Nedávno vyšlému Kameňáku předchází Millerův Rok jedna. Nakladatelství CREW tedy znovu vydalo tento komiks, který u nás vyšel již v roce 2007, abychom si tak mohli doplnit vzdělání a seznámit se s jedním z nejznámějších maskovaných hrdinů. Původní komiks byl vydán roku 1987, takže zapomeňme na dnešní mainstream a užijme si menší exkurz do barevných osmdesátek.

.

Nebudeme si nic nalhávat, Bruce Wayne není zrovna nejcharismatičtější komiksový hrdina. Ano, je hezký, bohatý a má dobré chování, ale také je trochu nudný. A tedy příběh, který stojí výhradně na něm, by byl poněkud nezáživný. Naštěstí je tu policajt Jim Gordon, který shodil nějaká ta kila ze čtyřicátých let a je z něj o poznání zajímavější postava, než jakou je Batman. Jim Gordon totiž dělá chyby – dělá chyby jako policajt a dělá chyby i jako člověk, což ho sympaticky zlidšťuje. A nutno říci, že Jim má v Roku jedna pro sebe ukořistěnou polovinu příběhu, což je fajn. Příběhy obou ušlechtilců sledujeme střídavě, jedná se tedy o poměrně svižnou jízdu – v momentě, kdy začíná Wayne nudit, nastupuje Gordon.

Batman Rok jedna ukázka1

Podobně jako je tomu u Daredevila, i v Batmaním Roku jedna se objeví jedna z hrdinových femme fatale – černoška s nakrátko ostříhanými vlasy, která muskulaturou připomíná lesbickou dozorkyni vězení pro ženy. Jakmile se však nasouká do kočičího oblečku, nenechá jednoho muže v klidu, to mi můžete věřit. Její role je v celém příběhu zásadní a zastupuje zde trochu více filosofickou rovinu, jako je tomu právě u Elektry v Daredevilovi.

Frank Miller splnil zadání na výbornou a napsal Batmanův origin. Jenomže Batman není zrovna nejzábavnější hrdina, pokud k sobě nemá charismatické záporáky – a ty v Roce jedna (z logických důvodů) chybí. Miller se navíc dost vykrádá a některé postupy, jako kdyby si vypůjčil z již zmíněného Daredevila. Na funkčnosti příběhu to neubírá, ale na zábavnosti a atraktivitě trochu ano.

Batman Rok jedna ukázka2

Když se podíváme na stylovou kresbu, která trochu bojuje s coloringem, tak z ní ty osmdesátky přímo čiší. Fialové odstíny a růžové barvy jsou odrazem tehdejšího life-styleu, a je to sympatická změna oproti dnešním moderním kresbám – sem tam barva přeteče linku kresby a působí tak vlastně svěže a umělecky. Úsměvně působí bílé výkroje pro Batmanovy oči, které se podbízí mimice tváře a mění tak tvar dle nálady svého nositele. Na Batmana, vylekaného z možné smrti náhodného padoucha, je prostě radost pohledět.

Tento komiks si můžete objednat zde.

Co nesmím zapomenout zmínit, je velké množství bonusů včetně přeložených mini-komiksů. Nesmí samozřejmě chybět také skici a náčrtky. Přeložené jsou také ukázky scénáře, které se pnou k přiloženým kresbám, což je věc, kterou vždy rád uvítám.

Celkově je Batman: Rok jedna průměrným počtením, ale rozhodně povinností pro fanoušky Netopýřího muže. Již zmíněný Kameňák má však větší grády. Millerův Rok jedna je ale považován za klasiku a milník v historii tohoto hrdiny. A to mu nikdo nevezme.

Název: Batman: Rok jedna

Autoři: Frank Miller (scénář), David Mazzucchelli (kresba)

Nakladatelství: CREW

Překlad: Jiří Pavlovský

Počet stran: 136 (paperback)