V současné záplavě fantasy knih je plno titulů, které pojednávají o dracích. Není divu, tento živočišný druh je velice oblíbený a jeho zpracování se knihu od knihy liší. Jednou mají čtyři nohy a křídla, jindy připomínají spíše hady. Někteří jsou moudří, jiní krvežízniví; pár jich na sebe bere lidskou podobu, jiní umí alespoň mluvit… Co autor, to nápad. Až by se mohlo zdát, že už není o čem psát. Ale Rachel Hartman dokázala, že to se tedy šeredně pleteme. Ať už jste dračích knihy četli, kolik jste chtěli, věřte, že žádná z nich není jako Serafína

 .

Draci kam se podíváš?

Serafína totiž primárně není o dracích. Chápu, že to může být šokující zjištění, ale je to tak. Draci hrají podstatnou roli, ale kniha je především o poznání sebe sama, o odpuštění a… hudbě. Autorčina láska k hudbě se nezapře, a proto má v knize silou úlohu. Jako prostředek k vyjádření emocí a tužeb. Autorka jednotlivé písně dokáže popsat s takovým umem, že máte pocit, jako by seděla vedle vás a hrála vám ony skladby do ucha.

serafinaVelice nenásilnou formou se autorka také dotýká filosofických a morálních témat; z úst Serafíny zaznívají promyšlené názory a můžeme na svět, byť fiktivní, nahlédnout pod zajímavým úhlem pohledu. Velkým tématem je tu xenofobie a rasová nenávist, která se dá velice snadno vztáhnout i na naši současnou situaci. Úzkoprsá společnost, zkostnatělé návyky a předsudky zavedou hrdiny tohoto příběhu na stezky, z nichž není návratu.

Mnohokrát se zde ukazuje, že velká změna začíná u jednotlivce. Serafína a její společníci zjišťují, že odlišnost není vždy špatná, že v ní může být nečekaná síla. Stejně jako v odpuštění a vědomí toho, že společnost nás vidí takové, jak se vidíme my sami.

 .

Mlčeti zlato

Záměrně zde nevyzrazuji nic z děje, protože nechci žádnému čtenáři zkazit radost z drobných odhalení, která na něj v knize čekají a která bych mu mohla nějakou neuváženou větou prozradit. Jedno je jisté: Rachel Hartman nás vzala do svého propracovaného světa, plného velkolepých detailů a kouzelného prostředí a my můžeme jen doufat, že se tam brzy vrátíme. Ukázala nám, že draci stále mohou být úžasným motivem ke zpracování, když se to vezme za správný ocas…, tedy konec. Přinesla nám neuvěřitelně čtivý, byť prozatím víceméně komorní, příběh o dracích tak, jak je neznáme – z pohledu velice svérázné bytůstky, která vám přilne k srdci, Serafíny.

Kniha je spíše dívčí čtení, přeci jen je vyprávěna z pohledu Serafíny, ale myslím, že to není nutně limitující čtenářský faktor. Příběh Serafíny je sice citlivým exkurzem do její duše, ale zároveň je také plný intrik a záludných společenských pastí. Však to jistě sami znáte, že pomluva dokáže leckdy mnohem víc než kdejaký ušlechtilý čin.

 .

Serafína: Příběh draků je opravdu výjimečný knižní debut, který by neměl žádný milovník draků nechat ležet ladem. Autorka prý již pracuje na pokračování, ale to by mělo vyjít až v roce 2015.

Závěrem si ale nemohu odpustit jednu poznámku: Čím si tato výborná kniha zasloužila takové příšerné zhanobení krásné obálky v podobě nevkusného štítku s označením Young Adults?! Nad tím mé (nejen) čtenářské srdce neskutečně pláče.

 .

Název: Serafína: Příběh draků

Autor: Rachel Hartman

Překladatel: Drahomíra Michnová

Nakladatel: Fragment

Rok vydání: 2013

Počet stran: 352

Komentáře

komentářů

About The Author

Pro MFantasy píši recenze na knihy a sem tam na nějaký ten seriál. Kromě toho se věnuji vlastní literární tvorbě. Jsem workshopácký harcovník, a proto tady ode mě můžete najít i pár rad ohledně psaní, kdy se pokouším vlastní zkušenosti předávat dál. Z knih preferuji spíše klasickou hrdinskou fantasy, ale nebráním se ani novějším žánrům. Mezi mé oblíbence patří R. A. Knaak, Philip Pullman, Markus Heitz, Vladimír Šlechta, Juraj Červenák a řada dalších...