Tma, vedro, smotky drátů a před sebou ještě stovky metrů potrubí. Dřina do úmoru, nedostatek jídla, bití… Ale také věrná parta, jejíž členové se za vás postaví, když jste v nouzi. Nebo aspoň většina z nich. Takový je život prachožroutů.

 .

Dystopie

Dystopie zacílené na dospívající publikum jsou v kurzu a využít se toho rozhodl i Paolo Bacigalupi, který v roce 2009 překvapil knihou Dívka na klíček (v češtině vyšla v roce 2011); ta přinesla jeho vizi budoucnosti světa. Prachožrouti přinášejí podobný pohled na věc, stejně bezútěšný.

 .

Země je v troskách, většina zdrojů ne vytěžených, obyvatele planety sužují výkyvy počasí, zvedající se hladina oceánů a těch několik elitářských krys, které měly štěstí, dostaly se k moci a bohatství a teď ostatní vykořisťují.

Nailer pracuje jako rozbírač vraků – obřích tankerů ztroskotaných na pobřeží. Patří k lehké partě – skupině dětí, které jsou natolik malé, že se dokážou protáhnout do potrubí a dostat odtamtud tolik vzácné kovy – měď, hliník, platinu. Nikdo z nich nemá snadný život, ale pořád mají alespoň práci, která je víceméně uživí. Jakoby toho nebylo dost i tak, Nailerův otec je feťák a alkoholik, a když může, rád svého syna praští.prachozrouti

Jednoho večera ale na pobřeží dorazí hurikán a na Nailera a jeho kamarádku Pimu se usměje štěstí – najdou vrak luxusní lodi, který skrývá hotové poklady; a některé z nich by snad bylo lepší ani nenají. Takový nález ovšem nezůstane bez povšimnutí… A dobrodružství může začít.

 .

Dětský hrdina

Kniha je řazena jako pro mládež, přesto je tato škatulka poměrně diskutabilní. Kniha sama o sobě obsahuje poměrně slušnou porci násilí a celý kontext příběhu je složitý a pochmurný, promyšlený a depresivní. Díky jejímu zpracování a bohatému pozadí příběhu si myslím, že ji ocení i starší čtenáři. Jazyk je sice jednodušší a obsahuje trochu slangu lehkých part, ale rozhodně to není na škodu. Svět působí konzistentně a postavy uvěřitelně – výhodou dětských hrdinů postapokalypických či dystopických příběhů je fakt, že se jako děti chovat nemusí a nijak výrazně to nevadí.

Děj rychle plyne kupředu a čeká nás několik překvapivých zvratů. Bitky, honičky, lži a triky, to vše má v této knize své místo. A na horizontu si idylicky plují lehké, štíhlé klipry jako symbol naděje, že i malý kluk jako Nailer může mít lepší život, když bude mít kliku a pod čepicí. Stačí jen jedno jediné rozhodnutí…

Kniha je svižná a čte se velice snadno. Bacigalupiho vize zanechává na patře hořkou pachuť plnou ropy a prachu, ale k tomuhle příběhu to prostě patří.

 .

Název: Prachožrouti

Autor: Bacigalupi, Paolo

Překladatel: Richard Podaný

Nakladatelství: Albatros – Plus

Rok vydání: 2013

Počet stran: 253

Komentáře

komentářů

About The Author

Pro MFantasy píši recenze na knihy a sem tam na nějaký ten seriál. Kromě toho se věnuji vlastní literární tvorbě. Jsem workshopácký harcovník, a proto tady ode mě můžete najít i pár rad ohledně psaní, kdy se pokouším vlastní zkušenosti předávat dál. Z knih preferuji spíše klasickou hrdinskou fantasy, ale nebráním se ani novějším žánrům. Mezi mé oblíbence patří R. A. Knaak, Philip Pullman, Markus Heitz, Vladimír Šlechta, Juraj Červenák a řada dalších...