Ruské pohádky znovu ožívají v Nesmrtelném příběhu

.

Praha, 9. prosince 2013Nakladatelství Plus vydalo Nesmrtelný příběh Catherynne M. Valenteové, autorky, která do současné anglo-americké prózy vnáší silný tvůrčí impuls. Valenteová vytvořila působivý literární palimpsest, v němž se skutečnost prolíná s imaginací způsobem, který upomene na Bulgakovova Mistra a Markétku stejně jako Carollovu Alenku v říši divů. Autorka na sebe strhla pozornost už v roce 2011, kdy její pohádkový román O dívce, která obeplula Čarozem na lodi vlastní výroby získal prestižní cenu Nebula ještě předtím, než vůbec vyšel tiskem.

 .

Catherynne M. Valenteovou inspirovaly k napsání Nesmrtelného příběhu ruské mýty a pohádky; nadchly ji svou poetickou silou, ale i drsností, již alegoricky využila při ztvárnění skutečných historických událostí, kterými procházelo Rusko v první polovině bouřlivého dvacátého století. Kostěj Nesmrtelný se tak potká u jednoho stolu s carem Mikulášem II., Trockým i Stalinem; snivá dívka Marija Morevna bojuje proti Babě Jaze i hladomoru v obleženém Leningradu.

 .

Nesmrtelny pribeh„Číst Nesmrtelný příběh nebo kteroukoli jinou knihu Catherynne M. Valenteové mě vrací do dětství, kdy bylo snazší potkat skřítka než si koupit zmrzlinu, je to jako výprava do mytického časoprostoru, v němž jsou skutečnost a fantazie jen různými vlákny v tkanině života,“ říká Martina Mašínová, šéfredaktorka nakladatelství Plus.

 .

Próza Catherynne M. Valenteové je hravá, plná jazykových novotvarů, kulturních, historických a literárních narážek. Za svůj pohádkový román O dívce, která obeplula Čarozem na lodi vlastní výroby získala kromě prestižní ceny Nebula také cenu Locus Award, cenu A. Nortonové (sci-fi a fantasy pro mládež) a cenu časopisu Kirkus za nejlepší knihu pro mládež za rok 2011. Čeští čtenáři mají možnost si přečíst také druhý svazek této řady O dívce, která se propadla pod Čarozem do víru Bujaření, kterou letos vydalo opět nakladatelství Albatros.