co znamená Čtvrtá vlna. Cassie není jen plná odhodlání, ale také vzteku proto, že mimozemšťané nutí člověka, aby se vzdal své lidské podstaty, touhy po sounáležitosti, soucitu, lásky…

„Naučím tě milovat smrt. Osvobodím tě od zármutku, viny a sebelítosti a naplním tě nenávistí, mazaností a duchem odplaty. Svou poslední zastávku udělám tady…
A ty budeš mé bojiště.“

Přestože autor dokáže navodit atmosféru, působí začátek knihy jako stokrát obehraná deska plná nápadů okoukaných z dokumentárního seriálu Život po lidech. Postavy mohou být sympatické a jejich psychologie promyšlená, přesto se chovají a přemýšlejí jako jiné postavy, které napsali jiní autoři již dříve. Avšak i když chybí originalita invaze – kolika různými způsoby může být provedena? – to, s čím umí autor výborně pracovat, je manipulace se čtenářem a jeho udržování v napětí. Není to jen ve střídání postav, v různých náhledech na situaci, ale především zatajováním a odhalováním informací v pravou chvíli.

„V jeho srdci je válka.
V jejím obličeji bojiště.“

Jazyk a styl ničím nevyniká ani ničím neruší. Jediná zvláštnost stojící za zmínku je urychlování děje, kdy hrdinové místo, aby situaci prožívali, jen čtenáři oznámí, že se událost stala. Autor s těmito chvilkami umí dobře pracovat, nenechá čtenáře se nudit a prostor pro detaily, podrobnosti a emoce si nechává tam, kde je potřebuje víc.

„…jeho hlas v mém uchu, moje slzy v jeho ústech.
,Zachránila jsi mě.‘“

V tomto postapokalyptickém napínavém příběhu nechybí ani podrobnosti vojenského výcviku, ani velmi napínavě napsané bojové scény, ale ani velmi příjemná romantická část. Kniha v sobě prostě ukrývá všechno, co by správný dobrodružný příběh obsahovat měl.

„Jo, je to děcko.
Jo, je nevinné.
A jo, rozmáčknu ho jako švába.“

Kniha si jednoznačně udrží čtenářovu pozornost díky skvělé práci s napětím, sympatickým postavám a věrohodnosti reakcí všech bytostí. A pokud nejste fanoušky sci-fi série Válka s Chtorr Davida Gerrolda nejspíš budete psychologickým náhledem knihy nadšeni. Každopádně ať tak či tak, osobně se velmi těším na pokračování a doufám, že přijde brzy.

 .

Název: Pátá vlna

Autor: Yancey, Rick

Překladatel: Renata Heitelová

Nakladatel: Baronet

Rok vydání: 2013

Počet stran: