Listopadové moře bouří, vlny se tříští o skaliska odlehlého ostrůvku kdesi v Atlantickém oceánu. Jejich zpěněné hřebeny září svou bělostí do dálky. Pak se z vody vynoří mohutná koňská hlava s ostrými zuby. Vodní kůň, kelpie, capaill uisce… A tam, kde je nebezpečí, jsou i lidé, kteří pro něj žijí…, nebo si to o nich alespoň někteří myslí.

 .

Legenda trochu jinak

Okolo capail uisce a listopadového dostihu na jejich hřbetech je celá kniha. Tedy, to není tak přesné, protože pokud jste četli autorčinu předchozí trilogii Vlci z Mercy Falls, víte, že prvky, které se na první pohled zdají tím nejdůležitějším z celé knihy, jsou vlastně jen kulisy. Protože Maggie Stiefvater vypráví především citlivé lidské příběhy.

Ale zpět ke kelpiím. Tyto nadpřirozené bytosti pocházejí z irské a skotské mytologie a koluje kolem nich řada různých pověstí a legend. Maggie Stiefvater si vzala to, co se jí zrovna hodilo pro příběh a lehce si to upravila. I když tak ze všech zkazek kelpiím zůstalo jen to, že žerou maso (a nejradši to lidské), jsou silní, rychlí a listopadové moře je dovádí k šílenství touhou, přesto nemáte pocit, že by těmto legendám neučinila zadost. Jejich zpracování je precizní a do textu jsou vkládány s velkým citem a rozvahou. Autorka dokáže i z lidožravých bestií udělat vznešené tvory, kterým ještě rádi projevíte sympatie.

 .

Na pozadí moře a krve

Hrdinové knihy – Kate a Sean – se oba chtějí účastnit dostihů ve znamení Štíra – dostihů, kdy se po pláži v dosahu listopadového moře žene skupina jezdců na hřbetech capail uisce. Každoročně jsou tu řady mrtvých, zmrzačených a raněných. Sean už závod čtyřikrát po sobě vyhrál. Lidé v něm vidí milovníka adrenalinu, který si musí něco dokazovat. Nikdo ale nevidí jeho neobvyklou lásku ke svému capallovi. Sean je třída, s koňmi i capail to umí a jeho dovednosti jsou naprosto nedocenitelné, proto také dělá v místních vyhlášených stájích. Když se ale podíváme trochu pod povrch, zjistíme, že je to celé trochu jinak…

Naproti němu tu máme tvrdohlavou a prostořekou dívku Kate, které přátelé neřeknou jinak než Šote, a která chce jet závod proto, aby udržela doma svého bratra. Popravdě, tenhle ostrůvek není žádným rájem k životu, obzvlášť poté, co Šotek a její dva bratři přišli o rodiče a protloukají se, jak jen to jde.

 .

ve znamení štíraPřestože mají každý k vítězství svůj důvod a dalo by se říci, že vyhrát prostě potřebují, nestanou se rivaly. Naopak mezi nimi pomalu ale jistě vzniká přátelství založené na lásce k jejich domovu a pochopení životních strastí toho druhého. Postavy si dost často rozumějí beze slov a jejich vztah je svým způsobem výjimečný. Vše, co se mezi nimi stane, vám přijde přirozené – ano, teď se přeci muselo stát přesně tohle. Všechno do sebe tak jemně zapadá, až to vyvolává na tváří čtenářů zamilovaný úsměv.

Autorka vypráví v přítomném čase a ich formě za oba hrdiny. I mužský pohled zvládla věrohodně a Sean působí skutečně dobře. Občas nám dovolí nahlédnout na některé události očima obou hrdinů, což je příjemné, a někdy to přináší škodolibou radost nad drobnými „nedorozuměními“ mezi postavami.

 .

Vyhrát může jen jeden

Závěr knihy je dojemný, a i když byl na mě přeci jen trochu uspěchaný, dokazuje to, že autorka se i přes svůj útlý věk velice dobře vypsala. V knize Ve znamení Štíra nám předkládá citlivě zpracovaný příběh o lásce, přátelství a o tom, že bychom si měli být dobře vědomi své ceny a nevzdávat to. Příběh, který je uvěřitelný, s příjemnými charaktery a silnou atmosférou. Maggie Stiefvaterová znovu dokazuje, že je nadanou autorkou a že i z něčeho obyčejného dokáže vykouzlit silný příběh, který udělá dojem.

 .

Název: Ve znamení Štíra

Autor: Stiefvater, Maggie

Překladatel: Lucie Simerová

Nakladatel: Argo

Počet stran: 368

Rok vydání: 2013

Komentáře

komentářů

About The Author

Pro MFantasy píši recenze na knihy a sem tam na nějaký ten seriál. Kromě toho se věnuji vlastní literární tvorbě. Jsem workshopácký harcovník, a proto tady ode mě můžete najít i pár rad ohledně psaní, kdy se pokouším vlastní zkušenosti předávat dál. Z knih preferuji spíše klasickou hrdinskou fantasy, ale nebráním se ani novějším žánrům. Mezi mé oblíbence patří R. A. Knaak, Philip Pullman, Markus Heitz, Vladimír Šlechta, Juraj Červenák a řada dalších...