Předem této recenze se bez mučení přiznávám, že jsem fandou herní série The Elder Scrolls. Velkým fandou. První díl jménem Arena byla moje vůbec první legálně zakoupená hra a hodin strávených v tomto kostičkovém pekle bylo nepočítaně. Dokonce jsem absolvoval několik desítek kilometrů na kole do města a zpět, abych si koupil časopis s druhým dílem návodu. Po venku jsem potom běhal s jasnou myšlenkou, že jsem battlemág a za každým stromem hledal ghůla. Další díly jsem hltal s nemenším zaujetím. Samozřejmě jsem už neběhal po lese s dřevěným klackem, ale času si každý díl vybral požehnaně. Když si to tak zpětně přehrávám, nezbývá mi než konstatovat, že série The Elder Scrolls byla jedním ze základních kamenů mého zájmu o fantastiku.

A o co půjde ve vůbec prvním románu z tohoto prostředí?

Oblivionská krize skončila před čtyřiceti lety. Brány, kterými se na svět Tamriel vyhrnuly hordy pekelných bytostí, byly uzavřeny. Císařství přežilo, stabilizovalo se a kromě mocenských tahanic mezi různými rasami je klid. Ten je však náhle přerušen. Z jižních moří přichází hrozba, která se na první pohled může zdát lokálního významu, ale čím více postupuje přes Černou bažinu na sever k Morrowindu, tím je jasnější, že nebezpečí hrozí celému Tamrielu.

Tím nebezpečím je létající město Umbriel. Obrovský balvan s městem na vrchu se pomalu přesunuje vzduchem a ničí vše živé pod sebou. Co zabije, ale mrtvým nezůstane. Mrtvoly povstávají a táhnou se za městem jako jeho nová armáda.

Tomuto nebezpečí se hodlá postavit jedna obyčejná dívka se svým přítelem. Pomocí lektvaru umožňujícího létání se dostanou na Umbriel a zkouší ho prozkoumat. Navíc se o nebezpečí dozvídá i syn samotného císaře, který se rozhodne ignorovat vládcovo odmítnutí a vyrazí s ďábelským městem.

V jiných knihách o útoku pekelných sil většinou zůstává vzdálená hrozba dlouho nepoznaná, zatímco se v jejím stínu rozehrává partie postav, které se jí nakonec musejí postavit, Keyes to pojmul jinak. Hlavní hrdinku dostal na Umbriel hned na začátku a přes ni poznává, jak to v hrůzném světě chodí. Hrdina mající provést záchranu zvenku se objevuje téměř ve třetině knihy a musí se potýkat s vlastními problémy. Navíc se nejedná ani tak o hrdinu, jako o prince, který prakticky nebojoval v opravdové bitvě. A nebýt mága, který je při bližším pohledu možná víc než míň šílený, asi by toho moc nezmohl.

Víc času tak strávíme na samotném Umbrielu, zatímco hordy nemrtvých, putující v zástupech za městem, pouze zahlédneme z výšky. Do masakrů dějících se na zemi ani nenahlédneme. Musím říct, že tohle pojetí mi chvíli vadilo, ale scény a popis samotného města pak zanechává i tak výrazný dojem a dostatečně navodí správnou atmosféru.

Autor si s postavami hraje s lehkostí až překvapivou. Kdokoli se na scéně objeví, je osobitý, a jeho činnost i myšlenkové pochody jsou uvěřitelné. Jistě, je to dost usnadněné tím, že autor pracuje se světem s vlastními rasami. Ty mají všeobecně dané vlastnosti a jistě to zjednodušuje práci s materiálem. Ale co si budeme povídat. Je mnoho knih, ne-li sérií psaných podle počítačových her, které jsou řemeslně zpracovány, pokud ne podprůměrně, tak jen hodně průměrně.

To trochu odpovídá na otázku, která asi hraje v hlavě každému, kdo se o tuto knihu jen trochu zajímá. Jak se autor popasoval se zadáním? A bude to moci číst i člověk prostředí neznalý?

Odpověď na první otázku je výborně. A na druhou: ano. Téma je dostatečně zajímavé, aby zaujalo jako román z jakéhokoli světa. Po celou knihu není vyloženě nějak limitován člověk, který ani jednu z her nehrál. Jistě, pokud se v Tamrielu orientujete lépe jak v Praze, budete mít výhodu, ale vcelku malou. Autor možná trochu spoléhá, že minimální informace bude mít většina čtenářů a popis různých ras je docela stručný. Ale to je asi tak jediné. Nedovedu si představit, že bych nějak tápal, či mi něco snižovalo požitek ze čtení.

Kniha je také velmi lukrativní díky tomu, že je první ze světa The Elder Scrolls. Navíc, stran kvality textů psaných z různých herních světů, se jedná o víc než nadprůměrné dílo. A nebojím se konstatovat, že kdyby taková kniha vyšla samotná, odehrávající se ve svém vlastním světě, měla by potenciál stát se nadprůměrnou i tak. Že je konec naprosto otevřený je každému nad slunce jasné, a já se na druhý díl třesu jako osika.

Tamriel je čtyři desetiletí po Oblivionské krizi znovu ohrožován všepohlcujícím dávným zlem. To představuje Umbriel, létající město, v jehož stínu se dějí hrůzné věci: lidé umírají, aby posléze znovu ožili.

A je to právě stín Umbrielu, kde velké dobrodružství začíná – setkává se zde totiž skupina zvláštních hrdinů. Bájný princ ukrývající tajemství. Špeh na stopě obrovského spiknutí. Mág sžíraný touhou po pomstě. A Annaig, mladá dívka, v jejíchž rukou může ležet osud celého Tamrielu… (anotace)

Název:  Pekelné město (The Elder Scrolls)

Autor:  Greg Keyes

Překlad:  Jakub Kovář

Obálka:  Paul Youll

Redakce: Boris Hokr

Počet stran:  288

Vazba: brožovaná

Vydavatelství:  Epocha 2013

Doporučená cena: 295 Kč