Američanka Kresley Cole patří k velmi úspěšným autorkám historických a paranormálních romancí. Proslavila se především volnou sérií V říši Lorů, která čtenáře zavádí do světa upírů, čarodějnic, zlokněžníků, valkýr, fúrií, fantomů a dalších nadpřirozených bytostí, jež se nepoznaně pohybují mezi lidmi.

Rydstrom přišel o trůn kvůli chybě svého mladšího bratra Cadeona. Omort Nesmrtelný dobyl hrad Tornin a téměř tisíc let sužuje obyvatele místního království. Cadeon si přeje odčinit své selhání a nyní získává šanci v podobě učitelky matematiky, v níž před rokem rozpoznal svou vyvolenou. Když byla Holly člověkem, nemohl si s ní nic začít, protože lidské ženy nepřežijí první tělesný kontakt s démonem. Teď je z ní nesmrtelná bytost, současná urozená, ale také to jediné, co může vyměnit za meč, který dokáže zabít Omorta. Cadeon se musí rozhodnout, zda zradí ženu, na níž čekal celou věčnost, nebo bratra, jehož připravil o trůn.

„Pro nás je důležité souznění myšlenek, ne těl.”
„Jenže myšlenky nemají orgasmus.“ (s. 106)

Temné touhyŠestadvacetiletá Holly Ashwinová byla vychována jako člověk a najednou zjišťuje, že jím není. Proměnila se ve valkýru s kapkou fúrií krve, a to z ní automaticky učinilo členku říše Lorů, kam spadají mytické bytosti. Nikdy nepřijímala změny lehce, a proto si přeje, aby se všechno vrátilo zpět, včetně její smrtelnosti. Trpí obsedantně kompulzivní poruchou – odmítá si stoupnout na prasklinu v chodníku, věci řadí do trojic, miluje lesklé šperky a jí pouze balené produkty, což může čtenáře iritovat. Cadeon Woede, brutální žoldák, druhorozený královský syn z rodu běsných démonů, vypadá na třicet čtyři let, ale je mu skoro tisíc. Nájemný vrah bez svědomí sice po Holly touží, přesto jí od začátku lže a plánuje ji vyměnit za meč.

Pátá kniha románového cyklu V říši Lorů je vyprávěna ve třetí osobě z pohledu Cadeona a Holly, ale občas se slova ujme vedlejší postava. Čtenáře zaujme osud démona Rydstroma, a proto doufám v brzké vydání dalšího dílu. Děj se odehrává v současném New Orleans, Mississippi, Michiganu, Kanadě nebo alternativním vesmíru Rothkalině, království běsných démonů. Svižná paranormální romance nabízí nespočet překvapení a zvratů. Dochází na erotické scény, akci, humor, ironii a nadsázku, ale především bravurně vystižené emoce a změny nálad. Myšlenky doplňující dialogy a důležitá zjištění, jsou pro větší přehlednost označeny kurzívou. Překladatelka odvedla výbornou práci u výrazů typu valkýrovatění, valkyrismus nebo valmonek (valkýra a démon).

Kresley Cole píše lehkým a čtivým stylem. Charakter postav propracovala od zvyků a výrazných rysů až po nedostatky. Okolí popisuje stručněji, ale bytosti rozmanitě. Nadpřirozené záležitosti vysvětluje srozumitelně. Připomíná informace z předchozích dílů, kam spadá akcese nebo schopnosti valkýr, ale tentokrát to bere víc do hloubky, což příběhu prospívá. Démonům se při boji či vzrušení zvětší a napřímí rohy. Mimo jiné změní barvu a zvětšení se nemusí týkat pouze rohů, ale kterékoliv části těla – nebo celku. Každý další díl působí propracovaněji a svět Lorů uceleněji.

Temné touhy volně navazují na předchozí díly, přičemž autorka připomíná zdánlivě nevinný dotaz jasnovidky Nïx, která se ptala Cadeona, jestli by se vzdal ženy, kdyby tak mohl zachránit království. Román s jednoduchou zápletkou doporučuji příznivcům série Bratrstvo černé dýky od J. R. Ward, Svět nočního lovce od Jeaniene Frost, Půlnoční rasy od Lary Adrian nebo Strážci temnoty od Alexandry Ivy.

Nakladatel: Baronet; 2013
Původní název: Dark Desires After Dusk
překlad: Dagmar Brejlová
obálka: Emil Křižka
Počet stran: 368