Claire Danversová nastoupila na univerzitu v Morganville, odkud chtěla přejít na MIT nebo CalTech. Jakožto správná šťouralka rychle odhalila, že městu vládnou upíři. Život se jí změnil k lepšímu poté, co se přestěhovala z kampusu do domu Michaela Glasse a začala randit se spolubydlícím Shanem. Aby Claire udržela své přátele v bezpečí, podepsala smlouvu s nejmocnější upírkou ve městě, jež z ní učinila v podstatě otroka.

V místním plátku, který vede záhadný Kapitán Okatý, se objeví článek o nejnovějším přírůstku mezi nemrtvými, Michaelu Glassovi. Zveřejněním adresy a jmen spolubydlících se čtveřice přátel ocitá v ohrožení – a nejen oni. Za domem jim někdo pohodí mrtvou dívku a Michaelův dědeček skončí se zabodnutým kolíkem v hrudi. Zakladatelka si k sobě povolá Claire, aby jí oznámila, že nastupuje do učení k jejímu vzácnému příteli Myrninovi. Dívka však není první studentkou šíleného upíra, a tak musí přijít na to, co se s předchozími žáky stalo, a pokusit se vyvarovat jejich chyb.

pulnocni-ulickaClaire patří mezi zvídavé intelektuálky, takže chce zjistit, co a jak funguje, ať už se to týká látky do školy nebo chování a potřeb upírů. Chvílemi jsou dívčiny úvahy vtipné a střízlivé, jindy zase naivní. Kromě pár polibků a neškodného muchlování (i když žhavého) s přítelem (jak jinak), zůstává hranice fyzického kontaktu striktně vymezená. Hrdinka je mladá, a tak si musí na sex nějaký ten pátek počkat. Autorka se pravděpodobně snaží naznačit mladším čtenářům, že není kam chvátat. Napětí mezi spolubydlícími graduje, jelikož si během příliš krátkého období prožili mnohé. Michael se přizpůsobuje novým schopnostem a potřebám upíra. Shane se mu vyhýbá a zvažuje odstěhování z domu.

Rachel Caine v průběhu děje stručně připomíná předchozí události a poodhaluje nové informace, mezi něž patří vznik Morganville. Srozumitelně vysvětluje nadpřirozené záležitosti i organizovanost městečka, jež má pod palcem e-maily, telefony, knihy i filmy. Je zde stanoven přísný zákaz upíří tématiky – například seriál Buffy, přemožitelka upírů, se dá sehnat pouze na černém trhu. Chytře vymyslela také cestování za bílého dne. Protože upíři nemůžou na slunce, mají po městě podzemní parkoviště a auta s ochranou proti slunečním paprskům.

Příběh je vyprávěn ve třetí osobě z pohledu šestnáctileté Claire. Děj se odehrává v Morganville v Texasu. Pomalejší rozjezd přechází ve střední tempo. Americké autorce se podařilo vystihnout chování typické pro teenagery, jejich rozmanité priority a problémy.  Okolí popisuje stručněji, přesto dostatečně k utvoření představy o dané osobě či místě. Charaktery příliš nepropracovala, ale čtenář si snadno oddělí hodné od zlých. Na scénu vstupuje nová postava, záhadný upír Myrnin, který se ukáže pro budoucnost upírů jako nepostradatelný. Čtenáře pobaví jeho nepředvídatelné a podivínské chování, u nějž se střídají stavy příčetnosti a šílenství.

Třetí kniha z dosud čtrnáctidílného cyklu Upíři z Morganville hladce navazuje na závěr Plesu mrtvých dívek. Fantasy příběh vykazuje prvky hororu, detektivky a romantiky. Temnější atmosféra s psychologickým podtextem je odlehčena humorem, nadsázkou a ironickými komentáři. Půlnoční ulička nabízí příjemnou odpočinkovou četbu pro mládež. Napínavý závěr nepřekvapí, protože podobný scénář už tu jednou byl. Série se slušně rozjíždí, a proto si nenechám ujít čtvrtý díl s názvem Slavnost bláznů, který by měl vyjít v nakladatelství Brokilon ještě letos.

Nakladatel: Brokilon; 2013
Překlad: Renata Heitelová
Obálka: Lukáš Tuma
Redakce: Robert Pilch, Jiří Popiolek
Počet stran: 248