Prochází nocí, zahalen do pláště temnějšího než sama půlnoc. Jeho kroky jsou tiché, ve věčném království, které tvoří naše nejniternější touhy a sny. Naše sny ho živí a šatí, čerpá z nich moc. Dokáže být laskavým i krutým vládcem. Zabíjení mu není cizí, ale jindy chodí tmou a sype nám do očí prach…, abychom měli hezké sny – Pán snů, Morfeus… Sandman.

 .

Preludia & Nokturna

Jméno Neil Gaiman je všem až notoricky známé. Je to synonymum originálního příběhu, zajímavého zpracování a především nevyčerpatelné studnice nápadů. Ne nadarmo je pro spoustu čtenářů Neil Gaimna jedním z králů současné fantastiky.

Ať už je můj osobní názor na tohoto autora jakýkoli, jedno mu opravdu upřít nemohu – jeho bezbřehou fantazii. Každý jeho nápad je malým drahokamem, který postupným broušením získává na lesku a kráse. A nejinak je tomu v případě Sandmana…

sandman 1

Sandman byl lstí lapen bandou pokoutních čarodějíčků. Jenže když chytíte sen, může to mít nedozírné následky. Sandman je držen v zajetí několik desetiletí. Jeho artefakty byly rozkradeny a v nepovolaných rukou nadělaly mnoho škody. Nemluvě o tom, že tisíce lidí postihla zvláštní spavá nemoc – upadli do tak hlubokého spánku, že se z něj probírali jen několikrát za týden a prospali tak většinu svého života. Jiní lidé už nedokázali snít. Další se zbláznili po nekonečném koloběhu nočních můr… Rovnováha byla narušena a Sandman byl stále nezvěstný…

Ale kolo štěstěny se musí přece jednou otočit. A až ten čas přijde, budou jeho věznitelé litovat…

 .

Sbírka povídek Preludia & Nokturna je vytvořena jako povídkový román. Každý z příběhů má vlastní zápletku a vyvrcholení, ale teprve dohromady tvoří kompletní obraz. Ve většině povídek se po boku Sandmana snažíme získat zpět jeho artefakty, které mu pomohou získat zpět vládu nad královstvím snů, které je po dlouhé nepřítomnosti svého pána v troskách. Kromě toho se staneme také svědky toho, co tyto artefakty mohou způsobit v rukou nesprávných lidí.

 .sandman

Horor

Povídky jsou haleny do hororového hávu – ať už samotným dějem, který oplývá dosti temnými a zvrácenými pasážemi, nebo černobílou kresbou.

Příběh má velice silnou atmosféru, která na čtenáře zapůsobí takřka okamžitě. Na první pohled rozhodně zaujme výtvarná stránka – značná část panelů se topí v uhlově černých stínech, které nechávají velký prostor pro naši vlastní fantazii. Bizarní tvary jsou spíše hrubě načrtnuty a i zlo má dost často abstraktní tvary než konkrétní podobu; tu musíme některým postavám či prvkům vtisknout my sami, a právě možná v tom tkví síla a atmosféra tohoto komiksu. Stačí se jen podívat do stínů hrajících na Sandmanově tváři… Přese všechno je to hrdina nanejvýš sympatický, a to nejen svým temným vzhledem.

 .

Gaiman zde se svým typickým umem kloubí klasickou legendu o Sandmanovi, přidává další více či méně mytologické či náboženské prvky, které nám jsou známé – ať už se jedná o podobu věčných bytostí jako se Smrt, Sen, Touha a jejich další sourozenců, o Kaina a Ábela nebo o Johna Dee. A k tomu všemu samozřejmě ještě kupa pověstné gaimanovské imaginace.

Jelikož Sandman pochází ze stáje DC comics, nesmí chybět ani spojitosti s jejich dalšími hrdiny, proto přijde na přetřes Liga spravedlnosti, město Gotham a jeho blázinec Arkham, a v jedné z povídek se dokonce projdeme spolu se Sandmanem po boku velkého Johna Constantina, alias Hellblazera.

 .

První sandmanovská kniha je více než vydařená, a není tedy divu, že si získala i v naší kotlině tolik příznivců, že už má za sebou tři opakovaná vydání a dotisk.

Je to zkrátka kvalita prověřená časem.