Pouštní kopí bylo po úspěchu Tetovaného velmi očekávanou knihou. A nešlo jen o výborný vypravěčský styl a neokoukaný postapokalyptický svět, šlo především o touhu dozvědět se, jak to dopadne s hrdiny. Co se stane s mladičkým houslistou Rojerem, kořenářkou Leeshou a vzdorovitým Arlenem, jakými dospělými se tyhle tři výjimečné děti stanou, dostane se jim štěstí, které si ve svých životech zaslouží nebo je čekají jen nikdy nekončící noční boje s Jadrnci?

Hned úvod knihy čtenáři rozproudí krev v žilách, když mu blíže představí nepřátele hrdinů. Zdá se, že v démonech z jádra, v Jadrncích, se toho skrývá mnohem víc, než pouhé bezduché trhání lidského masa. Setkáváme se s jejich inteligencí, kastovním systémem a taktikou, a náhle chápeme, že pro lidské plémě je zapotřebí Osvoboditele – Tetovaného, který vyrostl z chlapce Arlena Sedláka z Tibbetské Říčky.

.

Jenže pak přijde zklamání. Kde jsou ti hrdinové, na které jsme čekali? Jak se vyvíjí budoucnost celého světa? Místo odpovědí nás autor zavádí na jiné místo i čas, k jinému hrdinovi, k jinému národu, k jiné mentalitě. A tak opět krok za krokem, stejně jako v prvním dílu, poznáváme nového hrdinu, jeho motivaci a slabé i silné stránky. Jsme v poušti a mladý Jardir nám ukazuje národ, který se před Jadrnci nekrčí za chranami (magickými ochrannými znaky) ve svých chalupách, ale noc co noc vyráží do boje, aby dostál cti, zabil démona nebo sám zahynul. Jardir přežívá a postupuje na společenském žebříčku cti, podporován svou čarodějnickou manželkou, až k okamžiku, kdy se stává novým vůdcem a Osvoboditelem v boji proti Jadrncům.

pouštní kopíA najednou už není důležité vrátit se k Arlenovi, protože i druhý Osvoboditel má své charisma, není černobílý a jeho Krasijský svět je poutavý a tolik odlišný od světa bojácných Žírňanů… A tehdy se osudy všech hrdinů prolnou, čas se zase rozeběhne kupředu a čtenář se může rozhodovat, kterému z hrdinů by do rukou vložil Pouštní kopí a postavil ho do čela lidské armády.

.

Brettův vypravěčský styl se vyznačuje barvitými detaily, které ovšem nespočívají v přemrštěné popisnosti, ale spíše pomáhají čtenáře vtáhnout do jeho světa. Proč jako zbraň nepoužít kaštan, který stačí pomalovat bojovou chranou, aby z démona vysál jeho magii? Samozřejmě ale autorovou největší devizou jsou dobře napsané povahy postav s nelehkými osudy a přes sílu charakterů také mnohými chybami. Hrdinové se nepodobají jeden druhému, a proto čtenáře baví.

Stejně jako u prvního dílu jsou i zde velmi dobře vykreslené scény, které natolik probouzejí čtenářovu fantasii, že si i dlouhé měsíce po dočtení knihy dokážete vybavit celé scény jako obrazy. Pro mě osobně jsou v tomto ohledu výjimečné především boje, které mě jinak v knihách poměrně často nudí svou repetitivností a nepřehledností. Z Brettových příběhů si odnesete živé vzpomínky zejména na souboje s Jadrnci.

.

Tak jako Tetovaný nebyl prvotně o postapokalyptickém boji zbytku lidstva o přežití, stejně tak Pouštní kopí není primárně o střetu dvou kultur. Oba dva příběhy jsou především o lidech, jejich charakterech, mentalitě, výchově, o strachu a v případě Pouštního kopí o moci charismatického vůdce vzbudit v lidech odvahu pro boj. Pouštní kopí nemůže dost dobře fungovat samostatně, ale to nevadí, protože oba díly Démonské série stojí za přečtení.

Je na čase otevřít třetí díl série: Válku za bílého dne.

.

Název: Pouštní kopí (Démonský cyklus II)

Autor: Brett, Peter V.

Překladatel: Mirka Polová

Nakladatel: Triton

Rok vydání: 2010

Počet stran: 624