Po dlouhé době se na našem knižním trhu objevil český gamebook od autora Pavla Tomcsányiho. Kniha se jmenuje Oddané srdce a budete v ní mít možnost vžít se do role statečného Joschola, který má za úkol vniknout na území okupované zlými Askaly a zabít jejich vůdce.

 .

Národ Joscholů žije v souladu s přírodou a s pralesem, který jim slouží jako domov. Nejsou to žádní velcí bojovníci a vojáci, ale velmi obratně se umí ohánět bambusovými tyčemi. Když ale jejich zemi napadnou krutí Askalové ze severu, nemají proti nim Joscholové jedinou šanci, a tak jim nezbývá nic jiného než před nájezdníky ustupovat. Najde se nějaký statečný bojovník, kterému by se podařilo spáchat atentát na askalského vůdce a vrátit Joscholům jejich ztracené území?

 .

Jak už jsem zmiňovala, vaším úkolem bude se infiltrovat na území obývané nepřáteli a zbavit se jejich krále. Nejdřív ale budete muset projít mnoha zkouškami, které otestují vaši odvahu a schopnost boje. Několikrát budete stát proti přesile, budete se muset rozhodovat, zda stojí za to riskovat nebo je lepší vyhýbat se všem nepříjemnostem velkým obloukem. Pokud se rozhodnete riskovat a vrhat se do nebezpečí, můžete narazit na velmi užitečné věci, ale zároveň se vám tento hazard může vymstít.

 .

Gamebook Oddané srdce vám nabízí přes 400 herních odkazů, celkem pěkné ilustrace a dobrý způsob souboje s nepřáteli,oddane srdce který není nijak složitý. Právě z toho důvodu bych knihu doporučila hlavně začátečníkům, kteří zatím neměli šanci se s gamebooky seznámit, ale chtěli by to zkusit.

 .

Hlavními statistikami vaší postavy je bojovnost a kondice, která může samozřejmě při soubojích klesat, ale po požití tekutiny zvané hakso se může i zvýšit. Zajímavou vedlejší statistikou, která je důležitá hlavně ke konci příběhu, je takzvaná mez odhalení, která určuje věrohodnost vašeho askalského převleku. Bojovnost může navýšit vaše zbraň, jed nebo nějaké zvíře, které vám poskytne výhodu v boji.

 .

Pokud vám je jméno autora povědomé, pak vězte, že se jedná o tvůrce deskových her. Jeho nejznámější deskovkou je hra s názvem Muníci, ve které je vaším úkolem kopat v podzemí, nacházet suroviny, poklady a objevovat neznámá území. Pokud patříte k fanouškům počítačových her jako je Minecraft nebo Terraria, pak by se vám mohla zalíbit i tato desková hra pro 2 – 4 hráče.

Pavel Tomcsányi se zatím nevyjádřil k tomu, jestli chystá nějaký další gamebook. Každopádně za Oddané srdce si autor zaslouží velkou pochvalu a nezbývá než mu vzkázat: Jen tak dál.

 .

Název: Oddané srdce

Autor: Pavel Tomcsányi

Žánr: gameboook

Vazba: brožovná

Rok vydání: 2013

Vydavatelství: Mytago