V komiksovém a potažmo celém fantastickém světě snad neexistuje nikdo, kdo by neslyšel o tomhle pekelníkovi… Nejen, že je velký a rudý, má ocas a upilované rohy, takže ho rozhodně nepřehlédnete, ale navíc je drsný, neustále hláškuje a hlavně to vždycky dokáže tak krásně nandat náckům, že bychom ho měli tady v naší kotlině považovat na národního hrdinu. A to i přesto, že jeho otcem je Mike Mignola, národností Američan.

 .

Tajemný hrad

V tomto svazku je Hellboy na stopě šlechtici jménem Vladimir Giurescu. Jak to tak vypadá, chodí totiž tento důstojník z dob napoleonských válek stále mezi živými. A aby toho nebylo málo, v Ú. P. V. O. zjistili, že měl v minulosti napojení na Hitlera. Zřejmě ale jejich dohoda nevyšla, neboť poté Giurescu zmizel a objevil se až nyní. To samozřejmě všechny agenty zalarmovalo a donutilo k činnosti. Protože když se tahle obdoba Draculy opět prochází mezi námi, nevěstí to nic dobrého.

 hellboy

Kniha navazuje poměrně těsně na první díl, takže se tu dočkáte řady odkazů a potkáte staré známé zlodušácké tváře. Kromě nacistů jako je Ilsa Haupsteinová či Kroenen. dojde i na samotné mistra Rasputina; protože tenhle čaroděj se nedá tak snadno porazit…

Mignola má jako vždy perfektně nastudovanou mytologii a kombinuje ji spolu s historií a fikcí tak, jak to umí jen on. Vedle sebe se tu střetávají prvky slovanské i severské mytologie a vytvářejí atmosféru tak hustou, že by se dala krájet. Do toho všeho ještě vplouvá Mignolova vlastní představivost, a dává tak vzniknout skutečně propracovanému příběhu. Když k tomu připočteme ještě zajímavé postavy na obou frontách a především našeho rudého pekelníka, je o úžasnou jízdu postaráno.

 .hellboy

Rudá a zase rudá

Kresba je poměrně strohá na linie a dalo by se říci, že i chudá na detail. Přesto je to právě její strohost, která dává vyniknout výtečnému příběhu a vhodně ho doplňuje. Mignola si hodně pohrává s tmavými stíny, jinak využívá jen základní barevnou paletu a nijak výrazně se nevyžívá v jemném stínování či šrafování – většina panelů je barevně jednolitá. Jeho kresba je hodně syrová, plná ostrých hran a načrtnutých objektů ztrácejících se v temnotách. Ale je to dobře, podtrhuje atmosféru celého příběhu a stojí v jakémsi kontrastu s pestrostí a hloubkou Hellboyova světa.

 .

Hellboye si zamilujete hned po prvním přečtení, za to vám ručím!

.

Název: Probuzení ďábla (Hellboy 2)

Scénář: Mike Mignola

Kresba: Mike Mignola

Překladatel: Jan Kantůrek

Nakladatel: Comics Centrum

Počet stran: 144