Alex se konečně odhodlala k odvážnému činu: pořídila si vlastní detektivní kancelář. Samozřejmě, že její partnerkou v podnikání je její dlouholetá přítelkyně, a taktéž stínová čarodějka, Rianna. A svou kancelář v přístěnku na košťata si vydupal i svéhlavý duch Roy. Netrvá to dlouho a Mluvčí za mrtvé mají svůj první případ. A hned na začátek to nebude nic snadného. Jedná se o případ zcela očividné sebevraždy, až na to, že duch oběti tvrdí něco docela jiného…

 .

Detektivní zápletka

Alex se směle pouští do vyšetřování zdánlivé sebevraždy, která má ale kolem sebe tolik tajemství a mezer ve svém scénáři, že je to příliš podezřelé. Jak je možné, že onen sebevrah shodil během posledních několika dnů takřka třicet kilo? A co se s ním stalo, když si jeho stín nepamatuje poslední dny života? To by přece vůbec nemělo být možné!

Tento díl ubíhal velice svižně, a bylo to především díky detektivní zápletce, která byla tentokrát opravdu dobře propracovaná. U předchozích dílů jsem měla pocit, jako by autorka až do samého konce nevěděla, jak se to celé vyřeší, a proto nedávala čtenáři cestou žádné nápovědy, aby se mohl pídit po vrahovi. Tady ale nic takového patrného nebylo. Pravda, stále tu nejsou žádné nápovědy, ale na druhou stranu vraha máte de facto pořád na očích a sledujete postupně jeho dopadení. Tato poloha příběhu mu sluší mnohem více.

 .

vzpomínky stínůČtenáři nebudou ochuzeni ani o vztahovou složku příběhu. Dobrá zpráva pro všechny fanoušky sběratelů duší – ke slovu se tentokrát dostane mnohem více Death. Konečně se o této postavě dozvíme něco bližšího. Přiznávám se, že mě osobně doposud nechával Death poměrně chladnou. Působil na mě až příliš křečovitým dojmem ve stylu autorka to tak prostě chtěla. Kalayna Price nám ho předhodila jako neměnný fakt, ale nepopsala pořádně jeho charakter, jeho minulost ani jsme neměli pořádně možnost sledovat vývoj jeho vztahu s Alex. („Jsem Death, miluju Alex, známe se odmalička, mějte mě rádi.“) Jenže to na mě neplatilo. Teprve v tomto dílu jsem ho přestala brát jako kulisu sloužící ke zvýšení emocionálního napětí a začala ho vnímat jako skutečnou postavu. Začala jsem k němu pociťovat sympatie a konečně jsem dokázala pochopit Alexinu rozervanost mezi ním a Falinem.

 .

Nenápadné pozadí

V tomto dílu se porozhlédneme také po Faerii, a dozvíme se další detaily faeské politiky. Zimní královna stále nutí Alex k tomu, aby si vybrala dvůr, a snaží se ji k tomu donutit různými špinavými triky. Královna samozřejmě doufá, že si splétačka rovin vybere její dvůr, kvůli tomu, že Falin je jejím rytířem. Mít po svém boku někoho natolik mocného, jako je Alex, by totiž dozajista nebylo od věci. A nesmíme zapomenout na Alexinu rodinu…

I když je tato složka příběhu spíše v pozadí, dokáže do děje vnést vtipné okamžiky (i když záleží na úhlu pohledu) a rozruch, když si fae usmyslí něco v nevhodný okamžik. Alex musí lépe poznat samu sebe i své přátele, aby mohlo všechno i nadále fungovat, a to nebude úplně snadné.

 .

Vzpomínky stínů, třetí knihu ze série Alex Craftová, jsem si užila a z celé série se mi zatím líbila nejvíce. Příběh byl svižný, psaný lehkým stylem, a díky tomu se velice dobře četl. Pravda, autorka občas opakovala některé informace zbytečně dvakrát (i víckrát), ale zase je lepší informaci zopakovat, než ji opomenout.

Série má rozhodně vzrůstající tendenci a jediné, co mě mrzí, je skutečnost, že nemohu rovnou sáhnout po dalším dílu – konec zůstal otevřený v opravdu zajímavý moment. Kalayna Price ale čtvrtý díl této série ještě ani nenapsala, takže si o pokračování Alex Craftové zatím můžeme nechat pouze zdát, což je velká škoda.

 .

Název: Vzpomínky stínů (Alex Craftová III)

Autor: Price, Kalayna

Překladatel: Ľalíková, Zuzana

Nakladatel: Baronet

Rok: 2013

Počet stran: 380