Možná jste si někdy představovali, jak by se známé pohádkové postavy chovaly v případě, že by byly nucené žít v našem světě a ukrývat se před zraky lidí. Sněhurka, Zlý vlk, Jack, co vylezl po fazolovém stonku a mnoho, mnoho dalších. Nejen na to vám odpoví komiksová série Mýty (v originále Fables), která mapuje osudy pohádkových postav, které byly vyhnány z pohádkové říše krutým Nepřítelem a nyní se musejí ukrývat v Mýtově, malé oblasti na území města New York. Ale netěšte se na nějaké „a žili šťastně až do smrti“. Mýty jsou přece jen trochu dospělejší než jejich pohádkové předlohy.

Bylo nebylo…

Původně začalo komiksovou řadu vydávat nakladatelství Netopejr, a to v roce 2008. Vyšla první brožovaná kniha Mýty: Legendy v exilu, která nás seznámila s prostředím a odkryla hlavní charaktery. Sněhurka je jakýmsi místodržícím Mýtova, kterému oficiálně vládne starosta Cole, který byl v původní domovině králem. Sněhurka je trochu chladná a odtažitá, ale působí jako pevná ruka nad rozevlátými nadpřirozenými bytostmi. Kdysi dávno si žila šťastně s Krásným princem, jenomže ten ji podvedl s její sestrou, Růženkou. Ta se později dala do kupy s podvodníkem Jackem a nyní je Růženka pohřešována. Růženčino tělo se nenašlo, ale v jejím pokoji je neskutečný svinčík a mnoho litrů krve. Nastupuje Zlý vlk, charismatický detektiv se strništěm, a dává se do vyšetřování podivného zločinu.

Mýty 1 Růžin pokoj

V následujících řádcích je potřeba vyzradit pointu první knihy, proto doporučuji těm, kteří ji nečetli, aby odvrátili zrak a utíkali do knihkupectví, než Mýty: Legendy v exilu úplně zmizí z pultů. Ona je totiž pointa detektivní zápletky bohužel jasná už z logiky věci. Růženka je samozřejmě naživu, protože proč by si scénárista Bill Willingham zabíjel jednu z hlavních postav hned v první kapitole. Ona je Růženka totiž pěkné kvítko a fingovala smrt, aby se vyhnula určitým aspektům předmanželské smlouvy se svým snoubencem Modrovousem a vydělala si nějaké ty prašule. Za trest je svou sestrou vyslána na Farmu, kde se zdržují ty Mýty, které nemají lidskou podobu – takže mluvící prasata, jezevci, ovce, medvědi a tak podobně. Jenomže právě tyto nečlověčí Mýty jsou nakvašení na člověčí Mýty a započne rebélie proti dosavadnímu vedení – o tom vypráví druhá kniha, kterou vydal Netojper v roce 2009 s názvem Farma zvířat.

A žili šťastně až… nebo ne?

První dva díly jsou vlastně takový úvod do světa Mýtů a upřímně, jedná se o úvod poměrně pomalý. Může se také zdát poněkud neoriginální, protože převedení klasických pohádek do dospělejších kulis je dnešním trendem. Nutno však podotknout, že původní komiks začal vycházet v roce 2002, kdy boom dospělých pohádek ještě neútočil z každého média.

Mýty 3 Wolf a Sněhurka

Třetí kniha s názvem Láska jako z pohádky u nás vyšla letos, takže 4 roky po druhé knize. Sérii totiž převzalo nakladatelství CREW, což je pro fanoušky dobrá zpráva. Znamená to totiž, že se každého půl roku dočkáme nového dílu. A třetí kniha je přelomová, protože se zde stane spoustu věcí a rozdělí čtenáře na fanoušky Mýtů a na ty, kterým budou nějaké pohádkové postavy putna. Teprve nyní dostanou charaktery pevné obrysy a historky zde vyprávěné naprosto ukáží směr, jakým se tahle série vydá směrem. Skvělý je příběh z období války Severu proti Jihu, ve kterém podvodník Jack unese Smrt, aby si mohl zašpásovat s umírající ženou. Jenomže Smrt pak nemůže vykonávat svou povinnost a důsledky pocítí nejen zastřelení vojáci na bojišti, ale i domácí zvířata, která se měla stát lahodnou krmí.

