Ti z vás, kteří s napětím očekávali pokračování úspěšné Legendy americké spisovatelky čínského původu Marie Lu, jistě zajásali, když na knižních pultech zahlédli knihu s názvem Fenomén. June a Day utíkají do Las Vegas a doufají, že naleznou pomoc a podporu u odbojové skupiny Patriotů. Zároveň se musí vyrovnat s šokující zprávou – Elektron Primo je mrtvý… Ať žije Elektron Anden.

Ano, je to tak. „Milovaný“ elektron zemřel a nahradil ho jeho syn Anden, velmi mladý a ambiciózní politik. V této době jsou June a Day na cestě do Las Vegas, velmi dobře střežené vojenské oblasti, aby se zde pokusili zkontaktovat Patrioty. Day je chce totiž požádat o pomoc, protože potřebuje najít a zachránit svého mladšího bratra Edena. Nic ale není zadarmo, a tak se Day a June budou muset rozhodnout, zda jsou ochotni riskovat a přistoupit na plán Patriotů.

 

Stejně jako Legenda je i Fenomén nabitý akcí a vyhrocenými scénami, ve kterých mají na kahánku nejenom hlavní hrdinové. Zároveň v knize ale můžeme nalézt i trochu romantiky. Day a June si již své city vyjevili, ale jejich vztah se dá označit spíše za milostný trojúhelník, ne-li čtyřúhelník.

Co se týče ostatních postav, mladičká Tess se stala členkou Patriotů a odhalila svou platonickou lásku vůči Dayovi. Ukázalo se, že je celkem platnou členkou odboje, neboť se stala ošetřovatelkou a svoje schopnosti v tomto oboru začala velmi rychle rozvíjet. Další charakter, na který bych chtěla upozornit, je vůdce Patriotů jménem Břitva. Hlavně díky němu má odboj přístup k tolika technologiím, zbraním a penězům. Je ale patriotem celým svým srdcem?

I druhý díl je napsaný ze dvou pohledů – June a Daye, a tak můžeme během čtení sledovat vývoj, myšlenkové a emocionální pochody obou hrdinů. Ocenila bych, že nakladatelství CooBoo se drželo formální úpravy z prvního dílu a jednotlivé pohledy oddělila jiným písmem.

3238

Kniha se dá přečíst prakticky jedním dechem, protože má rychlý spád. Nevybavuji si žádnou situaci, při které bych se nudila. Od některých lidí jsem zaslechla názor, že věk hlavních hrdinů (15 let) je nesmyslný s ohledem na to, co všechno dokázali a jak dovedou logicky a takticky uvažovat. Dle mého názoru se ale nejedná o nijak zvlášť rušivý element. Oba dva přece v testech dosáhli nejvyššího počtu bodů. Navíc June měla výcvik republikového vojáka a Day vyrůstal na ulici.

Musím říct, že od prvního dílu autorka neskutečně vyspěla nejenom ve svém projevu, ale dokázala i lépe propracovat psychologii postav a dala jim tak úplně jiný rozměr. Jen málo knih z populární literatury mě v poslední době dokázalo dojmout skoro k slzám… Fenomén je jednou z nich.

Když se podívám na Legendu a na poslední třetinu Fenoménu, vidím ohromný pokrok, a tak jsem zvědavá, co autorka předvede v dalším dílu této série, který v originále nese název Champion.

Název: Fenomén (Prodigy)

Autor: Marie Lu

Překlad: Tomáš Bíla

Díl: druhý

Počet stran: 341

Vazba: vázaná

Nakladatelství: CooBoo