1 001 KOMIKSŮ – SKUTEČNÝ „SVĚTOVÝ KANÓN“ KOMIKSU

Nakladatelství Plus uvádí na knižní pulty nejrozsáhlejšího průvodce světovým komiksem na našem trhu, knihu 1 001 komiksů, které musíte přečíst, než zemřete. Publikaci sestavil tým šedesáti sedmi odborníků z dvaceti sedmi zemí světa pod vedením Paula Gravetta, hlavního editora. Gravett zde chronologicky sleduje rozvoj komiksu, vyzdvihuje nejlepší díla, přibližuje avantgardní experimenty a výstřelky, ale zmiňuje i pády a nezdary, které komiks několikrát uvrhly mezi šestákovou literaturu. Text v knize doprovází přes 500 ukázek komiksů a obálek knih.

„Čím je tahle kniha pro českého čtenáře nejcennější? Tím, že se nám do ní podařilo zařadit deset hesel významných českých komiksů např. od Káji Saudka, Ondřeje Sekory, Bohumila Konečného a dalších; doplnili jsme i data vydání světových komiksů u nás,“ upřesňuje Ondřej Müller, redaktor knihy a programový ředitel společnosti Albatros Media, a.s. V průvodci najde čtenář hlavně díla 20. století, ale nechybí ani některá zásadní díla 19. století. Editor Paul Gravett ukončil knihu klíčovými díly roku 2011.

 .1001 komiksu

„Můžu Vám zaručit, že zde nenajdete všechny své oblíbence, ale stejně tak se zaručím, že objevíte některé zbrusu nové. Komiksy jsou kusem mého života a doufám, že některé z těchto tisíc jedna komiksů se stanou pevnou součástí i toho vašeho,“ vzkazuje čtenářům Paul Gravett, který do publikace zařadil vedle amerických (např. Carl Barks), japonských (např. Osamu Tezuka) a francouzských děl (např. Jasques Tardi) také komiksy z méně známých oblastí, jako je Afrika, Střední a Jižní Amerika, ale i klíčová díla z Indie (o některých se u nás píše vůbec poprvé). V tomto komiksovém průvodci dal Gravett přednost hlavně postavám a myšlenkám, které se v komiksu původně zrodily, před těmi, jež pocházejí druhotně z knih a filmů. Přesto zde čtenář najde Tarzana, Kačera Donalda, Ferdu Mravence, Batmana i Aloise Nebela.