Mýty 3 Smrt

Také si zde uvědomíme, že ačkoli některé Mýty žijí již stovky a tisíce let, neznamená to, že budou žít věčně.. Když zemře nějaký lidsky vypadající charakter, nehne to s vámi tak, jako když vidíte propíchnuté roztomilé zvířátko. Nebojte se ale, nejedná se o killfest á la Walking dead, jednotlivé smrti tu májí svůj význam a motiv scénáře je pohnout s dějem někam dál.

Zatím poslední kniha vyšla nedávno a jmenuje se Pochod dřevěných vojáčků. Začínám menším prequelem, ve kterém se podíváme do původní domoviny Mýtů a na jejich neúspěšné pokusy o obranu své země. Jsme svědky lovestory mezi Sněhurčiným pobočníkem Modrákem a Červenou Karkulou. Poté se děj přesune do současného New Yorku, ve kterém se formuje prapodivná banda nebezpečně vyhlížejících dřevěných paňáců, které mají jediný úkol – zaútočit na Mýtov. Do toho sledujeme osobní příběhové linky hned několika postav, ať už je to Modrák, Sněhurka a Zlý vlk nebo marnotratná Růženka.

Mýty 4 prequel

Zatím je to nejtlustší svazek, má pěkných 240 stran a jedná se o čtení, které vás přiková k sedačce autobusu a nepustí, ani když dorazíte do své destinace. Kresba se nám trochu změnila, má ji na starost jiný kreslíř, a ačkoli se podobá prvním sešitům, místy se výrazně liší – například Zlý vlk není rozhodně takový štramák a i v jeho lidské podobě můžete najít něco ze zvířete. Celkově se ale jedná o parádně nakreslený komiks. To samé platí i o scénáři, který má hlavu i patu a pracuje se známými postavami zcela po svém, tedy originálním způsobem.

Mýty mezi námi

Knihy u nás vycházejí v brožované formě a jedná se o tradičně odvedenou práci, která neurazí. Místy hapruje překlad, což je dáno rozdíly mezi evropským a americkým stylem tradičních pohádek. Sněhurka (Snow White) je občas oslovována „Sněhu“ (Snow), což zní přece jen trošku divně. Takový „snížek“ by možná zněl líp, ale také by to nebylo moc šikovné. Český čtenář musí přistoupit na to, že některé věci se trefně přeložit prostě nedají. To samé platí o překladu jména Sněhurčiny sestry jako Růženky (v originále Rose Red – rudá růže), což v českém čtenáři vyvolá dojem, že se jedná o Šípkovou Růženku (Sleeping Beauty), jenomže Šípková Růženka se objeví ve třetí knize a je to skutečně ta Růženka, které se stačí píchnout o cokoli a hned spí, společně s dalšími v jejím okolí. Netřeba překladateli něco vyčítat – Viktor Janiš, který překládal první dvě knihy patrně netušil, že na scénu přijde ještě Sleeping Beauty a Ľudovít Plata už jen pokračoval v jeho práci. Ale je to jedna z věcí, která čtenáře může zmást. Na druhou stranu zbytek překladu je výborný, Fabletown jako Mýtov a další detaily naopak potěší.

Zazvoní konec

Mýty začínaly jako nenápadná série, ale rozhodně se jedná o komiks, který má vzestupnou hodnotu, což z něj dělá jednu z nejzajímavějších sérií, která u nás vychází. Dejte mu šanci a nevzdejte se ani u první, ani u druhé knihy. Chleba se láme při té třetí a stojí za to vydržet.

Pro další info se nezapomeňte mrknou na CREW.cz (kde naleznete také interaktivní ukázy z každé knihy), nebo přímo do internetového obchodu seqoy.cz

Mýty v ČR, seznam

1 – Legendy v exilu

2 – Farma zvířat

3 – Láska jako z pohádky

4 – Pochod dřevěných vojáčků

časopis CREW, číslo 22