Wicca je první knihou z pera americké autorky Cate Tiernanové, která u nás vyšla. Spisovatelka prohlašuje, až ačkoliv magii miluje, sama by se čarodějnicí stát nemohla, protože i wicca je na ni příliš organizovaná a náboženská. Vždycky ráda četla a psala, ale kromě toho také pomáhala s editací série Tajný kruh od L. J. Smithové.

Šestnáctiletá americká středoškolačka Morgan Rowlandsová vypadá obyčejně, a stejně tak se i cítí. Věci se změní s příchodem nového studenta Cala, který se veřejně hlásí k praktikování wiccy. Morgan v sobě objeví přirozený talent kouzlit a zjistí, že pochází z prastarého a velice mocného čarodějnického rodu. Když se rodiče dozví, že se jejich dcera zajímá o magii, začnou se chovat vyděšeně, a ona netuší proč. Morgan cítí, že jsou si s Calem předurčeni, ale myslí si, že na tak pohledného kluka nemá. Nejen že o něj stojí většina spolužaček, ale také její nejlepší kamarádka Bree, a tak jí nezbývá nic jiného, než své city skrývat.

wiccaMorgan je realistka se smyslem pro humor, a protože je navíc sympatická, čtenář si ji rychle oblíbí. Citově rozpolcené děvče se snaží Calovi vyhýbat kvůli Bree, ale zároveň se chce o wicce dozvědět co nejvíc. Probouzí se v ní nové touhy, vášně a zvědavost, což ji vzrušuje i děsí. Prozkoumává své schopnosti a vstupuje do dosud nepoznaného světa čar a kouzel. Magie ji přitahuje stejně silně jako Cal. Morganin úspěch na poli magickém však vráží klín mezi ni a Bree, a tak tu nechybí ani žárlivost, pomluvy nebo naschvály.

Cate Tiernanová srozumitelně vysvětluje záležitosti týkající se nadpřirozeného světa, takže není těžké pochopit následky či fungování kouzel, kořeny wiccy nebo se zorientovat v historii čarodějnic. Fantasy příběh je plný napínavých scén, magie, záhad, tajemství a lží. Vzhledem k nízkému věku hrdinů působí děj poněkud nevinně, přesto emotivně. Autorce se podařilo moc hezky popsat vztah rodičů a mladší sestry Mary K. vůči Morgan, a to od běžných problémů až k těm magickým. Aby náhodou nějaké to téma nechybělo, dosadila do vedlejší role lesbickou tetu.

Čtivý, i když relativně průměrný příběh příliš nevybočuje z nekonečné řady čarodějnických sérií pro mládež. Kniha je vyprávěna v ich-formě z pohledu Morgan. Ačkoliv autorka píše v přítomném čase, hrdinka občas pronese poznámku typu: „To jsem samozřejmě nevěděla, že to je Cal Blaire.“, což může některé čtenáře rušit, protože tím připomíná, že se jedná o vyprávění. Děj se odehrává v ospalém městečku Widow’s Vale. Charakter je dobře propracovaný a nabízí pestrou škálu postav, mezi něž patří krásná, ale zlomyslná Bree, přátelský Robbie nebo Cal, který působí jako chameleon a dokáže zapadnout do jakékoliv party.

Wicca obsahuje tři knihy, které na sebe hladce navazují. První nese název Kniha stínů, druhá Coven a třetí Pokrevní čarodějnice. Autorka upozorňuje na časové úseky, jež v jednom kuse přeskakuje, což je jedině dobře, protože klidně vynechá celý týden, aniž by to bylo poznat. Čtenář proniká do čarodějnických praktik nejen díky tomu, že každá kapitola začíná výňatkem z magické knihy nebo příslovím, ale i zápisky z deníků. Tyto pasáže jsou pro větší přehlednost označeny jiným písmem. Wicca dokonce obsahuje postup několika rituálů a kouzel.

Pokud máte rádi sérii Nesmrtelní, Upíří polibky, Tajný kruh, Kronika Drakeových, Temné vize nebo Lovkyně stínů, jistě u vás uspěje i Wicca.

Nakladatel: Albatros Media – CooBoo; 2013
Překlad: Dana Stuchlá
Obálka: Kristina Duewell
Redakce: Iveta Poláčková, Lubomír Kuba
Počet stran: 464