Garet se rozhodla, že bude Willa následovat do Paříže a pak za ním půjde klidně až do Země věčného léta, když to bude nutné. Jenže se ukázalo, že dostat se do říše kouzelných bytostí nebude tak snadné, jak by se na první pohled mohlo zdát.

 .

O kohoutkovi a slepičce

Garet na cestě za svým vyvoleným musí učinit spoustu rozhodnutí a vystavit se na pospas řadě kouzelných bytostí, stejně jako tomu bylo v prvním dílu. Některé bytosti jí rády pomohou, jiné už tolik ne. Najdou se tu ale i osoby, můžeme-li jim tak říkat, které jí s nadšením škodí. Jedna bytost ji posílá za druhou, a tak to jde takřka donekonečna. Garet je ale natolik přesvědčena o své lásce, a o tom, že je opětována, že se vydá všanc dryádám, pomstychtivým čarodějkám i alchymistům. Bude utíkat, přemlouvat, uplácet, žárlit a litovat… A nakonec možná cestu do Země věčného léta skutečně najde. Otázkou ale zůstává, jestli se odtamtud dokáže vrátit…

 .

V této knize sledujeme dvě linie. Jednu ze současnosti, kdy Garet pátrá po Willovi a ve Francii se seznamuje s řadou bytostí, jimž Will v minulosti zkřížil cestu. V druhé linii sledujeme život devatenáctiletého Williama Hughese před tím, než se z něj stal vampýr. Obě linie se vzájemně doplňují a několikrát jsme svědky stejné události, ale vždy z jiného úhlu pohledu. Příběh tak dohromady vytváří zajímavou mozaiku, z níž nakonec dostaneme dohromady výsledný obraz. Willova linie je o něco méně zajímavá, protože jeho příběh, byť ve zkrácené verzi, jsme už z úst hrdinů slyšeli. Sice se v něm objevují různé barvité detaily, včetně jeho uvažování a motivací, ale i tak to není nic, co bychom už z větší části neznali. Garetina část příběhu plyne snáze, i když většinu času jen putuje z místa na místo ve snaze najít konečně někoho, kdo jí umožní vstup do kouzelné říše, aby odtamtud Willa dostala.

 .

Garet Jamesová

země věčného létaTato série z pera manželů, kteří vystupují pod pseudonymem Lee Carroll, je poměrně nenápadná a moc se o ní nemluví. Příběh vychází z různých mytologií a již klasických příběhů, jako je například Sen noci svatojánské. Popisy kouzelných postav jsou samy o sobě malebné, jinak se to ani nedá vyjádřit. Propojení legend a mystiky je originální, stejně jako řada námětů v knize obsažených. Jazyk knihy je poměrně jednoduchý, a i když kniha oplývá atmosférou, celý příběh je jaksi těžkopádný. Netvrdím, že je to na škodu, není nutné mít neustále na talíři akční jízdu, kdy si ani nestačíte vydechnout. Zemi věčného léta nezhltnete za večer, ale zato její četbou vyzkoušíte něco na poli urban fantasy poměrně nového a svěžího. A nebojte se označení young adult – byť kniha vyšla v edici Youg nakladatelství Albatros – Motto nespatřují v ní nic YA – hrdinové jsou dospělí, prožívají „dospělácká“ dobrodružství a také jednají na úrovni. A to, že jim sem tam pomůže dobrá víla kmotřička, na věci nic nemění.

Pravdou je, že tu zůstává svým způsobem stále lehce promarněný potenciál emocí, které ve mně nevyvolaly žádnou hlubší odezvu. Na druhou stranu se už ale děj odehrává v Evropě, což knize přičítám k dobru – evropský folklór mi do Ameriky skutečně neseděl.

Musím také zmínit skutečnost, že si autorské duo pečlivě nastudovalo Paříž a její okolí – ať už se jedná o popisy budov, náměstí nebo jména ulic a hotelů. Bohužel pro ty z nás, kteří se v Paříži tak dobře nevyznají, jsou tato jména nic neříkající a spíše matoucí…

 .

Postavy jednají věrohodně a prostředí je originální. Pokud tedy chcete vyzkoušet něco trochu odlišného od zástupů urban fantasy, které jste doposud četli, je kniha Země věčného léta, i její předchozí díl (Černá labuť vzlétá) dobrou volbou. A závěr knihy vás jednoznačně naláká na pokračování, kterého se snad brzy dočkáme.

 .

Název: Země věčného léta (Garet Jamesová II)

Autor: Carroll, Lee

Překladatel: Jana Jašová

Nakladatelství: Albatros-Motto

Počet stran: 387

Rok vydání: 2013

Pro MFantasy píši recenze na knihy a sem tam na nějaký ten seriál. Kromě toho se věnuji vlastní literární tvorbě. Jsem workshopácký harcovník, a proto tady ode mě můžete najít i pár rad ohledně psaní, kdy se pokouším vlastní zkušenosti předávat dál.

Z knih preferuji spíše klasickou hrdinskou fantasy, ale nebráním se ani novějším žánrům. Mezi mé oblíbence patří R. A. Knaak, Philip Pullman, Markus Heitz, Vladimír Šlechta, Juraj Červenák a řada dalších…

About The Author

Pro MFantasy píši recenze na knihy a sem tam na nějaký ten seriál. Kromě toho se věnuji vlastní literární tvorbě. Jsem workshopácký harcovník, a proto tady ode mě můžete najít i pár rad ohledně psaní, kdy se pokouším vlastní zkušenosti předávat dál. Z knih preferuji spíše klasickou hrdinskou fantasy, ale nebráním se ani novějším žánrům. Mezi mé oblíbence patří R. A. Knaak, Philip Pullman, Markus Heitz, Vladimír Šlechta, Juraj Červenák a řada dalších...