Komiksová série o Ferdovi Kůstkovi a jeho bratrancích se definitivně přehoupla do poslední třetiny. Přízračné kruhy jsou prvním dílem poslední trilogie. V české úpravě samozřejmě pátou knihou ze sedmi.

Oproti prvním dílům je tento velice ponurý. Trnka s babičkou a Kůstky se prodírá krajinou bez života, Lucius je nařčen ze zrady a Pán kobylek s Králpsem nejsou tak poražení, jak by se mohlo zdát. Tomu odpovídá i vyobrazení postav a situací, kresby jsou tmavší, výrazy ve tvářích hrdinů zlověstnější či ustaranější. Jako v každém z předchozích příběhů, i zde odlehčuje atmosféru Švanda.

Kůstek 5Vývoj charakteru můžete pozorovat pouze u Trnky. Od Útěku z Kůstkova zvážněla, uzavřela se do sebe a zesílila. Teď navíc získala trochu z moci Pána kobylek, a tak se přirozeně stala vůdcem jejich malé skupinky. Provádí je mezi Přízračnými kruhy, ale jak dlouho jí odhodlání vydrží v bezútěšné krajině, kde je vše pod tlustou vrstvou popela?  Kolik sil ji to bude stát? Babička Ben a Lucius už na sebe mnohé prozradili, ale nijak je to nezměnilo, stále věří ve staré království. A Kůstci? Podfu ani ty největší hrůzy, co zažil, neodradily od hamižnosti a už plánuje, jak bude obírat lidi v Atheii. Ferda chce pomoci Trnce a Švanda plní úlohu dvorního blázna.

To však neubírá příběhu nic z napínavosti. Jakmile se jednou začtete, nepustí vás, dokud neotočíte poslední stránku. A i pak vás bude lákat znova, abyste si ještě jednou prožili napínavou pouť plnou nebezpečenství s našimi hrdiny. Opět zažili jejich bolest, strach a úlevu, když je náhodou potká něco dobrého.

V čem je Jeff Smith nepřekonatelný, je kresba. V detailech tváří dokáže přesně vyjádřit aktuální náladu postavy a na další kresbě ji jedním tahem změnit v úplně opačnou. Jeho postavy jsou všechno, jen ne strnulé. Naleznete u nich veškeré emoce, které vás napadnou. Ale nemyslete si, že je celá kniha zaplněna jen detailními záběry obličejů. Třeba při bitvě s krysáky Smith jasně dokazuje, že mu nedělá problém ani přehledně nakreslit nepřehledný boj. Jednostránkové kresby s sebou zase přinášejí emoce. Většinou podtrhují nastalou situaci.

Konec knihy připraví ještě pár překvapení a nechá vás uprostřed nedokončeného příběhu. Smith zkrátka ví, jak natěšit čtenáře na další čtení. Ale není se čeho bát, příští díl Treasure Hunters chystá Crew už na tento listopad.

 

 Marta Novotná

 

Název: Kůstek 5: Přízračné kruhy

Autor: Jeff Smith

Nakladatel: Crew

Překlad: Michael Bronec

Počet stran: 160

Vazba: brožovaná

Rok vydání: 2013