Scott Snyder nám v Sovím tribunálu ukázal, že stále lze napsat kvalitní komiks z prostředí již tolikrát otřepaného Gotham City s Batmanem v hlavní roli. Jeho dílo mělo říz, spád, logiku a propracovaného záporáka, jehož vizáž si musel oblíbit snad každý. Snyder se obešel bez tradičního scénáře batmanovské ságy a na začátku příběhu nám ukázal, jak jsou pro Netopýřího muže všichni ostatní protivníci vlastně již nudným stereotypem.

Soví tribunál charakterizoval bojovník Pařát, který působil jako nepřekonatelný soupeř.  Jeho síla a výdrž dostala Batmana na kolena (ze kterých se vzchopil díky vlastní vnitřní rovnováze). Bruce Wayne bojoval sám se sebou a snažil se vyrovnat s šílenstvím, které vidí všude kolem. Jaké bylo mé překvapení, když jsem zjistil, že Soví město je jen obyčejnou linkou mezi bodem A a bodem B, bez nějakého výraznějšího přesahu.

soví město brnění

Na začátku sledujeme sídlo Bruce Waynea, na které útočí desítky Pařátů, se kterými se Batman vypořádává téměř s lehkostí. Když jde trochu do tuhého, vyčaruje Netopýří muž odněkud obří brnění, jež má všechny funkce, které v tu chvíli Wayne zrovna potřebuje.

A protože se holt musíme podívat i do Arkhamského ústavu pro duševně choré, sledujeme retrospektivu ze života Victora Friese, kterého známe pod nickem Mr. Freeze. Ten je do dějově linky zakomponován poměrně umně, ale jeho přítomnost přeci jen trochu naruší celkový spád.

soví město mr freeze

Paradoxně nejpovedenější je poslední příběh s názvem Duch ve stroji, kde žádné sovy nefigurují a Batman je zde jen velmi málo. Pojednává o mladé dívce, která chrání svého homosexuálního bratra, který si samozřejmě ve škole prožívá peklo. Jednou sourozence přepadne banda chuligánů, ale objeví se Batman a zachrání situaci. Mladá dívka se rozhodne Netopýřímu muži nadále pomáhat a začíná jej sledovat ve snaze být jeho pravou rukou. Na pár stranách je tu vykreslen silný osobní příběh a charismatická hlavní hrdinka, se kterou se snad budeme potkávat i nadále.

Co znamená “The New 52”

Americké nakladatelství DC Comics v roce 2011 udělalo restart všech svých sérií, kterých je 52. Nazvali to “The New 52” a rozjeli tak znovu veškeré řady od čísla jedna. “Batman” je jednou z mnoha sérií, která se věnuje Batmanovskému universu. Dalé vychází například Batman: Temný rytíř, Batman a Robin, Batgirl, Batwoman a další.

Kresby se v této knize zhostilo hned několik kreslířů. Grega Capulla známe již ze Sovího tribunálu – jeho mainstreamová kresba k Batmanovi sedne a v tomto kontextu ji považuji za nejpovedenější. Pár stran si střihne i Rafael Albuquerque, jehož práce se mi velice zamlouvá v Americkém upírovi, ale v Batmanovi bych ho klidně oželel. Poslední příběh nakreslila Becky Cloonan (možná jste zaregistrovali poměrně zajímavý komiks American Virgin), jejíž styl je příjemným spojením dvou výše zmíněných pánů.

Na konci nás čeká přehled velice povedených alternativních obálek. Až se člověk ptá, proč právě tyto kusy zůstaly pouze mezi alternativními.

soví město obálka

Soví město je o poznání slabším příběhem, než Soví tribunál. Má méně atmosféry, scénář si častokrát pomáhá nešikovnými momenty a celkově se kniha jeví nekonzistentně. V pozadí se zde ale pořád odkrývá záhada točící se kolem tajemné společnosti, která má co dočinění s Waynovic klanem – což není úplně k zahození. Uvidíme, jak se bude děj nadále vyvíjet a třeba se dočkáme milého překvapení.

Název: Batman: Soví město

Autoři: Scott Snyder (scénář),  Florea, Sandu; Clarke, Andy; Cloonan, Becky; Fabok, Jason; Albuquerque, Rafael; Glapion, Jonathan; Capullo, Greg (kresba)

Nakladatelství: CREW

Překlad: Štěpán Kopřiva

Počet stran: 208 (hardback či paperback)