Po více jak pěti letech nám nakladatelství Comics Centrum přináší druhou knihu povídek případů Úřadu paranormálního výzkumu a obrany. Tentokrát jde opravdu do tuhého, hrdinové se budou muset vypořádat s upíry, duchy, fanatiky a spoustou nepravostí. Naštěstí se ale parta z Ú. P. V. O. hned tak něčeho nezalekne

 .

Duše Benátek

Úvodní povídka, po níž je také pojmenována celá sbírka, je poměrně přímočará. V Benátkách je něco v nepořádku s vodou. Díky schopnostem Johana, média v ektoplazmatické formě, se agentům podaří velice brzy najít příčinu zla a skoncovat s ním. Nedochází na nějaké přehnané záhady ani kličky, postavy jsou zkušenými profesionály a takové drobnosti, jako události v Benátkách, je nemohou rozhodit.

Za kresbou této povídky stojí Michael Avon Oeming a jeho dílo je ve své strohosti a barevném ladění asi nejpodobnější původnímu Mignolovu konceptu.

 .upvo_duse_10

Temné vody

Oproti tomu druhá povídka, Temné vody, si na hrdiny přichystá něco, s čím se doposud nesetkali. V na prvním pohled klidném městečku vyplave na povrch starý hřích. A to doslova. Obyvatelé města jsou konfrontováni nejen s nepříjemnou historií svého domova, ale také s pekelně hříšným netvorem, který se dovolává svého pomyslného práva. Kromě zajímavého námětu a detailní kresby Davea Stewarta čtenáře dozajista potěší i závěr tohoto příběhu.

 .

Noční vlak

upvo_duse_01Tato povídka je velice příjemnou duchařinou, s jistým psychologickým přesahem. Hned v úvodu se na okamžik setkáme s Humrem Johnsonem, který se snaží zabránit jistému nacistovi v sabotáži projektu Manhattan. Jenže se mu to tak úplně nepodaří…

Pak se opět ocitáme v současnosti – na případ vlaku duchů je nasazena Elizabeth a homunkulus Roger, kteří mají tento úkaz prošetřit. Jenže Roger se celou dobu užírá tím, co se stalo, když ho Elizabeth oživila – zabil ji tím…, na nějakou dobu. Sužuje ho pocit viny, který mu brání v pořádném výkonu práce. Jeho vztah k mladé pyrokinetičce je velice zvláštní, ale rozhodně má kouzlo, které dodává povídce právě onen psychologický rámec navíc.

 .

Něco je pod mou postelí

Tento kus je poněkud úsměvný. V rámci bohaté mytologie Hellboyova světa je to výborná oddychovka, která vykouzlí úsměv na tváři. V ledasčem připomíná film Příšerky s. r. o., kde také vystupují strašidla, kterých se každý z nás jako dítě bál (některým to vydrželo…). Když děti vypráví rodičům, že se v jejich skříni či pod postelí skrývá nějaké monstrum, dospělí tomu většinou nevěří. Až do té doby, dokud se děti nezačnou ztrácet. Pak přijde na řadu Ú. P. V. O. Tentokrát si něco jako hlavní roli střihnul Abe, který si celou věc bere podezřele osobně. Pokud pomineme Hellboye, vypadá přeci jen nejméně lidsky a musí se s tím potýkat. Nakonec ale zjistí, že není příšera jako příšera…

 .upvo_duse_17

Takový obyčejný den v Úřadu

Přiznám se, že tato mikropovídka, která završuje sbírku, mi nějak nesedla. Tento kus byl tak jednoduchý, že se to nedá nazvat už ani oddechovkou.

Jo, tak vy tu máte problém se zombíky – může za to ten a ten – tak je hotovo, na shledanou.

Jistě, už podle názvu se má jednat o obyčejnou rutinu, ale do celého konceptu příběhů o Hellboyovi a Ú. P. V. O. mi takhle prostý kus prostě nesedí – hrozně vyčnívá. Možná je to záměr, ale podle mého by knize neuškodilo, kdyby v ní tato mikropovídka chyběla.

 .

Duše Benátek a další povídky je velice dobrý kus, pokud pomineme poslední povídku. Rozhodně by tato kniha neměla chybět v knihovně žádného milovníka Hellboye a jeho světa. Není to přehnaně složitá záležitost, ale i tak má atmosféru, která dokáže čtenáře vtáhnout, a to nejen díky skvělým námětům, ale také díky zdařilé kresbě, která rozhodně nedělá Mignolovi ostudu.

 .

Název: Duše Benátek a další povídky (Ú. P. V. O. II)

Scénář: Miles GuntherMichael Avon OemingMike Mignola,Brian AugustynGeoff JohnsScott KolinsJoe Harris

Kresba: Michael Avon OemingGuy DavisScott KolinsDave StewartAdam PollinaGuillermo ZubiagaCameron Stewart

Překladatel: Jan Kantůrek

Nakladatel: Comics Centrum

Rok vydání: 2013