Avery Williams je pseudonym americké autorky Jessey Perry, která se proslavila ve světě svou novelou Alchymie věčnosti. Je to první díl z dvoudílné série Inkarnace. V letošním roce bylo vydáno pokračování s názvem Nejistý zítřek, který bude zároveň také ukončením příběhu Serafiny.

 

Představte si, že byste na světě mohli žít věčně – jste totiž nesmrtelní. Stačí si jen jednou za čas vyměnit tělo, ve kterém vaše duše přebývá, a můžete pokračovat ve svém nekončícím životě. No není to idylka? Avšak když už na světě přebýváte více jak šest set let, samotná existence se vám přece jen může zdát již zbytečná. Když se Serafina Adams ve čtrnácti letech stala nesmrtelnou, tak vůbec netušila, jakou cenu za to bude muset zaplatit. Její stvořitel, alchymista Cyrus, ji v devatenáctém století poskytl možnost žít věčně, ale po celou dobu jejího zbylého života byla pod neustálým dohledem. Nesmrtelnost ji už nyní unavuje a chce zemřít. Avšak její pečlivě naplánovaná smrt se vymkne kontrole a místo trvalého odchodu svou duši nechtěně přenese do umírajícího těla šestnáctileté dívky Kaily Morgan. Přijme její život za svůj? Nebo se rozhodne pro úplně nový začátek?

alchymieKniha je napsaná jednodušeji, bez žádných složitých souvětí, takže ji ocení hlavně čtenáři, kteří si rádi u četby odpočinou. Netrvá to dlouho a čtenář pochopí, že autorka ještě není plně rozepsaná, jelikož některé části jsou zbytečně uspěchané a v určitých pasážích také nezáživné, ale tyto menší nedostatky vynahradila skvělá atmosféra. Ta mi přišla po celou dobu příběhu příjemně snivá, s prvky napětí a místy také zdravé „hravosti“.

Nápad příběhu pojednávajícího o inkarnaci duše je velmi dobře pojatý. Autorka zahrnula do psychologie postav hned několik různých aspektů: Jako nesmrtelný musíte během života pro své přežití vystřídat několik těl, protože i ta mají jistou životnost. To samozřejmě obnáší řadu problémů, jedním z nich je například psychické srovnání se zabitím člověka anebo zvykáním si na jeho (vaše) nové tělo. Mimo jiné je důležité mít dobrou dobovou adaptabilitu, jelikož se musíte vyrovnávat také s častými historickými proměnami světa. Není toho málo, viďte? A všechny tyto aspekty se podařilo Avery Williams zapojit nerušeně do příběhu.

Trochu mě zklamala předvídatelnost chování a činů protagonistů, avšak zároveň musím ocenit autorčinu snahu o postupné odhalování informací z jejich životů – ať se jedná o skupinu Nesmrtelných nebo nové hostitelské tělo Kaily Morgan. Je to příjemným zpestřením děje a také tím dodává knize dávku potřebného napětí. Autorce se díky tomu podařilo ve mně vzbudit zvědavost a touhu po informacích.

Ačkoliv se totiž může zdát, že některé věci jsou již vysvětleny nebo snad dokonce opomíjeny, v druhém díle očekávám, že dojde k jejich detailnějšímu rozebrání. Jisté náznaky nám autorka připravila, tak doufejme, že v pokračování se dočkáme jejich rozuzlení.

 

Vydal: CooBoo; 2013
Autorka: Avery Williams
EAN: 9788074472527
ISBN: 978-80-7447-252-7
Pořadí v edici: 1.
Počet stran: 256

Martina Ryšková

Čtení zdar!

About The Author

Čtení zdar!