Léto je už dávno za námi. Venku začíná být nevlídno a sychravo. Ze stromů padá uschlé listí a tráva bledne. A přilétají vrány. Velcí černí ptáci, kteří byly vždy považovány za trochu tajemné a možná i kruté. S podzimem do knihkupectví dorazila také komiksová Vrána. Ale není to ta Vrána, kterou James O´Barr zaujal celý svět. Nene, je to jiná Vrána, nová. A proto ji s tou předešlou nebudu ani trochu srovnávat.

Když byl James O´Barr loni v létě v ČR, zmínil se o „pokračování“ Vrány s názvem Skinning the wolves. To vyšlo souborně na jaře letošního roku a netrvalo dlouho a nakladatelství Comics Centrum pro nás připravilo české vydání jako Vrána: Soumrak bohů. V pevné kvalitní vazbě, se záložkou a na kvalitním papíře. Společně s „obyčejnou“ verzí byla v předprodeji také limitovaná edice – komiks je vázaný v kůži, opatřený pouzdrem a dalšími bonusy.

V předmluvě se dozvíme, že James  O´Barr Soumrak bohů jen načrtl a o konečnou podobu se jak v kresbě, tak scénáři postaral Jim Terry. Doslova O´Barr píše, že „z linky béčkového filmu udělal prvotřídní oscarové drama“. Upřímně, asi bych zůstal spíš u té béčkovosti a oscarovým dramatem bych se příliš nechvástal. Soumrak bohů podle mě ani nemá podobné ambice. Nová Vrána je totiž příběh o pomstě. Od A až do Z. Nic víc, nic míň. Abyste jeho sílu docenili, musíte se nejdřív naučit číst komiks, vyznat se v něm a při čtení textu a vnímání kresby nijak nechvátat.

vrana_soumrak_08

Příběh se celý odehrává v jednom koncentračním táboře, do kterého přijel vagón s nákladem. Náckové se baví při odbavování vězňů, sem tam někoho zastřelí, když najednou se objeví podivně šedivý chlapík v otrhaných hadrech s šíleným výrazem ve tváři. Vraždí nácky na potkání a nepáře se s nimi (ale páře je). Zaštěká samopal, chlápek padá k zemi a velitel tábora si myslí, že je po něm. Spletl se.

Soumrak bohů neplýtvá zbytečným textem. Dialogy jsou stručné, doplněné německými výrazy (díky bohu za přiložení slovník na přebalu vazby (v případě limitované edice na samostatné záložce)) a navzdory tématu nesamoúčelné. Samotná dějová linka je velice prostá a dialogy jí dodávají na zajímavosti. To samé platí o retrospektivě, díky které se dozvíme proč náš mrtvý hlavní hrdina nácky tak bez milosti zabíjí – samozřejmě netřeba mít konkrétní důvod, ale on ho má.

vrana_soumrak_17

 

Jednoduchou dějovou linii podtrhuje kresba, která se prostě povedla. Nehledejte v ní ale smutek a tragičnost koncentračních táborů, hledejte v ní akční nářez a pomstychtivost. Je to akční komiks více než cokoli jiného, a není to na škodu. Určitá hloubka přichází někdy v polovině třísešitového komiksu a kresba Jima Terryho ji neskutečně vyzdvihuje.

Po konci příběhu následuje dvacet stran bonusů, které stojí za prohlédnutí. Jsou tu vynechané stránky i náčrty a ke každé stránce je autorův komentář. Nevím jak vy, ale já podobné bonusy vždy vítám a tady je jich navíc velké množství.

Závěrem mohu knihu doporučit hlavně fandům akčního žánru s příměsí hloubky a kvalitní kresby. Doporučuji koupit ji přímo na stránkách CC, kde se prodává s výraznou slevou.

Název: Vrána: Soumrak bohů

Autoři: James O´Barr (námět), Jim Terry (scénář a kresba)

Vydalo: ComicsCentrum

Počet stran: 104(pevné desky)